პროკურატურა აცხადებს, რომ მეგის ქარდავას დავალებით სექსუალური უმცირესობის წარმომადგენლებს ვიდეოკადრებით აშანტაჟებდნენ
ინტერპრესნიუსი, პალიტრა.ტვ
მთავარმა პროკურატურამ მედიას სკანდალური ვიდეომასალა წარუდგინა, რომელშიც, როგორც პროკურატურა განმარტავს, სექსუალური უმცირესობის წარმომადგენელ ცნობილ მამაკაცებთან სექსუალურ ურთიერთობას ამყარებენ კონსპირაციულ ბინაში სამხედრო პოლიციის დეპარტამენტის ყოფილი უფროსის, მეგის ქარდავას დავალებით გადაბირებული პირები.
ამასთან დაკავშირებით მთავარი პროკურატურა განცხადებას ავრცელებს. განცხადებაში უწყება ქარდავას დავალებით თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიციის დეპარტამენტის სხვა ყოფილი ხელმძღვანელი პირების მიერ მოქალაქეთა მიმართ ძალადობითა და პირადი ღირსების შეურაცხყოფის, სამსახურებრივი მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტებზე საუბრობს: „გამოძიებით დადგენილია, რომ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიციის დეპარტამენტის ყოფილი უფროსის, მეგის ქარდავას დავალებით და ორგანიზებით, ამავე დეპარტამენტის მაღალი თანამდებობის პირები აგროვებდნენ ინფორმაციას სექსუალურ უმცირესობას მიკუთვნებულ მამაკაცებზე, ფარულად და უკანონოდ იღებდნენ მათი პირადი ცხოვრების ამსახველ ვიდეომასალას, რის შემდეგაც, კომპრომეტაციის მუქარით, აშანტაჟებდნენ მათ და სპეციალურ სამსახურებთან ფარულ თანამშრომლობას აიძულებდნენ.
უკანონოდ გადმობირებული კონფიდენტები, თავის მხრივ, ურთიერთობას ამყარებდნენ სექსუალურ უმცირესობას მიკუთვნებულ საზოგადოებისათვის ცნობად მამაკაცებთან, ისე, რომ ამ უკანასკნელებმა არ იცოდნენ კონსპირაციის შესახებ. კონფიდენტებს მიჰყავდათ ისინი სახელმწიფოს ოპერატიული სახსრებით დაქირავებულ ბინებში, რომლებიც წინასწარ იყო აღჭურვილი უკანონო ფარული სათვალთვალო აუდიო-ვიდეოაპარატურით.
ამ დროისათვის დადგენილია სამი ასეთი ბინა. აღნიშნულ ბინებში სამხედრო პოლიციის მაღალჩინოსნების მიერ იძულებით გადმობირებული კონფიდენტები ამყარებდნენ სექსუალურ კავშირს წინასწარ შერჩეულ პირებთან, რის შემდეგაც ფარული ჩანაწერები გადაეცემოდა უშუალოდ მეგის ქარდავას.
მოგვიანებით, იმ მიზნით, რომ არ მომხდარიყო გადაღებული ვიდეომასალის გასაჯაროება, ფაქტობრივი შანტაჟის პირობებში, კონსპირაციის მსხვერპლი მამაკაცი თანხმდებოდა იმაზე, რომ გამოემჟღავნებინა თავისი ლოიალური დამოკიდებულება არსებული პოლიტიკური რეჟიმის მიმართ და მონაწილეობა მიეღო ყოფილი ხელისუფლების პოპულარიზაციის მიზნით მოწყობილ სხვადასხვა ღონისძიებაში. გარდა ამისა, მაკომპრომეტირებელი მასალის გამოყენება ხდებოდა ფულის გამოძალვის მიზნითაც“.
მეგის ქარდავა პროკურატურის განცხადებას და ვიდეომასალაში ასახული ფაქტების ორგანიზების ბრალდებას აბსურდულს უწოდებს, - ამის შესახებ "ინტერპრესნიუსს" ქარდავას ადვოკატმა მალხაზ ველიჯანაშვილმა განუცხადა.
