მოსამართლეები პოლიტიკისგან უნდა გათავისუფლდნენ - აცხადებენ საპარლამენტო უმრავლესობაში
„უზენაესი სასამართლო პოლიტიკისგან თავისუფალი უნდა იყოს“ - ამ ინიციატივით საპარლამენტო უმცირესობა გამოდის. 27 დეკემბერს საკანონმდებლო ორგანოში მეორე მოსმენით „საერთო სასამართლოების შესახებ“ კანონში შესატანი ცვლილებების ის ნაწილი განიხილეს, რომელიც უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნა-გათავისუფლების საკითხს ეხება.
უმრავლესობის წევრის ირინა იმერლიშვილის განმარტებით: „უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეებს არა იუსტიციის უმაღლესი საბჭო, არამედ საკანონმდებლო ორგანო უნდა ნიშნავდეს და ათავისუფლებდეს. ამით სასამართლო გახდება სამართლიანი და დაიბრუნებს ნდობას საზოგადოების მხრიდან“.
ინიციატივას მიესალმება როგორც მთავარი პროკურატურა, ასევე, იუსტიციის სამინისტრო. უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის კონსტანტინე კუბლაშვილის განცხადებით კი: „ეს არის მორიგი პოლიტიკური თავდასხმა ახალი მთავრობის მხრიდან და ჩარევა სასამართლოს დამოუკიდებლობაში“.
„ამ ინიციატივის ავტორები აცხადებენ, რომ ამით სურთ მიიღონ გამართული, სამართლიანი მართლმსაჯულება. სინამდვილეში კი, ცდილობენ სასამართლო იყოს „ქართული ოცნების“ დაქვემდებარებაში“, - აცხადებენ საპარლამენტო უმცირესობის წევრები.

Parliamentary Majority Claims – Judges Shall Be Free from Politics
“Supreme Court shall be free from politics,” it is initiative of the parliamentary majority. On December 27, legislative body discussed part of amendments to be introduced to the Law on Common Courts which regulates appointment – dismissal of judges at the Supreme Court.
MP Irina Imerlishvili from the majority clarified: “Legislative body shall appoint and dismiss judges of the Supreme Court instead Supreme Council of Justice. In this case, the court will become fair and gain public trust back.”
Both Chief Prosecutor’s Office and Ministry of Justice welcome this initiative. Chairman of the Supreme Court Konstantine Kublashvili said: “It is next political assault by the new government and interference in the independent activities of the court.”
“The authors of the initiative claim they want to establish fair justice. In fact, they try to subordinate the judiciary system to the Georgian Dream,” members of the parliamentary minority said.