ლანჩხუთის გამგებლის შესარჩევი ვნებათაღელვა
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში გამგებლის შესარჩევი საკონკურსო–საატესტაციო კომისია თავდაპირველად ოთხმა წევრმა დატოვა. პირველსავე სხდომაზე ოთხი წევრის დატოვება ერთგვარი პროტესტი იყო კომისიისადმი.
„ეს კომისია ვერ იქნება ობიექტური, რადგან 15 კაციდან ხუთი „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრია. ამასთან, საზოგადოების სპექტრი მცირე რაოდენობითაა წარმოდგენილი და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში გავლენას ვერ მოახდენს“, – განაცხადეს მათ humanrights.ge-სთან საუბრისას.
ამის შემდეგ კომისია მეორე სხდომაზე დატოვეს ორი ადგილობრივი გაზეთის რედაქტორმა, ნონა გიგინეიშვილმა და ქეთევან ნაკაშიძემ. ბოლოს კომისიაში სულ 9 წევრი დარჩა.
კომისიის თავმჯდომარის, ზვიად აფხაზავას თქმით, კომისიაში განცხადება გამგებლის თანამდებობის დასაკავებლად სულ 106-მა ადამიანმა შეიტანა. ამათგან, მეორე ეტაპზე ხუთი კანდიდატი გადავიდა: ზაზა ურუშაძე, რომან ბიწაძე, აპოლონ წილოსანი, ირინა ფირცხალავა (აბაშა) და მერაბ სერგოშვილი (ბათუმი).
რომან ბიწაძე თავის დროზე კომისიის წევრად იყო წარდგენილი კოალიცია „ქართული ოცნების“ მიერ და მისი სახელისა და გვარის ხილვა კანდიდატთა შორის გარკვეულ კითხვას ბადებს.
რატომ შეიტანა განცხადება ვაკანტური ადგილის დასაკავებლად იმ კომისიაში, რომელსაც უნდობლობას უცხადებს? ამ კითხვით თავად რომან ბიწაძეს მივმართეთ.
„ერთ–ერთ გაზეთში ვნახე კანდიდატ ზაზა ურუშაძის ინტერვიუ, სადაც ამბობს, ბიზნეს–გეგმებს განვახორციელებო. გამოდის, ის საერთოდ არ იცნობს საჯარო სამსახურის შესახებ კანონს და არ იცის, რა ევალება გამგებელს. სწორედ ამის მერე შევიტანე მეც ჩემი რეზიუმე კომისიაში. ვიცი, რომ ეს ნამდვილად არ ესიამოვნება კომისიის ზოგიერთ წევრს. თანაც, მაინტერესებს, რა მოტივით მეტყვიან უარს“, - განაცხადა რომან ბიწაძემ.
კომისიას უნდობლობა გამოუცხადა და განცხადება არ შეიტანა კოალიციის სასურველმა გამგებლობის კანდიდატმა, გელა პატეიშვილმა: „კოალიცია ამ კომისიას უცხადებს უნდობლობას. აღვიქვამთ მას, როგორც „ნაცმოძრაობის“ კომისიას და გავემიჯნეთ მას. მივიჩნევთ, რომ არაობიექტურ გადაწყვეტილებას მიიღებს ერთი კონკრეტული კანდიდატის სასარგებლოდ. დრო გავა და ეს გამოჩნდება კიდეც“.
კომისიის თავმჯდომარე ზვიად აფხაზავა ამბობს, რომ მეორე ეტაპზე გადასულმა ხუთმა წევრმა კომისიაში სრული დოკუმენტაცია წარმოადგინა. ამის შემდეგ მათ მიეცემათ კონკურსანტის ფურცელი, რომელიც ხელზე უნდა ჩაბარდეთ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მოიხსნებიან კანდიდატურიდან.
