ჩალაგაშვილი გირაოს სანაცვლოდ გაათავისუფლეს
საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარე გურამ ჩალაგაშვილი სასამართლო დარბაზიდან 3 ათას ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ გაათავისუფლეს. ეს გადაწყვეტილება ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ 19 იანვარს მიიღო. ჩალაგაშვილს სამართალდამცველებმა სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში დასდეს ბრალი. საუბარია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის პირველი ნაწილზე, რომელიც სამ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
საქმე ეხება მიმდინარე წლის 12 იანვარს წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ფარცხანაყანებში არსებულ რესტოან "ამირანში" მომხდარ ფაქტს, როცა ჩალაგაშვილი კომპანია "ენერგოპროჯორჯიას" იმერეთის ფილიალის ხელმძღვანელობას დაუკავშირდა და რესტორანში შუქის გამორთვა დაავალა. რის შემდეგაც, როგორც რესტორანი, ისე მისი მიმდებარე ტერიტორია და ასობით მოსახლე თუ კერძო კომპანიები ელექტროენერგიის გარეშე დარჩნენ.
ჩალაგაშვილის გამარტებით, მან შუქის გამორთვა უსაფრთხოების მიზნით მოითხოვა, რადგან რესტორან „ამირანში" უცნაური სუნი იგრძნო. „თუ ამ ქვეყანაში ადამიანებზე ზრუნვა სისხლის სამართლის დანაშაული იყო, ეს არ ვიცოდი", - განაცხადა 18 იანვარს შს სამინისტროს იმერეთის სამხარეო პოლიციის მთავარ სამმართველოში, სამსაათიანი დაკითხვის შემდეგ, ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარემ.
გურამ ჩალაგაშვილი მისი დაკავების ფაქტს აბსურდის თეატრს უწოდებს და თვლის, რომ ეს დაკავება პოლიტიკური დაკვეთაა.
პოლტიკურ დაკვეთად აფასებს ამ შემთხვევას პარლამენტარი გიორგი თევდორაძეც: „ჩალაგაშვილის საქმე იმ კამპანიის ნაწილია, რომელსაც მოქმედი მთავრობა "ნაციონალური მოძრაობის" წინააღმდეგ ახორციელებს. რაც შეეხება პროკურატურის მოთხოვნას, რომ საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარემ თანამდებობა დატოვოს, ესაა ხელისუფლების მცდელობა, კიდევ ერთი სახელმწიფო სამსახური ხელში ჩაიგდოს." - ამბობს თევდორაძე.
პროკურატურის მოთხოვნა, გურამ ჩალაგაშვილის თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ, ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ ზეპირი მოსმენის გარეშე განიხილა და საბოლოო გადაწყვეტილება ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარის სასარგებლოდ მიიღო - გურამ ჩალაგაშვილი თანამდებობაზე რჩება.

Chalagashvili Released under Bail
Chairman of the Georgian National Energy and Water Supply Regulation Commission Guram Chalagashvili was released from courtroom under bail of 3 000 lari. The decision was made by Kutaisi City Court on January 19. Law enforcement bodies accused Chalagashvili of the abuse of professional power – Article 333 Part I of the Criminal Code of Georgia that was punishable by imprisonment up to three years.
The case was launched on the incident that occurred in a restaurant Amirani in Partskhanakanebi village, Tskaltubo on January 12, 2013. Allegedly, Chalagashvili called Imereti regional office of the electricity distribution company “Energo Pro Georgia” and ordered to switch off electricity in the restaurant. As a result, the restaurant and its surrounding territory with hundreds of inhabitants and private companies stayed without electricity supply.
Chalagashvili clarified that he requested switch off electricity supply due to security means because there was unpleasant smell in the restaurant. “I did not know if taking care of people was crime in this country,” chairman of the commission said on January 18 after three-hour interrogation in the Imereti regional department of the MIA.
Guram Chalagashvili said his detention was absurd and believes it was political revenge.
MP Giorgi Tevdoradze also evaluated this fact as a political order. “Chalagashvili’s case is part of the campaign that was launched by the acting government against National Movement. As for the request of the prosecutor’s office about Chalagashvili’s resignation from the position, it is the attempt of the government to get hold of another state institute,” said Tevdoradze.
Kutaisi City Court discussed request of the prosecutor’s office on Chalagashvili’s resignation without oral hearing and passed final verdict in favor of the chairman of the Georgian National Energy and Water Supply Regulation Commission – Guram Chalagashvili still occupies his position.