სუფსის პორტი - „ნაციონალების“ კიდევ ერთი ბლეფი
2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების წინ ლანჩხუთის ადგილობრივი ხელისუფლება, გურიის გუბერნატორი და პარლამენტის მაშინდელი მაჟორიტარი დეპუტატი ლანჩხუთიდან მუდმივად საუბრობდნენ სუფსაში პორტის აშენებაზე. საპორტო ინფრასტრუქტურა 180 ჰა-ზე უნდა გაშენებულიყო. ამისათვის 750 მილიონი დოლარის ინვესტიცია ჩაიდებოდა, ხოლო პორტის წლიური ტვირთბრუნვა 40 მლნ ტონა უნდა ყოფილიყო.
პორტის აშენება სოფელ გრიგოლეთში, ზღვის სანაპირო ზოლში იგეგმებოდა. მას ექვსი ნავმისადგომი უნდა ჰქონოდა.
მშენებლობა კომპანია „ბლექ-სი პროდაქტს“ უნდა განეხორციელებინა. უშუალოდ ნავსადგურის ტერიტორიას 46 ჰა. მიწის ფართობი უნდა მოეცვა, ხოლო მთლიანად პორტი მთელი ინფრასტრუქტურით 180 ჰექტარზე უნდა გაშენებულიყო. სამუშაოებს „საქჰიდროენერგომშენი“ აწარმოებდა.
„ბლექ სი პროდაქტსა“ და მაშინდელი ეკონომიკის სამინისტროს შორის ხელშეკრულება სუფსაში პორტის მშენებლობაზე 2009 წელს გაფორმდა.
„ბლექ სი პროდაქტი“ (დირექტორი შალვა წაქაძე) ქართულ-უცხოური კომპანიაა.
2010 წლის ივლისში წაქაძე ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციულ შენობაში გამართულ შეხვედრაზე აცხადებდა, რომ ნავსადგური განსაკუთრებით დატვირთული  იქნებოდა მდინარე სუფსის მარჯვენა მხარეს, სადაც, როგორც თავად თქვა, 18 მეტრი სიღრმის კანიონში ნებისმიერი სიდიდის გემის დატევა იქნებოდა შესაძლებელი.
ორი წლის წინ ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ მდინარე სუფსის მარცხენა სანაპიროზე მოეწყობოდა სარკინიგზო ბორანი, რომელიც ურეკის რკინიგზის სადგურსა და ნავმისადგომს ერთმანეთთან დააკავშირებდა. გაკეთდებოდა საბორნე გადასასვლელი ხიდი.
ექვსნავმისადგომიანი პორტი უნდა მომსახურებოდა როგორც საკონტეინერო, ასევე კომბინირებულ, ნავთობის, მარცვლეულის, ხორბლის, ავტომობილების გადაზიდვას. იქნებოდა რევერსული, ანუ გამშვებ-მიმღები ხაზები. ვარაუდობდნენ, რომ პორტის ექსპლუატაციაში შესვლის შემდეგ ორივე ტერმინალზე დაახლოებით 2500 ადამიანი დასაქმდებოდა.
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის მაშინდელი გამგებელი გიორგი გოგუაძე თვლიდა, რომ სუფსის პორტი ლანჩხუთისათვის და არა მარტო ლანჩხუთისთვის უმნიშვნელოვანესი პროექტი იყო. მისი თქმით, პორტის ინფრასტრუქტურა განთავსდებოდა ლანჩხუთში, იქნებოდა სამრეწველო ზონა და ადგილობრივი ბიუჯეტი გარკვეულ შევსებას მიიღებდა, პორტის მშენებლობაზე კი ადგილობრივი მოსახლეობა დასაქმდებოდა.
