პროკურატურამ ახმედ ჩატაევის მიმართ დევნა შეწყვიტა და ბრალი მოუხსნა
საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ ლოპოტას ხეობაში ჩატარებულ სპეცოპერაციასთან დაკავშირებით დაკავებულის, ჩეჩნეთიდან ლტოლვილ ახმედ ჩატაევის მიმართ, დანაშაულის არ არსებობის გამო, სისხლის სამართლებრივი დევნა შეწყვიტა. ჩატაევს გირაოს სახით გადახდილი 5 ათასი ლარიც უკან დაუბრუნდება.
როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ჩატაევის ადვოკატმა, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტმა ნინო ანდრიაშვილმა განუცხადა, დღევანდელ პროცესზე წინასწარი გამოძიების მიერ მოწმის სახით დაკითხული სამივე მესაზღვრე დაიკითხა. მათ განაცხადეს, რომ ჩატაევს დაკავების დროს არანაირი იარაღი თან არ ჰქონია და მის წინააღმდეგ ჩვენებები შს სამინისტროს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტში ზეწოლის შედეგად მისცეს. სასამართლო პროცესზე მესაზღვრეების დაკითხვის შემდეგ პროკურორმა ჯაბა გურგენიძემ მოსამართლეს ახმედ ჩატაევის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შუამდგომლობით მიმართა. მოსამართლემ შუამდგომლობა დააკმაყოფილა.
შეგახსენებთ, რომ ახმედ ჩატაევი სამართალდამცავებს 2012 წლის 8 სექტემბერს ჩაბარდა. როგორც ცნობილია, ჩატაევი თბილისიდან ლოპოტას ხეობაში, 28 აგვისტოს, საქართველოს შს სამინისტროს ანტიტერორისტული ცენტრის ხელმძღვანელობის თხოვნით იქამდე ჩავიდა, ვიდრე შსს ლაფანყურთან ახლოს სპეცოპერაციას დაიწყებდა.
შსს–ს მაღალჩინოსნებმა ჩატაევს ლოპოტას ხეობაში მყოფ შეიარაღებულ ჩეჩნებთან და ქისტებთან მოლაპარაკებაში ჩართვა სთხოვეს. საქართველოს ხელისუფლება ითხოვდა, შეიარაღებულ ჯგუფს, რომელიც საქართველოდან დაღესტნის გავლით ჩეჩნეთში გადასვლას აპირებდა, იარაღი დაეყარა და სამართალდამცავებს ჩაბარებოდნენ. ჩატაევი ხეობის სიღრმეში მოლაპარაკებაზე შევიდა და იქიდან გამოსვლის შემდეგ ანტიტერორისტული ცენტრის ხელმძღვანელებს, რომლებსაც კარგად იცნობდა, უთხრა, რომ ჯგუფის წევრები იარაღის დაყრაზე უარს ამბობდნენ, თუმცა იმ შემთხვევაში, თუ სპეცრაზმი ლოპოტას ხეობას დატოვებდა, ისინი ისევ პანკისის ხეობაში დაბრუნდებოდნენ. ანტიტერორისტული ცენტრის ხელმძღვანელმა ჩატაევს რამდენიმე წუთი დრო სთხოვა. ჩატაევი ვარაუდობს, რომ სავარაუდოდ შს მინისტრთან, ბაჩო ახალაიასთან უნდა შეეთანხმებინათ მის მიერ მიწოდებული პირობა. დაახლოებით 15 წუთის შემდეგ, როცა ჩატაევი პასუხს ელოდებოდა, ის სნაიპერმა ფეხში დაჭრა. ჩატაევმა მიმალვა შეძლო, რამდენიმე წუთში კი საბრძოლო მოქმედებები დაიწყო. დაჭრილი ჩატაევი ლოპოტას ხეობაში 10 დღის განმავლობაში დარჩა. მას ჭრილობა გაურთულდა და სიარული ვეღარ შეძლო, რის გამოც ის სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებს, თავისი ნებით, 8 სექტემბერს ჩაბარდა. ჩატაევი დააკავეს და გორის სამხედრო ჰოსპიტალში გადაიყვანეს, სადაც მას მარცხენა ფეხი მოკვეთეს. ჩატაევს სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. ის ციხის სამკურნალო დაწესებულებაში იყო მოთავსებული.
ჩატაევის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეში, რომელსაც კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტი იძიებდა, შსს–ს ახმედ ჩატაევის წინააღმდეგ 3 მოწმე ჰყავდა, მესაზღვრეები - გიორგი კერესელიძე, ბადრი ტყემალაძე და გოგი აივაზაშვილი. სამივე ლაფანყურის სასაზღვრო სექტორის თანამშრომელია. ისინი ჩვენებებში აცხადებდნენ, რომ ჩატაევი როცა დააკავეს, ის შეიარაღებული იყო.
