გიორგი ბარათელის ადვოკატი ციხის ადმინისტრაციას პროვოკაციაში ადანაშაულებს
გურამ შარაძის მკვლელობაში მსჯავრდებულის, გიორგი ბარათელის ადვოკატი მამუკა ნოზაძე გლდანის ციხის ადმინისტრაციას პროვოკაციაში ადანაშაულებს.
როგორც ჟურნალისტებთან შეხვედრაზე ადვოკატმა აღნიშნა, 17 იანვარს ბარათელს წარუდგინეს ბრალი, თითქოს მას ჰქონდა აკრძალული ნივთი, ე.წ. შტირი.
მისი თქმით, ბარათელის მიმართ პროვოკაცია მოხდა ციხის ადმინისტრაციის მხრიდან და მსჯავრდებულს ე.წ. შტირი ჩაუდეს, რადგან არც ერთი პატიმარი არ ადასტურებს, რომ ბარათელს ჰქონდა რაიმე აკრძალული ნივთი.
ადვოკატის განცხადებით, გიორგი ბარათელის შემოწმება ყოველდღიურად ხდებოდა და ბუნებრივია, თუ მას რაიმე აკრძალული ნივთი ექნებოდა, ადმინისტრაცია ამ ფაქტს გამოავლენდა და ბრალს მაშინვე წარუდგენდა.
მამუკა ნოზაძის განცხადებით, გიორგი ბარათელის მიმართ პროვოკაციები მას შემდეგ გაძლიერდა, რაც ხელისუფლება შეიცვალა და მან თავის უკანონო პატიმრობასთან დაკავშირებით პრეტენზია გამოთქვა. ამასთან, ბარათელმა აღნიშნა, რომ გურამ შარაძე მას არ მოუკლავს.
როგორც ადვოკატი ამბობს, ეს პროვოკაცია ემსახურება იმას, რომ გიორგი ბარათელი გააჩუმონ.
ადვოკატის განმარტებით, ამჟამად გიორგი ბარათელს მისჯილი აქვს 20 წელი და 6 თვე, ახალ ბრალდებაზე კი აღმკვეთი ღონისძიება სასამართლომ გუშინ შეუფარდა. იმ შემთხვევაში, თუ სასამართლო გამამტყუნებელ განაჩენს გამოიტანს, პატიმარს სასჯელი დაემატება.
ნოზაძის განმარტებით, გიორგი ბარათელს ბრალი ედება 378-ე პრიმა მუხლით, რომელიც უკანონო ნივთის შენახვას გულისხმობს და 3 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

Mamuka Nozadze, lawyer of Giorgi Barateli, convicted for the murder of Guram Sharadze, blamed Gldani prison administration in provocation.
The lawyer told journalists that on January 17, Barateli was accused of having prohibited subject, so-called pin in prison.
Nozadze said prison administration had provoked Barateli and they had planted the so-called pin on him but none of the inmates confirmed that Barateli had any prohibited subject in prison.
The lawyer said Giorgi Barateli was searched every day and naturally, if he had anything illegal, the administration would have exposed it and accused him for it.
Mamuka Nozadze said provocations against Giorgi Barateli intensified after the government changed in the country and he started complaining about arbitrary detention. Besides, Barateli declared that he had not murdered Guram Sharadze.
The lawyer said the purpose of the provocation was to make Giorgi Barateli keep silence.
The lawyer clarified that Giorgi Barateli is sentenced to the imprisonment for twenty years and 6 months. Court imposed new preventive measure on him for the new accusation. If the court finds him guilty, years will be added to his imprisonment term.
Nozadze said Giorgi Barateli was charged under Article 378 that is storage of a prohibited subject that is punishable by imprisonment up to three years.