გურიის გუბერნატორი ვალერი ჩიტაიშვილი აცხადებდა: „სუფსის პორტი ბათუმისა და ფოთის პორტებზე ღრმა იქნება და უფრო დიდი წყალწყვის გემების მიღება შეეძლება. მხოლოდ მშენებლობის პერიოდში აქ დასაქმდება დაახლოებით 3 ათასამდე, ხოლო მუდმივად - 2500-მდე ადამიანი. რა თქმა უნდა, მათი აბსოლუტური უმრავლესობა იქნება გურიიდან. უკვე დაწყებულია მიწის მოსამზადებელი სამუშაოები. აქვე აშენდება დიდი ტერმინალები, სადაც უამრავი ტვირთები გაჩერდება“.
humanrights.ge-ს ინფორმაციით, შპს „ბლექ-სი პროდაქტი“ 2008 წლის 10 ოქტომბერს დაფუძნდა. მისი დირექტორი ქალაქ სოხუმში 1971 წელს დაბადებული სარდიონ მაქაცარია იყო. თუმცა, 2009 წლის 17 მარტს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის ბრძანების თანახმად, მაქაცარია დაკავებული თანამდებობიდან გათავისუფლდა და მისი ადგილი თბილისში მცხოვრებმა შალვა წაქაძემ დაიკავა. საქმიანობის შესახებ გრაფაში აღნიშნულ კომპანიას მითითებული აქვს თევზჭერა, თევზის მრეწველობა და გადამუშავება, თევზის ფქვილისა და თევზის ზეთის წარმოება და სხვა საქმიანობა, რომელსაც არ კრძალავს საქართველოს კანონმდებლობა. ხსენებული კომპანიის დამფუძნებლები ოთხი ფიზიკური და ერთიც იურიდიული პირია. ესაა - „ემ ენდ დი ინტერნეიშნალ თრედინგანგი“, რომელიც შვეიცარიაში „ცუგის კანტონის“ სავაჭრო რეესტრშია დარეგისტრირებული. კომპანია გურიის რეგიონში 445 338 კვადრატულ მეტრ მიწის ფართობს ფლობს.
რაც შეეხება სუფსის პორტს, ამ საკითხზე ჩვენთვის მხოლოდ ის ინფორმაციაა ცნობილი, რასაც იმ დროისთვის ადგილობრივი და არა მხოლოდ მედია და ლანჩხუთის ოფიციალური ვებგვერდი ავრცელებდა, საიდანაც ვიგებთ, რომ სუფსის პორტის განხორციელებისათვის 2012 წლის ბოლომდე 600-700 მლნ დოლარი უნდა დახარჯულიყო. წინასწარი გათვლებით, სუფსის პორტში საშუალო წლიური ტვირთბრუნვა დაახლოებით 40 მლნ. ტონა უნდა ყოფილიყო. „ბლექ სი პროდაქტის” მესვეურთა ცნობით, იმპორტზე სერიოზული განაცხადი გააკეთა ყაზახეთმა. ვინ არის შალვა წაქაძე? ინტერნეტში ვინმე შალვა წაქაძე თბილისის გლდანი-ნაძალადევის რაიონის გამგეობაშია დასაქმებული. უცნობია, არის თუ არა ეს ის შალვა წაქაძე, რომელიც კომპანია „ბლექ-სი-პროდაქტის“ ერთ-ერთი დამფუძნებელია. უშუალოდ კომპანიის შესახებ გამომცემლობა „შვიდი დღე“ ავრცელებდა ინფორმაციას, რომლის თანახმადაც „ბლექ სი ფროდაქთი“ თავიდან შვეიცარიაში იყო დარეგისტრირებული: „საწესდებო კაპიტალი იყო 200 ევრო, შემდეგ ეს კომპანია გადატანილია იტალიაში. ამჟამად ის რომელიღაც ოფშორულ კუნძულებზეა დარეგისტრირებული. ამიტომ რეალურად ვინ შემოდის მილიონიანი ინვესტიციით და ვინ ანადგურებს ქართულ ეკოსისტემას - უცნობია“, - წერდა გამომცემლობა.
