ჭიდაობის ფედერაციაში მომხდარ ინციდენტზე გამოძიება დაიწყო
ჭიდაობის ფედერაციაში 30 იანვარს მომხდარ ინციდენტზე, რა დროსაც ფედერაციის პრეზიდენტმა ლუკა კურტანიძემ, ფედერაციის ვიცე პრეზიდენტ თემურ ყაზარაშვილსა და ვეტერან მოჭიდავეს, რაიდ აბრამიშვილს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა, გამოძიება დაიწყო. შსს–ს ინფორმაციით, სისხლის სამართლის საქმე სსკ–ის 120–ე მუხლის პირველი ნაწილით აღიძრა.
აღნიშნული მუხლი ჯანმრთელობის განზრახ მსუბუქ დაზიანებას ითვალისწინებს და ისჯება ჯარიმით ან თავისუფლების აღკვეთით ვადით ერთ წლამდე.
შეგახსენებთ, ცემის შედეგად ყაზარაშვილმა სხეულის მსუბუქი დაზიანებები მიიღო. მისი განცხადებით, ფიზიკური შეურაცხყოფის მიზეზი მის მიერ კურტანიძისთვის მწვრთნელების გათავისუფლებაზე უარის თქმა გახდა.
„ფედერაციის პრეზიდენტად მე ჭიდაობის მთელმა სამყარომ ამირჩია. ჩვენ ერთი ოჯახი ვართ და თავს თვითონ მივხედავთ. რაღაცეები ხდება ხოლმე, მაგრამ ყველაფერი დალაგდება. მე არ მიკითხავს თქვენს ოჯახში რა ხდება. ხანდახან ხდება ხოლმე. აქამდეც ხდებოდა. არაფერი განსაკუთრებული არ მომხდარა. მთავარია, ახლა ეს ყველაფერი დალაგდეს და ჩაწყნარდეს. ჩვენ ძმები ვართ“, – განუცხადა კურტანიძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.
ჭიდაობის ფედერაციის პრეზიდენტმა ლუკა კურტანიძემ, რომელიც ამავე დროს პოლიციის აკადემიის პრორექტორია, გასულ წელს წინასაარჩევნო კამპანიისას ლაგოდეხში, სადაც ის კენჭს „ქართული ოცნებიდან“ იყრიდა, „ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერები ცემა, მათ შორის - ქალებიც. იხ. ვიდეო ლაგოდეხის ინციდენტის თაობაზე.
კურტანიძეს უკავშირდება სკანდალური აუდიოჩანაწერი, რომელიც კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გამოაქვეყნა. აუდიოჩანაწერში „ქართული ოცნებიდან" ლაგოდეხის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი ლუკა კურტანიძე სოფელ კაბალის ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებულს ჯემალ ნიაზოვს ემუქრება, რომ თუ ის მიხეილ სააკაშვილის მხარდაჭერას არ შეწყვეტს, არჩევნების შემდეგ საქართველოში ცხოვრებასთან დაკავშირებით პრობლემები შეექმნება. კურტანიძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში ფარული ჩანაწერის ნამდვილობა დაადასტურა.
ლუკა კურტანიძემ 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებში ვერ გაიმარჯვა. კურტანიძემ  8 493 ხმა (36,95%) მიიღო. მისმა კონკურენტმა „ნაციონალური მოძრაობიდან" გია გოზალიშვილმა კი 13 330 ხმა (57,99%).
არჩევნების შემდეგ, როცა ხელისუფლებაში „ქართული ოცნება“ მოვიდა, ლუკა კურტანიძე ჭიდაობის ფედერაციის პრეზიდენტად აირჩიეს. მაშინ მან განაცხადა, რომ ყველა პროფესიონალი დაფასებული იქნებოდა და მათ გამოცდილებას ფედერაცია სათანადოდ გამოიყენებდა.
დაახლოებით 2 კვირის წინ კურტანიძე პოლიციის აკადემიის პრორექტორადაც დაინიშნა. „შს მინისტრი მოქმედებს გუნდური პრინციპით და ეს გადაწყვეტილებაც ასე მიიღეს. დიდი ნდობა და პასუხისმგებლობა დამაკისრეს. ჩემს პროფესიონალიზმს, ცოდნას და გამოცდილებას პოლიციას გავუზიარებ. ისინი გაცილებით უკეთ იქნებიან მომზადებულები, ვიდრე აქამდე იყვნენ და დავალებებსაც უკეთესად შეასრულებენ“, – განუცხადა ლუკა კურტანიძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.
ჭიდაობის ფედერაციაში მომხდარი ინციდენტის გახმაურების შემდეგ ადგილზე მოქმედი და ვეტერანი მოჭიდავეები მივიდნენ. ვეტერანი მოჭიდავის რაიდ აბრამიშვილის თქმით, მას შემდეგ, რაც ის ლუკა კურტანიძესთან სიტუაციის გარკვევას შეეცადა, კურტანიძე მასაც ფიზიკურად გაუსწორდა.