ზვიად აფხაზავას თქმით, მეორე სხდომას კომისიის დარჩენილი ცხრა წევრიდან შვიდი ესწრებოდა, თუმცა, როგორც აფხაზავამ გვითხრა, ეს სრულიად საკმარისია იმისთვის, რომ კომისიამ მუშაობა გააგრძელოს: „ბრძანებაში სხდომის წინა დღეს (ანუ პარასკევს, 21 დეკემბერს) შევიდა ცვლილება და აისახა მხოლოდ ის წევრები, ვინც დარჩნენ კომისიაში. ვინც უარი განაცხადა, კომისიის რაოდენობა საბოლოოდ მათი გამოკლებით განისაზღვრა. პრეზიდენტის ბრძანებულებაში მითითებულია, რომ კონკურსი ჩაშლილია მაშინ, „თუ კომისიამ უარი განაცხადა თანამდებობაზე დასანიშნად კანდიდატის წამოყენებაზე ან ამ თანამდებობაზე არ იქნა მიღებული არც ერთი განცხადება ამ თანამდებობაზე“. არსად წერია, რომ წევრი თუ დატოვებს კომისიას, კონკურსი ჩაშლილიაო. ასე რომ, ქვორუმთან დაკავშირებით პრობლემა არ არის. ეს ყველაფერი მოხდა იურისტებთან კონსულტაციების გავლის შემდეგ, რათა კითხვის ქვეშ რამე არ დარჩენილიყო.
საჯარო თანამდებობათა დასაკავებელი კონკურსის ჩატარების წესში ვკითხულობთ: „საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის სხდომა უფლებამოსილია, თუ მას ესწრება წევრთა ნახევარზე მეტი“. როგორც ჩანს, სწორედ იმიტომ, რომ ნახევარზე მეტი იყო საჭირო სხდომის ჩასატარებლად, გადამწყვეტი სხდომის წინა დღეს შევიდა ცვლილება საკრებულოს თავმჯდომარის ბრძანებაში და კომისიის წევრთა რაოდენობა განისაზღვრა არა 15-ით, არამედ დარჩენილი 9 წევრით.

Four members quitted competition-testing commission at Lanchkhuti district administration, which is about to select new district governor. It was kind of protest against the commission demonstrated at the very first session.
“This commission cannot be impartial because five out of fifteen members represent National Movement. Besides that, civil society is not properly presented in the commission and they cannot influence decision-making process,” they told humanrights.ge
Afterwards, editors of two local newspapers Nona Gigineishvili and Ketevan Nakashidze left the commission at the second session. As a result, only 9 members remained in the commission.
Commission chairman Zviad Apkhazava said 106 people have applied for the position. Only five of them passed through the second stage: Zaza Urushadze, Roman Bitsadze, Apolon Tsilosani, Irina Pirtskhalava (Abasha) and Merab Sergoshvili (Batumi).
Initially, Georgian Dream had nominated Roman Bitsadze to be a commission member and now discussion of his candidature for the district governor’s position is controversial.
We asked Roman Bitsadze why he had applied for the district governor’s position to the commission, which he did not trust.
“I read an interview with applicant Zaza Urushadze in a newspaper; he said he intended to implement business-projects. So, I had an impression that he does not know the law on public agency and what are the district governor’s obligations. Afterwards, I sent my CV to the commission. I definitely know that some of commission members will not like this fact but I am interested what will be their motive to decline my candidature,” said Roman Bitsadze.
Another candidate of the Coalition Gela Pateishvili declared his mistrust to the Commission and did not apply to them. “The Coalition does not trust this commission. We perceive it as a commission of the National Movement. We believe they will pass impartial decision in favor of the concrete candidate. Everybody will see it soon.”
Commission chairman Zviad Apkhazava said five candidates, who passed through the first stage, had submitted full documentation to the commission. Afterwards, they will receive a competitor’s certificate; otherwise they will not take part in the competition.
Zviad Apkhazava said seven out of nine commission members attended the second session. However, he said it was enough for the future work of the commission. “Amendments were introduced to the resolution on the previous day of the commission session (on Friday, December 21) and only those members were mentioned in it, who remained in the commission. President’s decree states that competition can be failed “if commission refuses to nominate any candidate or no applications are submitted to the commission.” There is no provision in any decree which declares the competition failed after a commission member quits it. We do not have problems with regard to quorum either. Everything was done after consultations with lawyers not to make anything arguable.
The rules on competition for the selection of public servants reads: “competition-testing commission is plenipotentiary if more than half of its members attend the session.” Apparently, since it was necessary to have more than half members at the session, the relevant amendments were introduced to the decree of the chairman of the municipal board and number of commission members was fixed 9 instead previous 15.”