„ბლექ-სი პროდაქტმა“ პორტის ასაშენებლად მიწები ადგილობრივი მაცხოვრებლებისგან მიზერულ ფასად - 1კვ/მ ხუთ დოლარად შეისყიდა. Humanrights-მა იპოვა ის ადამიანები, ვინც დღეს ამ გარიგებას აპროტესტებენ და სასამართლოში საჩივარიც აქვთ შეტანილი.
როგორც სუფსაში მცხოვრები ერთ-ერთი ქალბატონი ამბობს, ვინც თანახმა არ იყო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა თუ საკარმიდამო ნაკვეთი „ბლექ-სი პროდაქტისთვის“ მიეყიდა, მუდმივად განიცდიდა პოლიციის თანამშრომელთა მხრიდან ზეწოლას.
მისივე თქმით, ის თანხა, რასაც მათ აღნიშნული კომპანიის წარმომადგენლები სთავაზობდნენ (5 დოლარი 1 კვ.მ.-ზე), აბსოლუტურად მიუღებელი იყო.
იმ ფართობზე, სადაც 2012 წლისთვის სუფსის პორტი აშენებული უნდა ყოფილიყო, ამ ეტაპზე არანაირი სამუშაო არ მიმდინარეობს. სუფსელები ამბობენ, რომ კარგა ხანია, არც რაიმე ტიპის ტექნიკის გადაადგილება არ შეუნიშნავთ. საზღვაო პორტის მშენებლობა მხოლოდ მცირე ზომის ტბის ნახევრად დაშრობით შემოიფარგლა, არადა, მთელ ამ აურზაურს 35-მდე ადგილობრივი მოსახლის ქონება შეეწირა.
ჩვენთან საუბარში რესპუბლიკური პარტიის წევრი რომან ბიწაძე აცხადებს, რომ სუფსის პორტის თემამ 2010 წლის მარტისთვის წამოიწია: „სამუშაო ჯგუფის ერთ-ერთი ხელმძღვანელი იმ დროისთვის ლანჩხუთში იმყოფებოდა. პროექტი საკმაოდ ამბიციური იყო. ოთხი წლის მანძილზე 700 მილიონ დოლარამდე უნდა დახარჯულიყო. ამ პროექტს ყველა დიდი იმედით უყურებდა. თუმცა მე მაშინვე გამოვთქვი ეჭვი პორტის რეალობასთან დაკავშირებით. ეს ეჭვი არ იყო განპირობებული იმით, რომ მე მაშინ ოპოზიციონერი ვიყავი. ის ეფუძნებოდა მთელ რიგ საკითხებს. პირველი ეჭვი გამიჩნდა მაშინ, როცა კანიონის სიღრმეზე იყო საუბარი. სუფსის ნავთობტერმინალმა ზღვის სიღრმეში, სანაპიროდან კილომეტრნახევრის დაშორებით გააკეთა ტივტივა-ნავმისადგომი, ანუ იქ რომ დიდი ტევადობის გემების შემოსვლა შესაძლებელი იყო, ტერმინალი გააკეთებდა ტივტივას ნაპირთან. გეოლოგიური მონაცემებით ვიცი ისიც, რომ იმ აკვატორიაში წყალი ღრმა არაა. წერდნენ, რომ 18 მეტრის კანიონი იყო. არადა, ნებისმიერი გლეხი მიხვდება, რომ ასეთი სიღრმე რომ იყოს, მდინარე სუფსა ასე მდორედ ზღვაში არ ჩაედინებოდა. მთავარი მაინც ისაა, რომ სერიოზულ აფერას ჰქონდა ადგილი. ამ ადამიანებს (კომპანიის მესვეურები მყავს მხედველობაში) მიწების მიზერულ ფასად ხელში ჩაგდება აინტერესებდათ“.
