ასობით ათასი კვმ მიწის ნაკვეთი და შენობა – ნაგებობები საპატრიარქოს 1 ლარად
პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის განკარგულებების საფუძველზე, 2008-2012 წლებში, საქართველოს საპარტიარქოს სიმბოლურ ფასად, ერთ ლარად სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ასობით ათასი კვადრატული მეტრი სასოფლო-სამეურნეო და არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი, შენობა-ნაგებობები და სხვა ქონება გადაეცა.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ინფორმაციით, ამ პერიოდში, საპატრიარქოს და ეკონომიკის სამინისტროს შორის ერთ ლარად სახელმწიფო ქონების პირდაპირი მიყიდვის გზით მიღების თაობაზე 14  ხელშეკრულება გაფორმდა.
სახელმწიფო ქონების სიმბოლურ ფასად გასხვისების შესახებ პრეზიდენტის განკარგულებებიდან არ ჩანს, თუ რატომ გადაეცა საპატრიარქოს ქონება 1 ლარად.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის მონაცემებით, საქართველოს პრეზიდენტის 2012 წლის 10 ოქტომბრის, 12 ოქტომბრის და 22 ოქტომბრის განკარგულებებით, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონება პირდაპირი მიყიდვის წესით, სიმბოლურ ფასად, ერთ ლარად გადაეცა საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალიურ მართლმადიდებლურ ეკლესიას, სულ 8.725 კვ. მეტრი ფართობის არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთები ონში, აღმაშენებლის მოედანზე N8-ში; ბაღდათში, რუსთაველის ქუჩის N24-ში და თბილისში, უზნაძის N68-ში.
ასევე, 2012 წლის 18 სექტემბრის განკარგულებით, საპატრიარქოს პირდაპირი მიყიდვის წესით, ერთ ლარად გადაეცა დუშეთის მუნიციპალიტეტში, სოფელ არაგვისპირში, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 2.300 კვ. მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი.
2008-2011 წლებში ეკონომიკის სამინისტროსა და საქართველოს საპატრიარქოს შორის დადებული ხელშეკრულებებით, საპატრიარქოს გადაეცა: 2008 წლის 13 ივნისს - თბილისში, ნუცუბიძის ქუჩის და ინტენსიფიკაციის გზას შორის მდებარე N1 და N2 შენობა-ნაგებობებზე და მათზე დამაგრებული 3 000 კვადრატული მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი.
ყაზბეგის მუნიციპალიტეტში, სოფელ არშაში მდებარე, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული შენობა-ნაგებობა საერთო ფართით 993.45 კვ. მეტრი და მასზე დამაგრებული 8 748 კვ. მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი.
თბილისში, სიონის ქუჩაზე მდებარე  4 971.44 კვ. მეტრი ფართის შენობა-ნაგებობა და მასზე დამაგრებული 2 272 კვ. მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. ასევე, დაბა ხულოში, 486.1 კვ. მეტრი ფართის მქონე კინოთეატრ „ხულოს“ შენობა და მასზე დამაგრებული 462კვ. მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი.
2008 წლის 7 ოქტომბერს, თბილისში, შავთელის ქუჩაზე მდებარე სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 727.39 კვ.მეტრი ფართის შენობა და მასზე დამაგრებული 1 107 კვ.მეტრი ფართის არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი.
2010 წლის 6 ოქტომბერს, ზესტაფონის მუნიციპალიტეტში, დაბა შორაპანში მდებარე 80კვ. მეტრი ფართის არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. ასევე ავტომობილი „ნივა“.
2010 წლის 16 სექტემბერს, ხაშურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხცისში მდებარე, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 3 227 კვ.მეტრი ფართის არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული 425.1 კვ.მეტრი ფართის შენობა-ნაგებობა. ასევე, 603 კვ.მეტრი ფართის მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული 133კვ. მეტრი ფართის შენობა.
თბილისში, ივანე ჯავახიშვილის ქუჩა N69-ში მდებარე შენობის პირველ სართულზე სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 24.55 კვ.მეტრი ფართი და მასზე დამაგრებული მიწის ნაკვეთი.
იმავე წელს, მესტიის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭუბურში, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 1206.5 კვ. მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული 122 კვ.მეტრი ფართობის შენობა.
