ხმაური თელავის გამგეობაში - სტიქიით დაზარალებულები კომპენსაციას ითხოვენ
23 იანვარს თელავის რაიონის სოფელ ვარდისუბანში მცხოვრებმა სტიქიით დაზარალებულებმა მორიგი აქცია თელავის მუნციპალიტეტის გამგებლის მისაღებთან გამართეს. აქციის მონაწილეები სტიქიით დაზარალებულთა სიაში შეყვანას და კომპენსაციას ითხოვენ. მათ თელავის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელთან ზურაბ ყურაშვილთან შეხვედრა სურდათ, თუმცა დაცვის პოლიციის თანამშრომლებმა ისინი გამგებლის მისაღებშიც არ შეუშვეს. გამგეობაში კი განაცხადეს, რომ ყურაშვილი ადგილზე არ იმყოფებოდა.
ვარდისუბნის მაცხოვრებლების თქმით, ისინი 2012 წლის 19 ივლისს, სტიქიის შედეგად დაზარალდნენ და 1 000-ლარიანი კომპენსაციებიც მიიღეს, მაგრამ ზარალის დამთვლელმა კომისიამ დაზარალებულთა ახალ სიაში აღარ შეიყვანა.
მოქალაქეებს გამგებლის მოადგილე დავით ნაპირელი შეხვდა და განუცხადა, რომ იმ დაზარალებულებს, ვისაც მოსავალი დაუზიანდათ, შესწავლის შემდეგ კომისია დამატებით სიაში შეიყვანს, მათზე კი, ვინც სხვა სახის ზარალი მიიღო, კომპენსაცია არ გაიცემა.
„ყველა სოფლის გამგებელს მივეცი დავალება, რომ თუ გამორჩენილია ოჯახები, რომლებსაც სასოფლო-სამეურნეო ზიანი მიადგათ, კომისიამ სიაში შეიყვანოს. მაგრამ, მხოლოდ სასოფლო სამურნეო სავარგულებზეა ეს კომპენსაცია გათვალისწინებული“, - უთხრა გამგებლის მოადგილემ აქციის მონაწილეებს.
ვარდისუბნის მაცხოვრებლებმა, ნაპირელს, ბიძინა ივანიშვილის მიერ, წინასაარჩევნოდ, სტიქიით დაზარალებულებისთვის მიცემული დაპირების შესრულება და ყველა ოჯახზე 4 700 ლარის გაცემა მოსთხოვეს. „აბა რისთვის მივეცით ხმები?! იმიტომ, რომ უნდა დაგვხმარებოდა“, - განაცხადა ვარდისუბნის მაცხოვრებელმა ნანა წიწაშვილმა.
„არ მიგიცია ხმა! გეტყობა, როგორც მიეცი! როგორ უნდა დამიმიტკიცო, რომ ხმა მიეცი?“ - მიმართა მოქალაქეს „ქართული ოცნების“ წევრმა პაატა გოცირიძემ, რომელიც გამგეობაში იმყოფებოდა.
მას შემდეგ, რაც დავით ნაპირელმა აღნიშნა, რომ ხალხს მხოლოდ სასოფლო-სამეურნეო ზარალი აუნაზღაურდება, სიტუაცია დაიძაბა, რის გამოც გამგებლის მოადგილემ ვარდისუბნელებს განუცხადა, რომ სოფელში დაბრუნებულიყვნენ და გამგეობის წარმომადგენლები, სიტუაციაში უკეთ გარკვევის მიზნით, ადგილზე შეხვდებოდნენ.
გამგებლის მოადგილის პასუხმა ვარდისუბნელების უკმაყოფილება გამოიწვია. „წესიერ პასუხს არ გვცემენ, გამოგვიშვა ამდენი ხალხი. აგვინაზღაურდეს, რაც დაგვიზიანდა. 1 000 ლარები გეყოთო, გვეუბნებიან,“ - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს აქციიის მონაწილე მერი წიგნაძემ.
„არ გვაძლევენ დახმარებას, თუ სხვა სოფლებს ეკუთვნის, ჩვენც დავზარალდით. რწმუნებულთან გვაგზავნიან. ის გვეუბნება, ჰექტრის 15 მეასედზე არაფერი გეკუთვნისო. ჯიბრში მიდგანან. თურმე სხვა პარტიისთვის მიმიცია ხმა, ვისაც მინდოდა იმას მივეცი ხმა“, - აღნიშნა ვარდისუბნის მაცხოვრებელმა ნანა წიწაშვილმა.