ბიწაძე ფიქრობს, რომ ტერიტორია სტრატეგიულია და ხელში ჩაგდების შემდეგ ამ მიწების შემდგომი გასხვისება უფრო სარფიან ფასად იოლი შესაძლებელი იქნებოდა.
პავლე თევზაძემ, რომელიც „ბლექ სი პროდაქტის“ ადგილობრივი თანამშრომელია, Humanrights.თან საუბარში განაცხადა: „მე ვიყავი რიგითი თანამშრომელი. ვიცი მხოლოდ ის, რომ შეისყიდეს 150 ჰა.-მდე. მიწის ფასი სხვადასხვა იყო, ნაწილი 5 დოლარად იქნა შესყიდული, ნაწილი - 10 და 20 დოლარად. ორგანიზაციის ხელმძღვანელები უცხოეთში არიან, ალბათ, მუშაობაც ამიტომ შეჩერდა“.
კომენტარი ვთხოვეთ საკრებულოს თავმჯდომარე რევაზ ჩიტიძეს:
– ეს არის კერძო კომპანია და ამდენად, რა ინვესტიციაა ჩადებული, რა იგეგმება, საჯარო არაა და ჩემთვის ცნობილი არაა. ვიცი ის, რომ არსებობს ბიზნეს-გეგმა, რის ფარგლებშიც შეძენილია მიწები, თუმცა მუშაობა ამ ეტაპზე შეჩერებულია, მაგრამ როდის გაგრძელდება, ინფორმაციას ვერ ვფლობ.
თავიდანვე ამბობდნენ, რომ პორტი 2012 წლისთვის აშენდებოდა და იქ 2500 ადამიანი დასაქმდებოდა. ჩიტიძე აცხადებს, რომ ორგანიზაციის ბიზნეს-გეგმა მართლაც ასეთი იყო, თუმცა ახლა სამუშაოები შეჩერებულია.
ერთადერთი ადამიანი, რომელმაც „ბლექ სი პროდაქტს“ მიწა არ მიჰყიდა, ლანჩხუთელი ბადრი კუტალაშვილია. humanrights.ge მას დაუკავშირდა და აღნიშნულ თემაზე კომენტარი სთხოვა.
ბადრი კუტალაშვილი: „იმ ტერიტორიაზე მე ვფლობდი საკმაო ოდენობის მიწას. კომპანიის წარმომადგენლობამ მიწის ფასი თავიდან 35 დოლარი დაასახელა, ბოლოს კი 5 დოლარზე ჩამოვიდა, თუმცა უკეთეს ადგილას, ზღვის სანაპიროსთან ვისაც ჰქონდა - იმათ 25 დოლარი შესთავაზეს. ჩემი ნაკვეთი საკმაოდ პერსპექტიული იყო. 5 წლის წინ კომპანია „ვისოლი“ 35 დოლარს მთავაზობდა დასაქმების პერსპექტივით. მაშინაც აუდიტის შეფასება ვითხოვე და „ვისოლს“ თავის მიერ დასახელებულ ფასად მიწა არ მივყიდე. ჩემი მიწის საბაზრო ღირებულება 150 დოლარია. „ბლექ სი პროდაქტი“ კი 25 დოლარს მთავაზობდა. არც ვიცი ვინ დამიკავშირდა, წაქაძე ვარო, მითხრა, მაგრამ კომპანიის წარმომადგენელი იყო თუ არა, ვერ გეტყვი. მაშინ მოლაპარაკება იყო ისეთი, რომ მომცემდნენ სხვა ნაკვეთს, მაგრამ ისეთი ადგილი მაჩვენეს, სასაცილოდ არ მეყო, ჭაობი იყო სულ, მაშინ როცა ჩემი კუთვნილი მიწა ტრასასთან ახლოს, ზღვის სანაპირო ზოლშია. ამის შემდეგ დაიწყო ზეწოლები: წაგართმევთ, კაპიკსაც არ მოგცემთ. პოლიციის თანამშრომლებს მიგზავნიდნენ. მაშინ ვუთხარი, ჩემი თუ არის მიწა, მაშინ მომეცით იმდენი, რამდენსაც სხვა მთავაზობდა, თუ არადა, არ ვყიდი-მეთქი. ბოლოს