სახალხო დამცველის განცხადება პროკურატურის მიერ გავრცელებულ ვიდეოკადრებთან დაკავშირებით
2013 წლის 14 იანვარს პროკურატურის მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, თბილისის პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილის წარმოებაშია სისხლის სამართლის საქმე, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიციის დეპარტამენტის ყოფილი ხელმძღვანელი პირების მიერ მოქალაქეთა მიმართ, ძალადობითა და პირადი ღირსების შეურაცხყოფით, სამსახურებრივი მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტზე.
პროკურატურის მიერ განცხადების გავრცელებასთან ერთად, სხვადასხვა  მედიასაშუალებებმა გაავრცელეს საქმესთან დაკავშირებული პირების სექსუალური ცხოვრების ამსახველი ფარული ვიდეომასალა, რომელიც მათ საქართველოს პროკურატურამ გადასცა.
პირადი ცხოვრების უფლება დაცულია, როგორც ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-8 და სამოქალაქო-პოლიტიკური უფლებების შესახებ საერთაშორისო პაქტის მე-17 მუხლებით, ასევე საქართველოს კონსტიტუციის მე-20 მუხლით. მიუხედავად ამ უფლების არააბსოლუტური ხასიათისა, სახელმწიფომ ჩარევის შემთხვევაში უნდა იხელმძღვანელოს პროპორციულობის პრინციპით და განსაზღვროს თუ რამდენად აუცილებელია ჩარევა დემოკრატიულ საზოგადოებაში.
მიუხედავად იმისა, რომ გავრცელებულ ვიდეომასალაში გამოყენებულია დაფარვის საშუალებები, აღნიშნული საშუალებების გამოყენება მისი ხარისხიდან გამომდინარე ვერ უზრუნველყოფს გადაღებული პირების იდენტიფიცირებისგან სრულ დაცვას. ვიდეომასალაში შესაძლებელია გადაღებული პირების ისეთი საიდენტიფიკაციო ფაქტორების გარჩევა, როგორიც არის ადამიანის აღნაგობა, თმის ფერი და ტანსაცმელი, რაც შეიძლება საზოგადოების გარკვეული ნაწილისთვის იძლეოდეს აღნიშნული პირების იდენტიფიცირების საშუალებას.
ზემოთ მითითებული ვიდეომასალის ჩვენება წარმოშობს გადაღებული პირების იდენტიფიცირების გარკვეულ რისკს, რაც ეჭვის ქვეშ აყენებს მათი პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დაცვას. გასაგებია, რომ მსგავს სისხლის სამართლის საქმეებზე შესაძლოა, არსებობდეს საზოგადოების მომეტებული ინტერესი, მაგრამ აღნიშნული ლეგიტიმური მოთხოვნის დაკმაყოფილება არ უნდა ხდებოდეს სხვათა პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დარღვევის ხარჯზე.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს პროკურატურას და მედიასაშუალებებს, მომავალში განსაკუთრებული სიფრთხილით მოეკიდონ ისეთი ინფორმაციის გავრცელებას, რომელმაც შეიძლება ზიანი მიაყენოს პირის პირად ცხოვრებას. ამავდროულად, მიმართავს საქართველოს მთავარ პროკურატურას, ეფექტური ღონისძიებები გაატაროს ზემოაღნიშნულ საქმეზე ჭეშმარიტების დადგენის მიზნით.

Statement of Public Defender
According to the information disseminated by the Prosecutor’s Office of Georgia on January 14th, 2013, Tbilisi Prosecutor’s Office is investigating the facts of an abuse of power by ex seniors of the Department of Military Police under the Ministry of Defense of Georgia, involving acts of violence and abuse of dignity of individuals.
Along with the dissemination of the statement by the Prosecutor’s Office, different media outlets publicized concealed video describing the sexual life of persons connected to the case. This video has been passed to them by the Prosecutor’s Office of Georgia.
Right to respect for private life is protected by the European Convention on Human Rights article 8, International Covenant on Civil and Political Rights article 17 as well as by the Constitution of Georgia article 20. Despite the fact that this right, by its nature, is not absolute, in case of intervention, the State should be guided by the principle of proportionality and determine the necessity of interference in a democratic society.
Even though concealing means are utilized in the disseminated video, due to their quality, they do not ensure full cover up of recorded individuals. It is possible to identify physical appearance, hair color and clothes. Due to the abovementioned fact certain part of the society might be able to identify these individuals.
Publicizing this video leaves certain risk of identifying recorded individuals, that puts inviolability of their private life under question. It is understandable, that increased public interest may exist in cases like this; however, complying with this legitimate requirement should not violate the right to respect one’s private life.
Public Defender calls on Prosecutor’s Office of Georgia and media outlets, to disseminate information, which may harm private life of an individual, with special caution in the future. At the same time Public Defender addresses the Prosecutor’s Office of Georgia to undertake effective measures in order to establish truth on the case.