არჩევნების შემდეგ ლანჩხუთის საკრებულოში ახალი ფრაქციები შეიქმნა
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში, სადაც აქამდე ორი ფრაქცია: „ნაციონალური მოძრაობა“ და „ქართული ოცნება – დემოკრატიული ლანჩხუთი“ არსებობდა, დამატებით კიდევ ორი ფრაქცია „მაჟორიტარები“ და „მომავლის ლანჩხუთი“ შეიქმნა. ახალი ფრაქციები მთლიანად  ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობიდან“ დაკომპლექტდა.
ფრაქცია „ნაციონალურ მოძრაობას“ სულ 14 წევრი გამოეყო. მათგან შვიდი დეპუტატი „მაჟორიტარებში“ გაწევრიანდა, შვიდი კი – „მომავლის ლანჩხუთში“. „მაჟორიტარებს“ დავით ჩხაიძე, „მომავლის ლანჩხუთს“ კი, გიორგი ჩახვაძე უხელმძღვანელებს.
ნიშნავს თუ არა ეს ლანჩხუთში „ნაციონალური მოძრაობის“ დაშლას და რამ გამოიწვია კიდევ ორი ახალი ფრაქციის შექმნა? ამ კითხვებით  საკრებულოს თავმჯდომარეს რევაზ ჩიტიძეს მივმართეთ, რომელიც ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობიდან“ „მაჟორიტარებში“  გადავიდა.
„ბუნებრივი და ნორმალურია, რომ საკრებულოში რამდენიმე ფრაქცია არსებობდეს. მე, როგორც მაჟორიტარმა დეპუტატმა, მივიღე გადაწყვეტილება, რომ „მაჟორიტარებში“ გადავსულიყავი. ეს ჩვეულებრივი პროცესია. საერთოდ, ფრაქციაში ერთიანდება ერთი იდეის მქონე ხალხი. ფრაქცია „მაჟორიტარები“ იმიტომ შეიქმნა, რომ მაჟორიტარ დეპუტატებს ჩვენი პოზიციები და ინტერესები ამ ფრაქციის მეშვეობით დაგვეცვა.  რაც შეეხება ფრაქცია „ნაციონალურ მოძრაობას“, ის ჩვეულებრივად აგრძელებს მუშაობას.  მასში ამჟამად ექვსი წევრია. ამ ფრაქციას ახლა გელა ქურიძე უხელმძღვანელებს“.
რჩებიან თუ არა ახალშექმნილი ფრაქციის წევრები პარტია „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრებად? ამ კითხვით საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილეს, ზვიად აფხაზავას მივმართეთ. „ლანჩხუთში ფრაქცია „ნაციონალურ მოძრაობას“ მანდატიანი წევრები არ ყოლია. ისინი უბრალოდ, ნაციონალური მოძრაობის მხარდამჭერები იყვნენ და ახლა სხვა ფრაქციაში გადავიდნენ. რჩებიან თუ არა ისევ ამ პარტიის მხარდამჭერებად, ვერ გეტყვით, ეს მათი გადასაწყვეტია“, - ამბობს აფხაზავა.

There were two fractions at Lanchkhuti municipal board until now – National Movement and Georgian Dream- Democratic Lanchkhuti; now, two more fractions “Majoritarians” and “Lanchkhuti of Future” were set up at the municipal board; their members were members of the fraction National Movement.
14 members left fraction National Movement; seven of them joined Majoritarians and another seven joined the Lanchkhuti of Future. Davit Chkhaidze chairs Majoritarians and Giorgi Chakhvadze – Lanchkhuti of Future.
Does it mean that National Movement fell apart in Lanchkhuti? What caused creation of new two fractions at municipal board? We asked chairman of the municipal board Revaz Chitidze, who has joined fraction Majoritarians after quitting the National Movement fraction.
“It is natural and normal when several fractions are functioning at the municipal board. I, as a majoritiarian member of the board, decided to join the fraction Majoritarians.  It is ordinary process. Generally, people with common idea unify in one fraction. Fraction Majoritarians was set up because we want to protect our positions and interests inside separate fraction. As for fraction National Movement, it still continues working with 6 members in it. Gela Kuridze will be its new chairman.”
Do the members of new fractions remain members of the National Movement? - we asked deputy chair of the municipal board Zviad Apkhazava. “Fraction National Movement did not have mandated members in Lanchkhuti. They simply supported the National Movement and now they moved to another fraction. I cannot tell you whether they still support the UNM or not,” said Apkhazava.