ასევე, შუახევის მუნიციპალიტეტის სოფელ ტაკიძეებში, „ხიჭაურში“ მდებარე სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 61 776კვ. მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული 19 შენობა, საერთო ფართით 17055.86კვ. მეტრი; თბილისში, წინანდლის ქუჩაზე მდებარე, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 3 830 კვ.მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული 3 შენობა; ლენტეხის მუნიციპალიტეტში, დაბა ლენტეხში მდებარე, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული  18 986კვ. მეტრი მიწის ნაკვეთი და მასზე დამაგრებული შენობა-ნაგებობები საერთო ფართით 5 672 კვ. მეტრი. სენაკში მდებარე, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 1 864კვ. მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთი და მასზე დამაგრებული შენობა განაშენიანების ფართობით 119.54 კვ. მეტრი. ასევე, სენაკში, სოფელ გეჯეთში მდებარე 913.7 კვ.მეტრი მიწის ნაკვეთი და შენობა, განაშენიანების ფართობით 147.8კვ. მეტრი.
ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ აბისში მდებარე, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 2 137კვ. მეტრი მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული შენობა, საერთო ფართით 402.17კვ.მეტრი. ქარელის რაიონის სოფელ ელბაქიაანთკარში, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 1 235კვ. მეტრი ფართის მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული 108.92 კვ.მეტრი ფართის შენობა.
თბილისში, ჩიქოვანის ქუჩაზე მდებარე, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 7 შენობა-ნაგებობა და მათზე დამაგრებული 5 945 კვ. მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი.
თბილისში, დიდგორის ქუჩაზე მდებარე N64-ში მდებარე შენობა 1-ში სხვადასხვა სართულებზე არსებული 1 230.61კვ. მეტრი ფართი და მათზე დამაგრებული მიწის ნაკვეთი.
2010 წლის 25 ნოემბერს, საპატრიარქოს გადაეცა დაბა ასპინძაში, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული შენობა-ნაგებობა განაშენიანების ფართით 373კვ. მეტრი და მასზე დამაგრებული 2 175კვ. მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი.
2012 წლის 14 მარტიდან 2 სექტემბრამდე, ეკონომიკის სამინისტროს და საპატრიარქოს შორის გაფორმებული ხელშეკრულებების მიხედვით, საპატრიარქოს ერთ ლარად გადაეცა: ფოთში, გურიის ქუჩაზე, 320 კვ.მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი; ფოთში, დავით აღმაშენებლის ქუჩაზე, წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სამონასტრო კომპლექსში, 2 502 კვ.მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი; თბილისში, ვაზისუბნის დასახლებაში, 125 145 კვ.მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი; ყვარლის მუნიციპალიტეტში, სოფელ გრემში, 8 311 კვ.მეტრი არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული 235.28 კვ.მეტრი ფართის შენობა-ნაგებობები.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ხელმძღვანელის ლევან ავალიშვილის განცხადებით, საპატრიარქოსთვის სიმბოლურ ფასად ქონების გადაცემა მიზანშეწონილი არ არის.
„სახელმწიფო ქონების სიმბოლურ ფასად გასხვისება კანონდარღვევა არ არის, რადგან კანონმდებლობით უფლება აქვთ, რომ განსაკუთრებულ შემთხვევებში 1 ლარად გაასხვისონ ქონება. მაგალითად, თუ სანაცვლოდ კარგი საინვესტიციო პირობა იქნება ჩადებული. საპატრიარქოს შემთხვევაში გაურკვეველია, რატომ გადაეცემა ქონება ერთ ლარად, რადგან ის სანაცვლოდ ვერანაირ საინვესტიცო პირობას ვერ ჩადებს, ეს არის ნაჩუქარი ქონება“, - განუცხადა ლევან ავალიშვილმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.

Hundred Thousands Sq. Meters of Land and Buildings Alienated to the Patriarchate for 1 Lari
Based on the decrees of the President Mikheil Saakashvili, in 2008-2012 the Patriarchate of Georgia received hundred thousands sq. meters of agricultural and non-agricultural land, buildings-facilities and other state property, for symbolic price – 1 lari.
According to the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), 14 agreements were signed between the Patriarchate and Ministry of Economy on alienation of state property to the Patriarchate via direct purchase for 1 lari.
The President’s decree on alienation of the state property for symbolic price does not show why the property was assigned to the Patriarchate for 1 lari.
