სასამართლო პროცესებზე შესაძლოა, ფოტო და ვიდეოგადაღება კვლავ აღდგეს
პარლამენტმა სასამართლო დარბაზებში ფოტო და ვიდეოგადაღების თემის განხილვა დაიწყო. პროცესებზე ფოტო და ვიდეოგადაღების დაშვების ინიციატივით იუსტიციის სამინისტრო გამოდის. პარლამენტარების ნაწილი მიიჩნევს, რომ ცვლილებათა პაკეტი ფართო მსჯელობის საგანი უნდა გახდეს და დაჩქარებული წესით გადაწყვეტილების მიღება გამართლებული არ იქნება.
„საერთო სასამართლოების შესახებ“ კანონში ცვლილებებთან დაკავშირებით, 16 დეკემბერს, საკანონმდებლო ორგანოში იუსტიციის მინისტრის მოადგილეს ალექსანდრე ბარამიძეს მოუსმინეს.
„საზოგადოება ვერ განახორციელებს კონტროლს სასამართლოზე, თუ სასამართლო დარბაზებში ფოტო და ტელეკამერები არ იქნება დაშვებული. ეს მოსამართლეებს „აიძულებს“, სამართლიანი და დასაბუთებული განაჩენი გამოიტანონ. დროა, სასამართლომ დაიბრუოს ნდობა ხალხის თვალში“, - აცხადებს ცვლილების ერთ-ერთი ინიციატორი, იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ბარამიძე.
საქართველოს სასამართლოებში წარწერა „ფოტო და ვიდეოგადაღება აკრძალულია“ 2007 წლის ნოემბრიდან გაჩნდა. პირველი პრობლემები ჟურნალისტებს სწორედ ამ პერიოდიდან შეექმნათ.  სასამართლო პროცესებზე ფოტო და ვიდეოგადაღების აკრძალვამ უფლებადამცველების მწვავე რეაქცია გამოიწვია.
„სასამართლო პროცესებზე ფოტო-ვიდეოგადაღების აკრძალვით მაშინდელმა ხელისუფლებამ სასამართლოზე პირდაპირი კონტროლი დააწესა. შესაბამისად, საზოგადოებაში გაჩნდა ძალადაკარგული და მიკერძოებული სასამართლოს განცდა. ადამიანებს გაუჩნდათ უნდობლობა სასამართლოს მიმართ. ისინი ვეღარ ახერხებდნენ სასამართლო დარბაზებში „შეხედვას“. იქედან გამოტანილი გადაწყვეტილებები კი, მათთვის ნაკლებად სარწმუნო გახდა. მარტივად რომ ვთქვათ, მათთვის სასამართლოს კარები დაიხურა. ამდენად, იუსტიციის სამინისტროს ინიციატივა, გადაღების აღდგენასთან დაკავშირებით, მისაღებია. ამით ბევრი რამ შეიცვლება. ვფიქრობ, სასამართლო გადაწყვეტილებები გაცილებით ობიექტური იქნება, ეს დაეხმარება სასამართლოს აღიდგინოს დაკარგული იმიჯი“, - ამბობს წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრის ქუთაისის ფილიალის იურისტი, ანა ჩაფიძე.
სასამართლო პროცესებზე აუდიო-ვიდეო ჩაწერასთან დაკავშირებით ბოლო წლების მანძილზე არაერთი  რეკომენდაცია  საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამაც მოამზადა. თუმცა ეს რეკომენდაციები, სამწუხაროდ, რეაგირების გარეშე რჩებოდა.
„ჩვენ არაერთხელ დავდეთ ჩვენი რეკომენდაციები აუდიო-ვიდეო ჩაწერასთან დაკავშირებით. სასამართლო ხელისუფლების არგუმენტი იყო, რომ კამერების ფონზე შეუძლებელია მუშაობა და საბოლოო ჯამში, გადაწყვეტილების მიღება. თუმცა, ეს არ ნიშნავს იმას, რომ სასამართლო პროცესზე წესრიგს, საზოგადოების ინტერესები უნდა გადავაყოლოთ. ერთი წლის წინ ჩვენ დავსვით აღნიშნული  საკითხი. ითქვა, რომ დაიწყებოდა მუშაობა ამ კუთხით“, - ეს განმარტება რამდენიმე თვის წინ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის  მაშინდელმა თავმჯდომარემ თამარ ჩუგოშვილმა humanrights.ge-სთვის მიცემულ ინტერვიუში გააკეთა.
საპარლამენტო უმცირესობამ „საერთო სასამართლოების შესახებ“ კანონში ცვლილებების შეტანის შეჩერება მოითხოვა. „ევროსაბჭოს მონიტორინგის კომიტეტმა ახალ მთავრობას პირველი რეკომენდაცია მისცა, სადაც საუბარია იმაზე, რომ კანონპროექტთან დაკავშირებით  ვენეციის კომისიის დასკვნამდე მისი განხილვა გადაიდოს“, -  ამბობს საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერი დავით ბაქრაძე.
უმრავლესობა კი, მზადაა აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით რეკომენდაციები მოისმინს.
„არ იქნება ურიგო, აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით მოეწყოს ფართო საჯარო განხილვა ექსპერტთა და სამართლის სფეროში მომუშავე არასამთავრობო ოგანიზაციათა მონაწილეობით“, - აცხადებს ვახტანგ ხმალაძე, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი.

Photo and Video-Recording Might Be Re-Allowed At Trials
Parliament started discussion of photo and video-recording at trials. Ministry of Justice initiated to allow photo and video-recording at court proceedings. Part of MPs believes the bill of amendments shall be publicly discussed and it will not be correct if the bill is discussed in harry.
On December 16, the MPs heard the report of the deputy minister of justice Aleksandre Baramidze about amendments drafted for the Law on Common Courts.
“Society will not be able to control the judiciary system unless photo and video-cameras are allowed into courtrooms. It will “compel” judges to pass fair and well-grounded judgments. It is high time for the judiciary system to gain public trust back,” said one of the initiators of the amendments Aleksandre Baramidze.
Notice “Photo and Video-Recording Prohibited” appeared in Georgian courts in November of 2007. Journalists faced first problems at that time. Human rights defenders had harsh reaction on the prohibition of photo and video-recording.
“By prohibiting photo and video-recording at trials, the government established direct control on judiciary system. Consequently, society had feeling of powerless and partial court. People lost trust to the court. They could not “look into” court rooms. The judgments became less reliable for people. Simply to say, court door was closed for the society. So, the initiative of the Ministry of Justice is acceptable and it will change much. I think, court judgments will be more impartial and it will assist the court to restore its lost reputation,” said Ana Chapidze, lawyer of the Kutaisi office of the Georgian Center for Psycho-Social and Medical Rehabilitation of Torture Victims.
Georgian Young Lawyers Association also prepared several recommendations about audio-video recording at trials. However, those recommendations remained without response.
“We released recommendations about audio-video recording of trials. The counter-argument of the judiciary authority was that it was impossible to work and pass judgments in presence of cameras. However, it does not mean that we should ensure order at court hearings at the expense of public interest. A year ago, we raised this question and they promised to start working in this direction,” former chairperson of the GYLA Tamar Chugoshvili told humanrights.ge several months ago.
The majority is ready to hear recommendations about this issue.
“It will be good if we dedicate public discussions to this issue with participation of experts and relevant nongovernmental organizations,” said Vakhtang Khmaladze from the parliamentary majority.