ყველაზე მცირეწლოვანმა მსჯავრდებულმა ციხე პოლიტპატიმრის სტატუსით დატოვა
საქართველოს პარლამენტმა 21 დეკემბერს ამნისტიის შესახებ კანონი მიიღო, რომლის თანახმად, ეტაპობრივად, მთელი ქვეყნის მასშტაბით  3000 პატიმარი უნდა გათავისუფლდეს - მათ შორის პოლიტპატიმრები. ამნისტიის პირველი ეტაპი 13 იანვარს განხორციელდა და საქართველოს სხვადასხვა საპყრობილე 190-მდე პატიმარმა უკვე დატოვა. მათ შორის იყო ყველაზე მცირეწლოვანი მსჯავრდებული გიორგი ზერეკიძე.
ზერეკიძის გვარი პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის პირველივე სხდომაზე გაჟღერდა, როდესაც ადამიანის უფლებათა დამცველებმა პირველი შეკრება სწორედ პოლიტპატიმრების თემას მიუძღვნეს.  1 ნოემბერს გამართულ სხდომაზე, რომელსაც პოლიტიკოსების გარდა პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებული პირების ოჯახის წევრები, მათ შორის გიორგი ზერეკიძის დედაც ესწრებოდა, ადამიანის უფლებათა დამცველი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა უკანონოდ დაპატიმრებული პოლიტპატიმრების სია წარმოადგინეს.
კომიტეტის სხდომაზე "ადამიანის უფლებათა ცენტრმა" გამოხატა პოზიცია, საქართველოს ციხეებიდან შეწყვეტილიყო შეწყალების, ან თუნდაც საპროცესო შეთანხმების წესით პოლიტპატიმრების გათავისუფლება. მომხდარიყო მათი დაუყოვნებლივ, უპირობო და ღირსეული გათავისუფლება. ასევე, რიგი საქმეების ხელახალი სასამართლო განხილვა და უკანონო პატიმართა დარღვეული უფლებების დროული აღდგენა.
ამ ორგანიზაციამ, ისევე როგორც სხვა უფლებადამცველმა ორგანიზაციებმა, პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტს პოლიტპატიმართა სია გადასცა და საკითხის მოსაგვარებლად ქვეყნის უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანოსგან სპეციალური ნორმატიული აქტის შემუშავება  მოითხოვა, რომლის თანახმადაც, სიაში მითითებულ პირთათვის პოლიტპატიმრის სტატუსის მინიჭება ოფიციალურად მოხდებოდა.
პოლიტიკურ პატიმართა 174 კაციან სიაში 21 წლის გიორგი ზერეკიძის გვარიც იყო ნახსენები. humanrights.ge-სთვის მიცემულ ინტერვიუში, მაშინ გიორგი ზერეკიძის დედამ ლიკა ზერეკიძემ განაცხადა, რომ მისი შვილი მიხეილ სააკაშვილის პირადი პატიმარია და სასჯელს სრულიად უდანაშაულოდ იხდის. მან იმედი გამოთქვა, რომ ახალი ხელისუფლების პირობებში სიმართლე გაირკვეოდა და მისი შვილი სასჯელისგან გათავისუფლდებოდა.
ხულიგნობის ბრალდებით დაპატიმრებულმა ზერეკიძემ შვიდწლიანი პატიმრობის შემდეგ, 13 იანვარს რუსთავის საპყრობილე პოლიპატიმრის სტატუსით დატოვა.
დღეს გიორგი ზერეკიძის დედა ლიკა ზერეკიძე humanrights.ge-სთან საუბარში  შვილის დაპატიმრების ისტორიას იხსენებს, რომელიც ტრაგიკულად, მისი მეუღლის დაპატიმრებით, მოგვიანებით კი, საპყრობილეში მისი გარდაცვალებით გაგრძელდა, საბოლოოდ კი, 13 იანვარს სამართლიანობის აღდგენით დასრულდა.
"გიორგი 2006 წლის იანვარში ხულიგნობის ბრალდებით დააკავეს. უდანაშაულო ბავშვს, რომელიც მხოლოდ 14 წლის იყო, 10 წლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს. რა თქმა უნდა, გიორგი უდანაშაულო იყო და ეს უდანაშაულობა კარგად აისახებოდა იმ აშკარა  განსხვავებაში, რომელიც სამარცხვინო ბრალდებასა და სინამდვილეს შორის იმთავითვე გამოიხატა. ჩვენ განაჩენი სააპელაციო სასამართლოში გავასაჩივრეთ და სასჯელს სამი წელი მოაკლდა. თუმცა, რა თქმა უნდა, ეს არ იყო საკმარისი. სრულიად უდანაშაულო ბავშვი კვლავ ციხეში რჩებოდა", - ამბობს ლიკა ზერეკიძე.