ჩატაევი თავს დამნაშავედ არ სცნობდა. პატიმრობიდან მისი გათავისუფლების მოთხოვნით, ჩეჩნებმა არაერთი საპროტესტო აქცია გამართეს როგორც პანკისის ხეობაში, ასე, თბილისში, იუსტიციის სამინისტროსთან. ჩატაევის გათავისუფლებას ითხოვდნენ არასამთავრობო ორგანიზაციებიც, საინფორმაციო საშუალებები კი, მის საქმეში არსებულ დარღვევებზე სისტემატურად აქვეყნებდნენ მასალებს.
7 დეკემბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ქეთევან ჯაჭვაძემ დააკმაყოფილა მთავარი პროკურატურის შუამდგომლობა და ჩეჩენი ლტოლვილი ახმედ ჩატაევი, 5 ათას ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ პატიმრობიდან გაათავისუფლა. დანაშაულს, რომელიც ჩატაევს ბრალად ედებოდა, ამნისტიაც შეეხო, თუმცა როგორც უკვე აღვნიშნეთ, პროკურატურამ ჩატაევს ბრალდება საერთოდ მოუხსნა.

The Chief Prosecutor’s Office of Georgia cancelled its criminal prosecution against Chechen refugee Akhmed Chataev, arrested in connection to the special operation in Lopota Gorge, because his actions were not found to be criminal. The bail sum of 5,000 lari will be paid back to Chataev.
Chataev’s lawyer, Nino Andriashvili from the Human Rights Center, told ICK that all three border officers brought in for the preliminary investigation as witnesses were questioned at the trial on January 18th. They said that Chataev had no weapon when he was detained and that they had made testimonies against him as a result of coercion from officers of the Constitutional Security Department of the Ministry of Internal Affairs.  After questioning the border officers at the trial, prosecutor Jaba Gurgenidze petitioned the judge to cancel criminal prosecution against Akhmed Chataev. The judge satisfied the solicitation.
Akhmed Chataev had surrendered to law enforcement officers on September 8, 2012. Reportedly, Chataev arrived in Lopota Gorge on August 28 on the request of leaders of the Counter-Terrorist Center of the MIA, before the MIA started its special operation in Lapankuri.
MIA senior officials asked Chataev to negotiate on their behalf with the armed Chechen and Kist people in the Lopota Gorge. The government of Georgia requested that the group of paramilitaries, who intended to travel to Chechnya via Dagestan, lay down their weapons and surrender to law enforcement officers. Chataev entered the forest to negotiate with paramilitaries and then told officers of the Counter-Terrorist Center that the group’s members refused to throw down their weapons; however, they promised to return to Pankisi Gorge if the special unit left.  The head of the Counter-Terrorist Center asked Chataev to give him a few minutes to deliberate the issue. Chataev believes that the Center had to agree on the course of action with Minister of Interior Bacho Akhalaia. About 15 minutes later, while Chataev waited for a reply, a sniper wounded him in the leg. Chataev managed to hide, and military operations started several minutes later. The wounded Chataev stayed in the Lopota Gorge for 10 days. His wound worsened and he could not move when he surrendered to border officers on September 8. Chataev was detained and taken to Gori military hospital where his left leg was amputated. The Court sentenced Chataev to pretrial detention. He was placed in the jail’s hospital.
The Constitutional Security Department investigated Chataev’s case. According to case materials, there were three witnesses—border officers Giorgi Kereselidze, Badri Tkemaladze and Gogi Aivazashvili, all of whom were officers positioned on the Lapankuri sector of the border. They had said in their testimonies that Chataev was armed at the moment of his detention.
On October 24, Giorgi Kereselidze confirmed with ICK that Akhmed Chataev personally gave into them and that he had no weapon or explosives on him. Kereselidze said that after Chataev’s detention all three border officers were summoned to the CSD and were compelled to sign testimonies. Kereselidze said they could not act otherwise.  Tkemaladze also said that Chataev did not have weapons when he was detained.
Chataev did not plead guilty. Chechens held several protests demanding his freedom in Pankisi Gorge and in front of the Ministry of Justice in Tbilisi. Nongovernmental organizations also requested his release; news agencies wrote about rights violations in his case materials.
On December 7, Judge Ketevan Jachvadze of the Tbilisi City Court satisfied the solicitation of the Chief Prosecutor’s Office and released Akhmed Chataev under bail for 5,000 lari. The crime Chataev was charged for was also amnestied, but, as written above, the prosecutor’s office completely canceled charges against him.