დასუფთავების გადასახადის დათვლისას შესაძლოა, სულადობის ზედა ზღვარი დაწესდეს
დედაქალაქში დაგვა-დასუფთავების და ნარჩენების მართვის მომსახურებაზე შესაძლოა, კვლავ ზღვრული მოსაკრებელი დაწესდეს, რომლის ოდენობაც ერთ სულ მოსახლეზე თვეში სამ ლარს, ხოლო იურიდიული პირების შემთხვევაში, ერთ კუბურ მეტრ ნარჩენებზე 25 ლარს არ უნდა აღემატებოდეს.
აღნიშნულ საკითხს ითვალისწინებს დეპუტატ თინათინ ხიდაშელის მიერ მომზადებული "საქართველოს დედაქალაქის - თბილისის შესახებ" კანონში ცვლილებების პროექტი.
ამასთან, დასუფთავების გადასახადის განსაზღვრისას შესაძლოა, ოჯახის წევრების რაოდენობაც იყოს გათვალისწინებული. როგორც „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას კანოპროექტის ავტორმა, თინათინ ხიდაშელმა განაცადა, იმის გამო, რომ სულადობრივი გადასახადის შემთხვევაში მრავალშვილიანი ოჯახები არ დაზარალდნენ შესაძლოა, სულადობის ზედა ზღვარი დაწესდეს, რომელიც 3-4 სულით განისაზღვრება.
„ჩემი აზრით, გადასახადი უნდა განისაზღვროს სულადობით, 0-დან 3 ლარამდე. ერთადერთ დაზუსტებას ვაპირებ, რომ ეს სულადობა არ იყოს განუსაზღვრელი. მრავალშვილშვილიანი ოჯახები არ უნდა დაზარალდნენ. იმის გამო, რომ ოჯახში ბევრი ბავშვია, ეს არ ნიშნავს, ოჯახმა ყველა ბავშვზე სამი ლარი გადაიხადოს. ზედა ზღვარი უნდა განისაზღვროს სამი, მაქსიმუმ ოთხი სულით. ასეთი იყო გადაწყვეტილების პროექტი, რომელიც თავის დროზე საკრებულოში შევიტანე. იმ ვარიანტში, რომელიც მე საკრებულოს შევთავაზე, იყო 4-სულიანი ოჯახი“,- განმარტა ხიდაშელმა.
მისივე თქმით, სტატისტიკურად დაზუსტებულია, რომ დასუფთავების საფასურის ასეთი ვარიანტი მოქალაქეებს გადასახადის ოდენობას არ უძვირებს. ხიდაშელის ინფორმაციით, ახალი გადასახადის ამოქმედებიდან წელიწადზე მეტი გავიდა და „დადასტურებულია, რომ თბილისელები დღეს გაცილებით მეტს იხდიან, ვიდრე მანამდე იხდიდნენ“.
ამასთან, კანონპროექტის ინიციატორი არ გამორიცხავს, რომ პარლამენტის მხრიდან დასუფთავების გადასახადის განსაზღვრის ალტერნატიულ ვარიანტად, ბინის ფართიც იყოს შეთავაზებული. დეპუტატი არ გამორიცხავს, რომ მუნიციპალიტეტებს ვარიანტებს შორის არჩევანის გაკეთების საშუალება მიეცეთ. თუმცა, მანვე დასძინა, რომ დასუფთავების გადასახადის ფართის მიხედვით განსაზღვრა „უფრო უსამართლოა“, რადგან მოქალაქეების ნაწილს დიდი ბინები მემკვიდრეობით აქვთ მიღებული და მათ ახლა ძალიან უჭირთ.
მისივე თქმით, რეგლამენტით დადგენილი ყველა პროცედურის გავლის შემდეგ, საუკეთესო შემთხვევაში, კანონპროექტის მიღება პირველი მარტისთვის იქნება შესაძლებელი.

Limit of Family Members to Be Fixed when Counting Cleaning Tax
Limited tax might be fixed for cleaning service in the capital and its amount will be 3 lari per family member and 25 lari for one cubic meter of rubbish in case of legal entities.
MP Tinatin Khidasheli’s draft-amendments to the Law on the Capital of Georgia – Tbilisi will regulate this issue.
Besides that, when fixing the cleaning tax, the number of family members will also be considered. MP Tinatin Khidasheli told Interpresnews that in order not to damage large families because of fixed taxes according to family members’ number, they might fix upper limit for the life-stock and it might be no more than 3-4.
“I think the tax shall be estimated in accordance to the members in the family and it shall be fixed 0-3 lari per person. I am going to clarify one thing – the number of family members shall not be unlimited. Large families must not be victimized. If there are a lot of children in the family, it shall not mean that the family will have to pay 3 lari for each child. The upper limit must be three or 4. I had submitted this draft-law to the municipal board in the past and the upper limit of family members was 4 in that version,” Khidasheli clarified.
She said they had verified statistically that the offered price for cleaning service will not increase cleaning tax for citizens. According to Khidasheli’s information, more than one year has passed since the current tax was fixed and “it is proved that Tbilisi dwellers pay much more today than they used to before.”
She does not exclude that parliament members will offer an alternative version of the cleaning tax and it will be space of flat. Khidasheli thinks municipalities will have chance to choose more acceptable variant of cleaning tax for them. She also added that fixing the tax according to the accommodation space is “more unfair” because some people have inherited large flats but now face financial problems.
After the parliament considers the draft-amendments through all regulation procedures, the draft-law might be passed by March 1.