არასრულწლოვანი პატიმრის მშობლებმა სტრასბურგის სასამართლოს მიმართეს. ზერეკიძის საქმე უკვე სტრასბურგის სასამართლოში იყო, როცა ზერეკიძეებმა საქართველოს ხელისუფლებისგან, კერძოდ კი, მაშინდელი სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროსგან, რომელსაც სათავეში ხათუნა კალმახელიძე ედგა, საქმის შეწყვეტის მოთხოვნა მიიღეს. სანაცვლოდ დაპირდნენ, რომ პატიმარს მეორე დღესვე გაათავისუფლებდნენ.
ლიკა ზერეკიძე: "სტრასბურგიდან დაბრუნებულები მაშინვე დაგვაკავეს, მეც და ჩემი მეუღლეც. მას ნარკოტიკი ჩაუდეს და დიდი ოდენობის ნარკოტიკის აღმოჩენის ბრალდებით დააპატიმრეს. საშინელი განცდა იყო: ჩემი მეუღლე მეძახდა, რომ ეს შემთხვევა მეღიარებინა, ოღონდ უბედურებას კიდევ ერთი არ დამატებოდა, რაც ნამდვილად არ იყო გამორიცხული. ის ხელისუფლება ყველაფერზე წავიდოდა. ეს იყო 2010 წლის 19 მარტი. ჩემი მეუღლე დააპატიმრეს. ისიც სააკაშვილის პირადი პატიმარი იყო იმ აქტიურობისთვის, იმ განსხვავებული აზრისთვის, რომელიც მაშინდელ ხელისუფლებას არანაირად არ აწყობდა."
2010 წლის 1 ივლისს მაშინდელმა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა ერთ-ერთი ნაციონალური ტელეეთერით იმ 9 მსჯავრდებულზე გააკეთა განცხადება, რომლებიც ერთიან ეროვნულ გამოცდებს აბარებდნენ. გამოცდების წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში შაშკინი საზოგადოებას მათ უახლოეს პერიოდში გათავისუფლებას დაპირდა. მინისტრმა სიტყვა შეასრულა, თუმცა, არა სრულად. სამმა მსჯავრებულმა საპატიმრო მართლა დატოვა. გიორგი ზერეკიძე კი, კვლავ ციხეში დარჩა.
"თავი იმით იმართლეს, რომ თითქოს გიორგი უკვე 18 წლის იყო გამხდარი. ეს კი, კიდევ ერთი შეთითხნილი შემთხვევა იყო. მათ არ სურდათ გიორგის გათავისუფლება. სააკაშვილი სატელევიზიო გამოსვლებში პირდაპირ აცხადებდა, ზერეკიძე კრიმინალია და უნდა დაისაჯოსო. ჩემი მეუღლე ამ უსამართლობას ვერ ეგუებოდა. გამოდიოდა მიტინგებზე, აქციებზე და სააკაშვილის სისხლიანი რეჟიმის წინააღმდეგ დაუფარავ განცხადებებს აკეთებდა. სწორედ ამან განაპირობა ის უბედრება, რომელიც ჩვენს ოჯახს დაატყდა თავს. ჩემი მეუღლე 2011 წლის 16 აგვისტოს საკანში, სრულიად გაურკვეველ ვითარებაში გარდაცვლილი იპოვეს. თქვეს, რომ თავი მოიკლა. მოვითხოვეთ მტკიცებულებები, რაიმენაირი სამხილი, რომელიც ამ ფაქტს დაამტკიცებდა, მაგრამ მთელი ამ ხნის მანძილზე მსგავსი ვერაფერი მოვიპოვეთ. გვაქვს სრულიად საფუძვლიანი ეჭვი, რომ იგი მოკლეს", - ამბობს ლიკა ზერეკიძე.
გიორგი ზერეკიძის დედა მიიჩნევს, რომ სამართლიანობა აღდგა, მისმა შვილმა  საპატიმრო ხანგრძლივი ლოდინის შემდეგ, თუმცა, პოლიტიკური პატიმრის სტატუსით დატოვა. რაც შეეხება მისი მეუღლის საქმეს, ლიკა ზერეკიძის განცხადებით, იგი სამართალდამცველებს უახლოეს პერიოდში ხელახალი გამოძიებისთვის გადაეცემა და სიმართლეს საბოლოოდ ნათელი მოეფინება.