ჩვენი რაიონის ყოფილმა დეპუტატმა, გიორგი გოგუაძემაც დამირეკა და მითხრა, რომ ჩემი ხალხი მოვა და დაგელაპარაკებათო. თან დაამატა, არ მინდა მუქარა გამომივიდესო. ვუთხარი, რომ მუქარა უკვე იყო. ამის მერე ოზურგეთში დამიბარა პროკურორმა კოჩივარმა და საბუთები მომთხოვა. დამიწყო დაკითხვა, თუ ვიცოდი ჩემი მიწის საზღვრები, ვინ იყვნენ მეზობლები, რომ ვერ ჩამჭრეს, ორჯერ ჩამიყვანეს ოზურგეთში. ფსიქოლოგიური ზეწოლები ხორციელდებოდა ჩემზე: თანამდებობის პირი იყავი და მიწა ასე ჩაიგდე ხელში, თორემ ვინ მოგცემდაო. სიცოცხლით ფასად რომ დამიჯდეს, მიწას არ დაგითმობთ-მეთქი, განვუცხადე. პენსიონერი მასწავლებელი ვარ და მეუბნებით, რომ სახელმწიფოს მიწა ვაჩუქო-მეთქი?! ბრალს წაგიყენებთო, დამემუქრნენ, მაგრამ ამაოდ. არ დავთმე მიწა იმ ფასად, რასაც მთავაზობდნენ.
ამის შემდეგ ინგლისიდან ჩამოვიდნენ ინვესტორები, რომლებიც ჩემმა შვილმა გამოგზავნა. მათ ნახეს მიწა, ყველაფერი და ყოფილ გამგებელთან წავიდნენ. გოგუაძემ მათ უთხრა, რომ რასაც ხელს დაადებთ, ყველა ნაკვეთი თქვენი იქნებაო. ჩვენ შევთანხმდით, რომ მიწის ღირებულების ნაწილს ჩამირიცხავდნენ და ბიზნესის წილშიც ვიქნებოდი. გავაფორმეთ ხელშეკრულება და რამდენიმე დღეში მირეკავენ და მეუბნებიან, რომ გამგებლიდან არაფერი პასუხი არ ისმის, დააჩქარეთ, თორემ ინვესტიციებს არ განახორციელებენო.
– ფიქრობთ, რომ ხელისუფლებისგან ხელის შეშლას ჰქონდა ადგილი?
– კი, ასეა, გოგუაძემ ხელი შეუშალა ამ ინვესტიციის განხორციელებას. მათ სურდათ, რომ იქ პორტი აგებულიყო... მაგრამ სადაა ეს დაპირებული პორტი? მთელი დასავლეთ საქართველო დასაქმდებაო, რომ წერდნენ, სადაა? ხალხს უთხრან, რატომ მიაყიდინეს ამ კომპანიისთვის კაპიკებად მიწები?
Humanrights.ge შეეცადა, დაკავშირებოდა შალვა წაქაძეს, მაგრამ ამ ეტაპზე მისი კოორდინატები ვერ მოვიძიეთ. ფაქტი ერთია, ამ დროისათვის უკვე ექსპლუატაციაში გასული პორტის ნაცვლად სუფსაში მხოლოდ სანახევროდ დამშრალი ტბა დარჩა.

Supsa Port—Another of the National Movement’s Bluffs
Before the 2010 local governmental elections, the local government of the Lanchkhuti district, the Guria regional governor and the then-majoritarian MP from the Lanchkhuti district repeatedly spoke about the construction of a port in Supsa. The port’s total area was planned to incorporate 180 hectares. An investment of 750 million USD in the project was planned, and the annual circulation of the port was predicted to be 40 million tons.