ადვოკატის თქმით, პროკურატურის მიერ ვიდეომასალის გავრცელების შემდეგ, ქარდავას ესაუბრა, რომელიც კატეგორიულად უარყოფს აღნიშნული ვიდეომასალის გადაღების ორგანიზებას.
ამასთან, როგორც ადვოკატი აღნიშნავს, პროკურატურამ ქარდავას ბრალი გუშინ სულ სხვა ეპიზოდის მიხედვით წარუდგინა და აღნიშნულ კადრებზე ბრალდება არ არის წარდგენილი.
„დანაშაული არის წამების ორგანიზება და არა გაუკუღმართებული ფორმით, სქესობრივი კავშირის ორგანიზება. გუშინ ქარდავასთვის წარდგენილი ბრალდება ეხება სულ სხვა ეპიზოდს, კერძოდ პატიმარს. მეგის ქარდავას პოზიცია არის ის, რომ სისულელეა ასეთი რამ ადამიანს დააბრალო. ვიღაც თანამშრომელი თუ ვინმეს უღებდა და ამაში ფულს იღებდა, ეს არ შეიძლება მეგის ქარდავას დავალებული იყოს. არ შეიძლება ყველაფერი ამ ადამიანს დააბრალონ. ქარდავა მიიჩნევს, რომ აბსურდულია ეს ყველაფერი და პროკურატურა ყველაფერს აკეთებს, რომ მოუგროვოს უაზრო ბრალდებები“, - განაცხადა მალხაზ ველიჯანაშვილმა.

Prosecutor’s Office Alleges Homosexuals Were Blackmailed with Video Footage Following Megis Kardava’s Instructions
The Chief Prosecutor’s Office of Georgia presented the scandalous video footage to the media wherein, as the office clarified, confidants of Megis Kardava, former Head of the Military Police Department at the Defense Ministry, had sexual intercourse with male celebrities at secret addresses.
The Chief Prosecutor’s Office has released information regarding this fact. The statement reads that according to Kardava’s instructions, other senior officers of the Military Police Department, by abusing their own professional power, abused and insulted the personal dignity of citizens. “The investigation has concluded that under the instruction and supervision of Megis Kardava, former Head of the Military Police Department of the Defense Ministry of Georgia, senior officials of the same institution collected information about male representatives of sexual minorities, video-recorded details of their personal lives in secret, and illegally used the video footage to blackmail them afterwards and to compel them to secretly cooperate with special services.
Illegally recruited confidants had sexual intercourse with homosexual celebrities in a conspiracy which the victims were unaware of. The confidants attracted the celebrities to secret flats rented by state operative sources, where secret audio-video cameras had been installed.
So far, the investigation has discovered three secret flats where confidants of senior military police officers had sexual intercourse with the selected victims; the video footage was then personally handed to Megis Kardava.
Afterwards, in order to keep officials from publishing the aforementioned video footage, the victims of the conspiracy agreed to demonstrate their loyalty to the acting political regime and participate in different events organized to increase the popularity of the former government.
In addition, the footage was used for the extortion of money.
Megis Kardava, the former head of military police at the Ministry of Defense, calls the allegation from the Prosecutor’s Office absurd; Kardava’s lawyer Malkhaz Velijanashvili told InterpressNews about it.
The lawyer said he had conversed with Kardava after the video-footage was depicted and Kardava categorically denied he had ordered video recording of sexual activities of sexual minorities.
The lawyer says Megis Kardava had not been indicted for the above-mentioned crime.
“He is indicted for organization of torture and not for ordering video recording of sexual activities of sexual minorities. Yesterday, he was charged for completely different episode namely for the abuse of a prisoner. It is impossible to blame Megis Kardava for everything. If somebody in his department used to video-record another person and extorted money from him, Megis Kardava cannot be held responsible for that. Kardava believes it is absurd and prosecutor’s office does its best to collect groundless accusations against him,” the lawyer said.