According to the IDFI, based on the President’s decrees, issued on October 10, October 12 and 22 2012, state properties were assigned to the Georgian Patriarchate via direct purchase for symbolic price-1 lari; the total space of the assigned land was 8 725 sq. meters in Agmashenebeli sq. # 8 in Oni; in Rustaveli str.#24 in Bagdati and in Uznadze str. # 68 in Tbilisi.
Based on the president’s decree of September 18, 2012 nonagricultural plot of 2 300 sq. meters in Aragvispiri village in Dusheti district was assigned to the patriarchate for 1 lari.
In 2008-2011, based on the agreements between the Ministry of Economy and Georgian Patriarchate, the Patriarchate received: on June 13, 2008 – buildings # 1 and #2 and 3 000 sq. meters of nonagricultural plot attached to them located between Nutsubidze Street and intensification road in Tbilisi;
Building with total space of 993, 45 sq. meters and nonagricultural plot of 8 748 sq. meters attached to it in Arsha village in Kazbegi district;
Building with total space of 4 971, 44 sq. meters and nonagricultural plot of 2 272 sq. meters attached to it in Sioni street, Tbilisi. Also, building of cinema-house Khulo with total space of 486, 1 sq. meters and nonagricultural plot of 462 sq. meters attached to it in Khulo district;
On October 7, 2008 – building with total space of 727, 39 sq. meters and nonagricultural land of 1 107 sq. meters attached to it in Shavteli street, Tbilisi;
On October 6, 2010 – nonagricultural land of 80 sq. meters located in Shorapani village, Zestaponi district and a car Niva;
On September 16, 2010 – nonagricultural plot of 3 227 sq. meters and a building of 425. 1 sq. meters in Khtsisi village, Khashuri district; also, plot of 603 sq. meters and a building of 133 sq. meters in it.
Space of 24.55 sq. meters on the ground floor in Ivane Javakhishvili Street # 69, Tbilisi and a plot attached to it.
In the same year, nonagricultural land of 1206.5 sq. meters and a building of 122 sq. meters in Chuburi village, Mestia.
Also, nonagricultural land of 61 776 sq. meters and 19 buildings located in it with total space of 17 055, 86 sq. meters in Takidzeebi village, Shuakhevi district; nonagricultural land of 3 830 sq. meters and three buildings in it in Tsinandali str. in Tbilisi; land of 18 986 sq. meters and buildings with total space of 5 672 sq. meters attached to it in Lentekhi; nonagricultural land of 1 864 sq. meters and buildings with total space of 119.54 sq. meters attached to it in Senaki; land of 913. 7 sq. meters and a building of 147.8 sq. meters in Gejeti village, Senaki.
Land of 2 137 sq. meters and a building with total space of 402.17 sq. meters attached to it in Abisi village, Kareli district; Land of 1 235 sq. meters and building of 108.92 sq. meters in Elbakiaantkari village, Kareli district.
Seven buildings and nonagricultural land of 5 945 sq. meters attached to them in Chikovani street in Tbilisi.
Space of 1 230.61 sq. meters located on different floors in the building # 1 in Didgori Street # 64, Tbilisi and a land attached to it.
On November 25, 2010 the Patriarchate received a building with total space of 373 sq. meters and nonagricultural land of 2 175 sq. meters attached to it located in Aspindza;
Based on the agreements signed between the Ministry of Economy and Patriarchate from March 14 to September 2, 2012, the Patriarchate received the following properties for 1 lari: nonagricultural plot of 320 sq. meters in Guria street, Poti; nonagricultural land of 2 502 sq. meters in the St. Andria Monastery Complex, in Davit Agmashenebli street, Poti; nonagricultural land of 125 145 sq. meters in Vazisubani settlement, Tbilisi; nonagricultural land of 8 311 sq. meters and building of 235. 28 sq. meters in Gremi village, Kvareli district.
Director of the IDFI Levan Avalishvili said it is not reasonable when properties are assigned to the Patriarchate for symbolic price.
“It is not violation when state property is assigned to somebody for symbolic price because national law allows state authority to alienate property for one lari in particular cases; for example when good investment conditions are considered in the agreement. However, it is not clear why the property was assigned to the Patriarchate for 1 lari because it cannot invest any money in the property; consequently, this is gifted property,” Levan Avalishvili told ICK.