Construction of the port was planned to be carried out in Grigoleti village, on the seashore. It was to have six docks.
The company Black Sea Products was to construct the port, whose territory was to occupy 46 hectares, and whose total infrastructural area was to encompass 180 hectares. SakHydroMsheni Company was to implement construction activities.
An agreement between Black Sea Products and the then-Minister of Economy was signed in 2009.
Black Sea Products, whose director is Shalva Tsakadzem, is a Georgian-foreign Company. In a July 2010 meeting at the Lanchkhuti district’s administrative office, Tsakadze said that  the port would be particularly busy on the right bank of the Supsa River, where, according to him, a ship of any size could sail into the 18-meter-deep canyon.
According to information released two years ago, a railway ferry was to be established on the left bank of the Supsa River, which would have linked the railway station and the port. A ferry bridge was also planned to be constructed.
The six-dock port was to serve container and combined fuel, corn, and vehicle transportation. There were to be reverse lines, as well. Supposedly, after the port’s completion, about 2,500 people were to be employed at both terminals.
Lanchkhuti district’s former governor, Giorgi Goguadze, believed that the Supsa port was a significant project for Lanchkhuti, not only for Supsa. He said that the port infrastructure would be located in Lanchkhuti, creating an industrial zone from which the local budget would have received income; in addition, the local population would have been employed on its construction.
Guria regional governor Valeri Chitaishvili said: “Supsa Port will be deeper than Batumi and Poti Ports, and it will be able to receive larger ships. About 3,000 people will be employed there during the construction of the port, and 2,500 people will be permanently employed there afterwards. Preparation work has already started. Large terminals will be also constructed and a lot of cargo ships will stop there.”
According to humanrights.ge, Black Sea Products, Ltd. was founded on October 10, 2008. Its director was Sardion Makatsaria, born in Sokhumi in 1971. However, on March 17, 2009, based on the decree of the Revenue Service of the Ministry of Finance, Makatsaria was dismissed from the position and Tbilisi resident Shalva Tsakadze replaced him. According to the company’s description, its occupations were fishing, fish production and industry, the production of fish powder and oil, and others that were not prohibited by Georgian legislation. The founders of the company were four people and one legal entity, the M&D International Trading Gang, which was registered in the Swiss trading center Tsugi Canton. The company owns 445,338 square meters of land in the Guria region.
As for the Supsa port, the only available information about it was released by local media and the official website of the Lanchkhuti district administration; according to this information, 600-750 million USD were to be spent on the implementation of the Supsa Port project by the end of 2012. According to preliminary calculations, annual cargo circulation in the port would have been 40 million tons. The owners of Black Sea Products said that Kazakhstan had made a serious application for import rights. Who is Shalva Tsakadze? An internet search shows that Shalva Tsakadze is an employee of the Gldani-Nadzaladevi district administration in Tbilisi, but it is not known whether this is the same Shalva Tsakadze. Newspaper Seven Days spread information about the company, alleging that Black Sea Products was initially registered in Switzerland: “Its starting capital was 200 euro. Then the company moved to Italy. Currently, it is registered on some off-shore island, so it is not known who exactly is investing millions of USD in it to destroy the Georgian ecosystem,” the publication wrote.
Black Sea Products purchased land from the local population for a meager price—one square meter for five USD. Humanrights.ge located these people, who are now protesting this deal and have already appealed to courts.
A woman from Supsa said that if somebody was against selling an agricultural or estate plot to Black Sea Products, he or she was under persistent oppression from police officers.
She added that the offered price was absolutely unacceptable for them.
No construction activities are going on in the territory where Supsa Port was to be constructed by 2012. Supsa residents said they have not noticed any transportation in the area for a long time. The only work implemented in the area has been the partial drying of a small lake, although the property of about 35 local families was sacrificed to the project.
