Freedom House: საქართველო ‘ნაწილობრივ თავისუფალია’, თუმცა დაბრუნდა ‘არჩევითი დემოკრატიების’ კატეგორიაში
Freedom House-ის მიერ 16 იანვარს გამოქვეყნებულ ყოველწლიურ ანგარიშის მიხედვით, საქართველო „ნაწილობრივ თავისუფალ“ ქვეყნად რჩება, თუმცა ის „არჩევითი დემოკრატიის“ კატეგორიას დაუბრუნდა.
„თავისუფლება მსოფლიოში 2013 წელს“ იკვლევს 195 სახელმწიფოსა და 14 ტერიტორიულ ერთეულზე არსებულ სიტუაციას მოქალაქეთა პოლიტიკური უფლებებისა და სამოქალაქო თავისუფლებების კუთხით და ასახავს 2012 წელს განვითარებულ მოვლენებს. თითოეულ ქვეყანას ან ტერიტორიას ენიჭება სტატუსი „თავისუფალი“, „ნაწილობრივ თავისუფალი“ ან „არა თავისუფალი“ პოლიტიკური უფლებების და სამოქალაქო თავისუფლებების კატეგორიებში მიღებული ქულების მიხედვით 1–დან 7–მდე შკალაზე, სადაც 1 წარმოადგენს ყველაზე თავისუფალს, ხოლო 7 ყველაზე ნაკლებად თავისუფალს.
ანგარიშის თანახმად, 2012 წელს პოლიტიკური უფლებების კატეგორიაში საქართველოს რეიტინგი 4-დან 3 ქულამდე გაუმჯობესდა, რაც, ორგანიზაციის თქმით, უკავშირდება ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შედეგად ხელისუფლების ოპოზიციური გაერთიანებისთვის მშვიდობიან გადაცემას. ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ არჩევნები საერთაშორისო დამკვირვებლებმა სამართლიანად შეაფასეს, ხოლო მედიის მიერ არჩევნების გაშუქება, წინა არჩევნებთან შედარებით, უფრო პლურალისტური იყო.ამან ასევე ხელი შეუწყო საქართველოს „არჩევითი დემოკრატიის“ კატეგორიაში დაბრუნებას - ეს ის სტატუსია, რომელიც Freedom House-მა საქართველოს თავის 2009 წლის ანგარიშში ჩამოართვა,  2008 წელს ჩატარებული საპარლამენტო და ვადამდელი საპრეზიდენტო არჩევნების გამო.
„ევრაზიაში რამდენიმე პოზიტიური მოვლენა განვითარდა. ყველაზე აღსანიშნავია საქართველოში მიმდინარე პროცესები. აქ პროცესებმა პოზიტიურ კონტექსტში მას შემდეგ გადაინაცვლა, რაც ხელისუფლება არჩევნების გზით შეიცვალა.  არჩევნების გზით,  ხელისუფლების მოწესრიგებული და დემოკრატიული გადაცემა ქვეყნის სიტორიაში პირველად მოხდა, ხოლო წინასაარჩევნო კამპანია უფრო პლურალისტური მედია გაშუქებით ხასიათდებოდა“, - ნათქვამია ანგარიშში.
თუმცა, ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ  ამ მიღწევების მიუხედავად, საქართველომ „წელიწადი დამაკმაყოფილებელზე დაბალ ნიშნულზე დაასრულა“ მას შემდეგ, რაც ახალი მთავრობის მიერ ზოგიერთი ყოფილი მაღალჩინოსნის დაპატიმრებამ  პოლიტიკურად მოტივირებული დევნის ვარაუდები გააჩინა.
საქართველოს რეიტინგი სამოქალაქო თავისუფლებების კატეგორიაში კვლავ 3 ქულაზე შენარჩუნდა.
Freedom House-ის კვლევაში ასევე მოხსენიებულია დე-ფაქტო აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი, რომლებიც ”სადავო ტერიტორიების” კატეგორიაში გადიან. წინა ანგარიშების მსგავსად, სამხრეთ ოსეთს „არა თავისუფალის,“ ხოლო აფხაზეთს „ნაწილობრივ თავისუფალის“ სტატუსი აქვს მინიჭებული.
თუმცა, პოლიტიკური უფლებების კატეგორიაში, აფხაზეთის შემთხვევაში, ანგარიშის მიხედვით, მდგომარეობის გაუმჯობესება შეინიშნება,   2012 წლის მარტში ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების კონკურენტუნარიონობის გამო, რომლის დროსაც ვექტორი სახელისუფლებო ან ტრადიციული ოპოზიციური პარტიებიდან დამოუკიდებელი კანდიდატებისკენ გადაიხარა.
შეგახსენებთ,  რომ დაახლოებით 26 ადგილი, სეპარატისტული რეგიონის 35-წევრიან პარლამენტში, იმ დამოუკიდებელმა კანდიდატებმა დაიკავეს, რომლებიც არა პოლიტიკური პარტიების, არამედ საინიციატივო ჯგუფების მიერ იყვნენ წარდგენილნი.

Georgia remains among “partly free” countries, but it has been upgraded to “electoral democracy” in an annual report by the U.S.-based rights group, Freedom House, released on January 16.
Freedom in the World 2013 examines the political and civil rights in 195 countries and 14 territories around the world and covers developments of 2012. Each country or territory is given a status “free”, “partly free” or “not free” based on points in political rights and civil liberties categories on a scale from 1 to 7 with 1 representing the most free and 7 the least free.
According to the report Georgia’s political rights rating improved from 4  to 3 in 2012 “due to the country’s first peaceful handover of power to an opposition party after parliamentary elections that were judged free and fair by international observers and featured more pluralistic media coverage.”
It has also contributed to regaining by Georgia status of “electoral democracy” – the category from which the country was dropped  by the Freedom House in its 2009 report for the parliamentary and snap presidential elections held in Georgia in 2008.
“There were some positive developments in Eurasia. The most notable was in Georgia, which saw an improvement in its political rights rating after the opposition Georgian Dream party won competitive parliamentary elections. The vote led to an orderly and democratic transfer of power, the first in the nation’s history, and the campaign featured more pluralistic media,” the report reads.
It, however, also says that despite gains Georgia “finished the year on a less than satisfying note” after the new government arrested some of the former officials “prompting claims of a political witch hunt.”
Georgia’s rating in civil liberties remained unchanged at 3, according to the report.
The report by Freedom House annual report ranks breakaway South Ossetia and Abkhazia under the category of “disputed territories.” Like in previous reports South Ossetia is ranked as “not free” and Abkhazia as “partly free.”
But in case of Abkhazia the report notes improvement in this breakaway region’s political rights rating “due to the competiveness of parliamentary elections held in March, which allowed a shift toward independent candidates and away from either government or traditional opposition parties.”
Reference here is apparently made to the fact that about 26 seats in breakaway Abkhazia’s 35-member Parliament were won by independent candidates – those nominated by “initiative groups” and not by political parties