პრეზიდენტის არჩევის წესთან დაკავშირებით, სავარაუდოდ, საკონსტიტუციო კომისია შეიქმნება
პრეზიდენტის არჩევის წესთან დაკავშირებით პარლამენტში, სავარაუდოდ, საკონსტიტუციო კომისია შეიქმნება, - ამის შესახებ პარლამენტის თავმჯდომარე დავით უსუფაშვილმა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ეთერში, გადაცემა „პოზიციაში“ საუბრისას განაცხადა.
უსუფაშვილის განმარტებით, საკითხზე ნაკლებად მოსალოდნელია რეფერენდუმის ჩატარება. „რეფერენდუმის გზაც არსებობს, მაგრამ ეს არ მგონია მოხდეს. ვფიქრობთ, სწრაფად უნდა შეიქმნას საკონსტიტუციო კომისია, რომელიც არა მხოლოდ ამ საკითხს განიხილავს, არამედ კონსტიტუციაში სხვა ბევრ მნიშვნელოვან დებულებას გამართავს. კონსტიტუციაში ფუნდამენტური ცვლილებები მომზადდება გაზაფხულის განმავლობაში, პარლამენტი მასზე იმსჯელებს ზაფხულში და შემოდგომას ჩვენ უკვე გამართული კონსტიტუციით შევხვდებით“, - განაცხადა უსუფაშვილმა.
მისივე თქმით, პრეზიდენტის არჩევის წესი უნდა გადაწყდეს არა მარტო კოალიციის შიგნით, არამედ პარტიების, არასამთავრობო სექტორისა და საზოგადოების აქტიური ჩართულობით.
რაც შეეხება იმას, ხომ არ ირგებს აღნიშნული ცვლილებით „ქართული ოცნება" კონსტიტუციას საკუთარ თავზე, უსუფაშვილის თქმით, ის, რომ კოალიცია საპარლამენტო მოდელზე გადასვლას ემხრობოდა, მის საარჩევნო პროგრამაში იყო გაცხადებული. „ჩვენ ამის შესახებ განვაცხადეთ არჩევნებამდე, პატიოსნად ვუთხარით ხალხს, რომ ეს გვინდა და ამის გამოც მოგვცეს ხმა. „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ კი ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ დაიწყო კონსტიტუციის საკუთარ თავზე მორგება“, - აღნიშნა უსუფაშვილმა.

Possible Creation of Constitutional Commission with Regard to Presidential Election Rules
There may be a constitutional commission created in connection with presidential election rules, stated Parliament Chairman Davit Usupashvili on the Rustavi 2 television broadcast “Position”.
According to Usupashvili, there is not much expectation for a referendum being held on this issue. “There is the chance of a referendum, but I don’t think it will happen. We are considering creating a constitutional commission that will not only discuss election rules, but also arrange a lot of revisions to the constitution. Fundamental alterations to the constitution will be made over the summer, the parliament will discuss them,  and we will meet in autumn with the improved constitution,” he stated.
According to Usupashvili, the presidential election rules must be established not only by coalition members, but also with active participation of political parties, nongovernmental organizations, and society as a whole.
As for the allegation that Georgian Dream wants to change the constitution for its own benefit, Usupashvili said that it was written in their election program that they prefer a parliamentary model. “We talked about this before the election. We said honestly that we wanted this, and they voted us in for that. As for the National Movement”, they started to rework the constitution around themselves as soon as they came into power”, stated Usupashvili.