შეგახსენებთ, სტიქიით დაზარალებულებზე კომპენსაციების გაცემა 23 იანვრიდან დაიწყო. თანხის მიღება კახეთში ბანკ „ქართუს“ თელავის ფილიალშია შესაძლებელი. რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ცნობით, დაზარალებულთა სიაში სულ 29 ათასამდე ბენეფიციარია. სამინისტრომ 23 იანვარს 2768 ბენეფიციარის სია გამოაქვეყნა.  სამინისტროს ცნობით, დაზარალებულთა სიები ხუთივე მუნიციპალიტეტის გამგეობაშია გადაგზავნილი. „მოქალაქეებმა, იმისათვის, რომ დააზუსტონ, მოხვდნენ თუ არ პირველი ტრანშის სიაში, ადგილობრივ ხელისუფლებას უნდა მიმართონ. მოსახლეობას ინფორმაციის მიღება ასევე შეეძლება სოფლის რწმუნებულებთან. ბენეფიციართა მომდევნო სია ბანკ „ქართუს“ უახლოეს დღეებში გაეგზავნება. მთლიანად, კომპენსაციების გაცემა, სავარაუდოდ, 5-6 კვირა გაგრძელდება. მთელი პროცესი რომ წარიმართოს დაგეგმილი გრაფიკის მიხედვით, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო თხოვს დაზარალებულ მოქალაქეებს, იყვნენ მაქსიმალურად ყურადღებით, დამატებითი ინფორმაცია მიიღონ ადგილობრივ გამგეობებში, რომლებიც სრულად იქნებიან ინფორმირებულნი ყველა პროცედურასთან დაკავშირებით“, – განაცხადეს სამინისტროში.
შეგახსენებთ, სტიქიით დაზარალებულთა სიაში ვერც 2012 წლის 10 მაისს მოსული ძლიერი სეტყვის შედეგად დაზარალებულები მოხვდნენ იმის მიუხედავად, რომ არსებული მონაცემებით, სტიქიამ მათ მოსავლის 80 % გაუნადგურა. დაზარალებულები სხვადასხვა ბანკებიდან აღებული აგროსესხების გადახდას ვეღარ ახერხებენ, რის გამოც მათ საცხოვრებელი სახლების გარეშე დარჩენა ემუქრებათ.

Noise at Telavi District Administration – Victims of Natural Disaster Request Compensation
On January 23, victims of natural disaster from Vardisubani village in Telavi district held protest demonstration in the reception of the Telavi district governor. Demonstrators request to insert victimized peasants on the list and to compensate them. They wanted meeting with Telavi district interim governor Zurab Kurashvili but security officers did not allow them into the reception. Employees of the district administration told protesters Kurashvili was not in the office.
Vardisubani residents say they were victimized by natural disaster of July 19, 2012 and received 1 000 lari compensation from the previous government; however, damage verification commission did not insert them on the new list now.
Deputy district governor Davit Napireli also met protesters and said that the commission would insert victimized people on additional list; though the families, who were damaged otherwise, would not receive compensation.
“I instructed every village governor, that if the Commission had omitted families, whose plots were damaged, they shall be inserted on the list. However, the compensations will be distributed only for damaged agricultural plots,” the deputy governor told protesters.
Vardisubani residents reminded Napireli of prime-minister Bidzina Ivanishvili’s pre-election promise and demanded to pay promised 4 700 lari to each victimized family. “Why did we vote for them then?! We expected them to assist us,” Nana Tsitsashvili from Vardisubani said.
“You did not vote for [the Coalition]! I see how you voted for them! How will you prove that you voted for the Georgian Dream?” Paata Gotsiridze from GD, who was in the district administration during protest, asked the citizen.
After Davit Napireli noted that people will receive compensations only for damaged agricultural plots, the situation got tenser and deputy governor suggested people to return to the village and promised their representatives would arrive in the village to study their problems on the place.
Napireli’s reply dissatisfied Vardisubani residents. “They do not even give us proper answers; he sent us away. They must reimburse our damage; but they allege 1000 lari was enough for us,” Meri Tsignadze told ICK.
“They do not aid us; if other village residents deserve compensation, we also were victimized. They are sending us to the regional governor. He said I do not deserve compensation because only small part of my plot was damaged. They allege I had voted for another political party [during parliamentary elections] and that is the reason; I voted for the party which I wanted,” Nana Tsitsashvili said.
Distribution of compensation on the victims of natural disaster started on January 23. People can get money at Telavi office of the Cartu Bank. According to the Ministry of Regional Development and Infrastructure, there are about 29 000 beneficiaries on the list. On January 23, the Ministry published the list of only 2 768 beneficiaries. The Ministry representatives said the lists were sent to all five districts of Kakheti region. “Citizens shall apply to local government to learn whether they were inserted on the list of first transfer; they can also get relevant information from village governors. Next list will be sent to Cartu Bank in near future. The entire process will last 5-6 weeks. In order to conduct the process according to the schedule, the Ministry requests victimized citizens to be attentive and apply to local governments to get additional information,” the Ministry stated.
Victims of heavy hail of May 10, 2012 were not inserted on the list either; though according to current data, 80% of their harvest was damaged. The victims cannot pay debts taken at different banks and might remain without homes unless they pay the debts.