Member of the Republic Party Roman Bitsadze said the issue of Supsa Port was raised in March of 2010. “A head of the working group was in Lanchkhuti at that time. The project was ambitious enough. About 700 million USD were to be spent on it over four years. Everybody hoped for this project’s completion. However, some people were skeptic about the realistic viability of the port. I did doubt this project, but not because of my membership in the opposition party. My doubts were based on a set of issues. The first doubt appeared when the canyon’s depth was discussed. Supsa’s fuel terminal was installed on a floating dock one and half kilometers away from the seashore; if there were enough depth, the terminal would have been installed on a floating dock at the seashore to receive large ships.  I also know from geological data that the water is not deep in that area. They alleged there was an 18-meter-deep canyon, but any person would assume that if it was so deep, the River Supsa would not flow into the sea so slowly. The main point is that there was serious speculation. [The company owners] were eager to get a hold of local plots at a low price.”
Bitsadze thinks the territory is strategic, and it would have been easy to sell it at a good price after having acquired it.
Pavle Tevzadze, a local employee of Black Sea Products, told humanrights.ge: “I was an ordinary employee. I know that they purchased 150 hectares of land. They paid different prices for the plots—a part of them was purchased for 5 USD, while they paid 10-20 USD for another. The company heads are abroad, so we have stopped activities.”
We asked the chairman of the municipal board Revaz Chitidze to comment on the issue:
“It is a private company and information about the amount of investment and company plans is not public, so I do not know anything about it, either. I know there is a business plan, within the frame of which the land was purchased, but construction activities have been suspended at the moment; I do not know when they will resume work.”
The only person who did not sell his plot to Black Sea Products is Badri Kutalashvili, from Lanchkhuti. Humanrights.ge asked him to comment on the issue:
“I owned a large plot in that territory. Initially, the company representatives offered 35 USD per square meter of land, but they eventually reduced the price to 5 USD. They paid 25 USD for the land located near the seashore. The plot was too prospective. Five years ago, the company Wissol offered me 35 USD for my plot and further employment in their company. I requested a property value assessment of my plot and I did not sell it to Wissol for the offered price. The market price of my plot is 150 USD. Black Sea Products offered only 25 USD to me. I do not know who got in touch with me; he said he was Tsakadze, but I do not know whether he represented the company or not. They negotiated, saying that they would give me an alternative plot in an area which I did not like at all—it was in the swamp while my plot is located close to the motorway and the shoreline. Afterwards, they started oppressing me, saying, “We will seize the plot from you and we will not pay anything at all.” They used to send police officers to me. Then I told them to pay me the price which was offered by another company; otherwise, I was not going to sell it. Finally, MP Giorgi Goguadze called me and said he would send his people to negotiate with me. He added that he did not want to intimidate me. I replied to him that they had already threatened me. Afterwards, prosecutor Kochivari summoned me to Ozurgeti and asked me to provide documents. He started to question me about the boundaries of my property and who my neighbors were, and I answered all his questions. They called me to Ozurgeti twice. I was under psychological oppression: they alleged I had misappropriated the plot when I occupied a high position. I told them I would not give them my plot even if I die. I am a retired teacher; they cannot make me give the plot to the state as a present! They threatened me with accusations of crimes; they threatened me, but all in vain. I did not give them my plot for the price they offered.
Afterwards, my son sent English investors to me; they examined my plot and went to the former district governor. Goguadze promised them any land that they desired. We agreed that they would transfer part of the land price to me, and I would join their business to cover another part of the price. We signed an agreement, and several days later they called and said the district governor had not replied to them, and they asked me to hurry up or else they were not going to make any investments.”
-Do you think the government hindered the project?
-Yes, it is true. Goguadze hindered this investment. They wanted to construct a port there…but where is the promised port? They claimed all of western Georgia would get employed there, but where is it now? Let them explain to the people why they compelled them to sell their plots for low prices.
Humanrights.ge tried to get in touch with Shalva Tsakadze, but we could not get his contact information. Currently, the partially-dried lake is the only visible result of the port project.