დევნილთა სამინისტროს ფუჭი დაპირებები
თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ კოდაში ხუთასამდე  დევნილი ოჯახი ცხოვრობს. ერედვის, ცხინვალის და ლიახვის ხეობიდან დევნილები კოდაში 2008 წლის ნოემბერ-დეკემბერში  ჩაასახლეს. humanrights.ge  დასახლებაში ნოემბრის ბოლის ჩავიდა და ჩასახლებაში არსებული პრობლემები გააშუქა. მაშინ, დევნილებს პრობლემების დაუყოვნებლივ მოგვარებას დევნილთა სამინისტრო დაპირდა. თუმცა, დასახლებაში ჩვენი კიდევ ერთი სტუმრობისას გაირკვა, რომ პრობლემები კვლავაც მოუგვარებელია.
ჩასახლებაში ჩვენი პირველი სტუმრობისას, ნომებრის თვეში, სამი შვილის დედა ინგა წერედიანი დასახლებაში არსებულ პრობლემებზე საუბრობდა:  „პირველ რიგში პრობლემაა სახურავები. მე-8 და მე-5 კორპუსში წყალი ჩამოდის. ზამთარში სახურავზე თოვლის დნობისას წყალი შენობაში შემოდის. ასეთი პრობლემა მხოლოდ ამ კორპუსებში არ არის. გარდა ამისა, პრობლემაა ისიც, რომ სკოლამდე 2 კილომეტრზე მეტი მანძილია. ამ მხრივ,  ბავშვებს კი, სკოლამდე მისასვლელად, დასახლების წინ მდებარე საავტომობილო გზაზე გადასვლა უწევთ, სადაც  საქალაქთაშორისო  ტრასპორტი ძალიან დიდი  სიჩწარით მოძრაობს ხოლმე. არაერთხელ მივმართეთ ადგილობრივ ხელისუფლებას ამ და სხვა პრობლემების მოსაგვარებლად, მაგრამ დღემდე მხოლოდ დაპირებებს ვისმენთ“, - გვიხსნიდა, წერედიანი.
ამ პრობლემებთან დაკავშირებით, იმავე დღესვე, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრის მოადგილეს, მამუკა ცოტნიაშვილს ვესაუბრეთ. ცოტნიაშვილი გვიხსნიდა, რომ ამ პრობლემებიდან ყველაზე ადვილი  მოსაგვარებელი ბავშვებისთვის დასახლების წინ, თბილისი-მარნეულის საავტომობილო გზაზე გადასასვლელის მოწყობა იქნებდა. „ამჟამად არა მაქვს ამ საკითხზე ინფორმაცია, მაგრამ გარწმუნებთ, დღესვე დავინტერესდები ამ პრობლემით. ვფიქრობ, სახურავებისა და ბავშვების უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული პრობლემის მოგვარება რთული არ იქნება“, - ამბობდა, ცოტნიაშვილი.
14 დეკემბერს humanrights.ge კოდის დასახლებას კვლავ ერთხელ ესტუმრა. ჩვენ მინისტრის მოადგილის მიერ მიცემული პირობის გადამოწმებას შევუდქით. აღმოჩნდა, რომ ჩვენი საუბრის შემდეგ,  დღემდე დევნილთა ზემოხსენული არც ერთი პრობლემა არ მოგვარებულა.
დევნილთა მე-5 კორპუსის ბოლო სართულზე მცხოვრები,  ეკა გოგიაშვილი გვიყვება, რომ თოვლის დნობისგან წყალი საძინებელში და სამზარეულოში ჩასდის. ,, წყალი ყველაზე მეტად სამზარეულოში ჩამოდიოდა, ამიტომ ხან რა ავაკარი და ხან რა. წვეთ-წვეთობით  ჩადიოდა ქვაბში. ასეთივე სიტუაცია არის მისაღებ ოთხაში, სადაც საწოლებიც გვიდგას.  ახლა, თოვლის დნობისგან და წვიმისგან წყალი ოთახის ხან ერთი ბოლოდან ჩამოდის და ხან მეორედან. ჩვენ ამ და სხვა პრობლემებთან დაკავშირებით, 26 დეკემბერს, ლტოლვილთა მინისტრის ერთ-ერთ მოადგილეს, გოგი ფაცაციას შეხვდით. ის დაგპირდა, რომ დაინტერესდება ჩვენი პრობლემებით“, - საუბრობს, გოგიაშვილი.
დევნილები ამბობენ, რომ ამ პრობლემებთან დაკავშირებით, დევნილთა სამინისტროდან მათთან ამ დრომდე არავინ მისულა. კვლავაც მოუგვარებელია სახურავების პრობლემა და საავტომობილო გზაზე ბავშვების გადასასვლელის არარსებობის საკითხი.
მასალა ამავე თემაზე: ,, მინისტრის მოადგილე humanrights.ge-ს დაპირდა, რომ კოდაში მცხოვრები დევნილთა პრობლემებით „დღესვე“ დაინტერესდება“

False Promises of the Ministry of IDPs from Occupied Territories
About 500 IDP families live in Koda village in Tetritskaro district. IDPs from Eredvi, Tskhinvali and Liakhvi Gorge were resettled there in November-December of 2008. Humanrights.ge visited the settlement at the end of November, 2012 and reported about local problems. Ministry of IDPs from Occupied Territories, Refugees and Accommodation promised them to resolve their problems. However, during our second visit we learned the problems were still unresolved.
During our first visit in November, mother of three children Inga Tserediani spoke about problems in the settlement.  “First of all, our problem is roofs of residential houses. Rain leaks into the buildings # 8 and 5. In winter, when snow melts on the roof, the water leaks into the building. Other residential houses also have this problem. There are more than 2 kilometers to school. Besides that, children have to cross motorway in front of the settlement to get to school; there is heavy traffic movement there. We have petitioned to local authority several times on this and other problems but we hear only their promises so far,” said Tserediani.
On the same day we talked with Mamuka Tsotniashvili, Deputy Minister of IDPs from the Occupied Territories, Refugees and Accommodation, about the problems and he said it was very easy to arrange passage for children on the Tbilisi-Marneuli motorway. “I did not have information about these problems so far but I promise you I will start working on them today. I think it will not be difficult to resolve problem of roofs and school-children’s safety,” Tsotniashvili said.
On December 14, humanrights.ge again visited Koda settlement. We wanted to check how the deputy minister had kept his promise. However, we found out that none of the aforementioned problems were resolved there.
Eka Gogiashvili, living on the last floor in the fifth residential building, said water still leaks into her bedroom and kitchen when snow melts on the roof. “Rain mostly leaked into the kitchen and I tried to stop it with different things. The same situation is in the hall where we have beds either. Now, melted snow and rain water leaks everywhere. We met a deputy governor Gogi Patsatsia regarding these and other problems on December 26. He promised to get interested in them,” said Gogiashvili.
Nowadays, IDPs say nobody has come to the settlement from the ministry regarding their problems so far. The roofs have not been repaired yet and children still have to cross motorway to get to school.