Youngest Convicted Left Prison With the Status of a Political Prisoner
On December 21, Parliament of Georgia passed Amnesty Law and about 3 000 prisoners were to leave the penitentiary establishments throughout the country; among them are political prisoners. First wave of prisoners left custodies on January 13 and about 190 prisoners left prisons throughout Georgia. Giorgi Zerekidze was the youngest of them.
Zerekidze’s name was mentioned at the very first session of the Human Rights Committee at the parliament, when human rights defenders held first meeting about political prisoners. On November 1, when family members of the alleged political prisoners also attended the Committee session, Giorgi Zerekidze’s mother was also there; representatives of human rights organizations presented list of alleged political prisoners then.
Human Rights Center also presented its position at the committee session and declared that release of political prisoners through pardoning and plea-agreements should end in Georgia. Those people should be immediately, unconditionally and honorably released from penitentiary establishments. Also, some cases were to be discussed by the court repeatedly and to timely restitute the breached rights of arbitrary prisoners.
This organization, alongside other human rights organizations, introduced list of political prisoners to the Human Rights Committee and requested the legislative body to work out a special normative act to resolve this problem; thus, the people on the list should have officially received status of political prisoners.
21-year-old Giorgi Zerekidze was also on the list of 174 alleged political prisoners. In her interview to humanrights.ge, Giorgi Zerekidze’s mother Lika Zerekidze said her son was Mikheil Saakashvili’s personal prisoner and he was put in prison for no crime. She hoped, the new government will find out the truth and her son will be discharged of punishment.
Zerekidze left prison with the status of a political prisoner on January 13, after seven-year imprisonment for hooliganism.
Today, Giorgi Zerekidze’s mother Lika Zerekidze recalled the story of her son’s detention with humanrights.ge; this fact was followed by the arrest of her husband who later died in the prison; and now, on January 13 the justice was redressed.
“Giorgi was arrested in January of 2006. Innocent child, who was just 14, was sentenced to 10-year imprisonment. Of course, Giorgi was innocent and it was proved by clear controversy between shameful accusation and reality. We appealed the initial verdict at the Appeal Court and his punishment was reduced at three years. However, it was not enough. Completely innocent child remained in the prison,” said Lika Zerekidze.
Parents of the juvenile prisoner appealed to Strasbourg Court. Zerekidze’s case was already pending before the Strasbourg Court when government of Georgia, namely the Ministry of Corrections and Legal Assistance with Khatuna Kalmakhelidze as a minister, demanded the Zerekidzes to stop litigation. Instead, they promised the family to release the juvenile prisoner immediately.
Lika Zerekidze: “They detained us – my husband and I - as soon as we arrived from Strasbourg. They planted drugs on my husband and he was arrested for the possession of large amount of narcotic substance. It was horrible. My husband asked me to admit the fact to avoid next tragedy. The government could dare anything. It happened on March 19, 2010. My husband was Saakashvili’s personal prisoner for his activities, for his different opinion that was not acceptable for that time regime.”
On July 1, 2010 former minister of education and science Dimitry Shashkin made a statement on one of the national TV-Channels about those nine prisoners, who were about to take United National Exams. Shashkin promised the society to release them from prison, if they had passed exams. The minister kept his promise though not completely. Three juvenile prisoners really left prison but Giorgi Zerekidze remained.
“They justified themselves by stating that Giorgi was already 18. It was groundless evidence against him. They did not want Giorgi to be free. Saakashvili directly stated in his TV-statements that Zerekidze was a criminal and that he would be punished. My husband could not stand this injustice; he was making speeches at the demonstrations, assemblies and made loud statements against Saakashvili’s bloody regime. This resulted into the tragedy of my family. My husband was found dead in prison cell in absolutely obscure circumstances on August 16, 2011. Allegedly he killed himself. We requested evidence, any proof of his suicide but we could not obtain anything so far. We have reasonable doubt that he was killed,” said Lika Zerekidze.
Giorgi Zerekidze’s mother believes the justice was restored and her son left prison with the status of a political prisoner after a long imprisonment. As for her husband’s case, Lika Zerekidze said this case will be handed to law enforcement bodies for a new investigation and the truth will be finally estimated.