„თემურ ყაზარაშვილმა დამირეკა, ტიროდა. ხელი დამარტყაო, სად ხარ მეთქი, ფალავანთა კლუბში ვარო. რომ მოვედი, ვიკითხე ლუკა სად არის მეთქი, ოთახში იყო, ქალბატონებიც იყვნენ იქ. რა მოხდა მეთქი ვკითხე, ერთი აქეთ გამოდიო, აქეთ ოთახში გამოვედით, გამოკეტა ის კარი, წამაქცია და მცემა იმის გამო, რომ ვკითხე რა მოხდა შენსა და თემურ ყაზარაშვილს შორის მეთქი. კაცი, რომელიც ჩვენ ავირჩიეთ, ფედერაციის პრეზიდენტი აღარ იქნება იმიტომ, რომ ფედერაციის პრეზიდენტმა პატარა ბავშვებს აყურებინა, როგორ ცემა მსოფლიო ჩემპიონი,“ - აღნიშნა რაიდ აბრამიშვილმა.
ლუკა კურტანიძემ „რუსთავი 2“-თან სატელეფონო საუბარში განაცხადა, რომ  ყაზარაშვილი და აბრამიშვილი სავარაუდოდ ნასვამები იყვნენ და გაუგებრობა ამიტომ მოხდა.
„რაღაც გაუგებრობა იყო, მაგრამ არაუშავს, ყველაფერი დალაგდება. ალბათ, ნასვამები არიან, ვიღაც მტკივნეულად აღიქვამს ცვლილებებს, მაგრამ დალაგდება. ყველას რომ მოვეფერებით, მერე ასე მტკივნეული არ იქნება,“ - აღნიშნა ლუკა კურტანიძემ.
ამ ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ ყაზარაშვილმა და აბრამიშვილმა ალკოჰოლური ტესტი ჩაიტარეს, რის შედეგადაც მათი ალკოჰოლური ზემოქმედების ქვეშ ყოფნა არ დადასტურდა.
ჭიდაობის ფედერაციაში მომხდარი დაპირისპირების შემდეგ ადგილზე სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა მინისტრი ლევან ყიფიანი და ოლიმპიური კომიტეტის თავმჯდომარე ლერი ხაბელოვიც მივიდნენ. ისინი ფედერაციის წარმომადგენლებს დახურულ კარს მიღმა შეხვდნენ. დაახლოებით ორსაათიანი საუბრის შემდეგ ყიფიანმა და ხაბელოვმა ფედერაცია უკომენტაროდ დატოვეს.
ლუკა კურტანიძის განცხადებით, ფედერაციაში დაპირისპირება ახალმა რეალობამ გამოიწვია, მაგრამ მალე ყველაფერი დალაგდება.
„ახლა ახალი რეალობაა და ამ რეალობიდან გამომდინარე რაღაც რაღაცეები, ვნებათაღელვა მე მნიშვნელოვნად არ მიმაჩნია. მოჭიდავეები ვართ და რაღაც ინციდენტი იყო. მთავარია ამას გაგრძელება არ მოჰყვეს და გამწვავება არ მოჰყვეს. ძმებს შორის არის ხოლმე წყენა ერთ ოჯახში და ჭიდაობის ოჯახში არ არის უცხო. შეიძლება ურთიერთგაგებით მოგვარდეს ეს საკითხი. ჭიდაობის სამყარომ მომცა ის ნდობა, რომლითაც ახლა ვმოქმედებ. ასე რომ, დაწყანრდება ყველაფერი“, - განაცხადა კურტანიძემ.

Investigation Started into Incident in the Georgian Wrestling Federation
Investigation started into the incident of January 30 in the Georgian Wrestling Federation, when Federation President Luka Kurtanidze physically assaulted Vice-president Temur Kazarashvili and veteran wrestler Raid Abramishvili. According to the MIA, criminal case was launched under Article 120 Part I of the Criminal Code of Georgia.
This article envisages liability for premeditated minor injury of other person’s health and is punished by fine or imprisonment up to one year.
As a result of incident, Kazarashvili received minor injuries of the body. He said the reason of physical assault was his refusal to Kurtanidze to fire coaches.
“Entire world of wrestlers elected me to the position of the Federation President. We are one family and we will resolve our problems ourselves. Incidents always happen but everything will calm down. I have never inquired what is going on in your family; conflicts happen everywhere. It was nothing special. The main point is now to calm down the situation. We are brothers,” Kurtanidze told ICK.
President of Wrestling Federation Luka Kurtanidze, who is also pro-rector of the Police Academy, beat supporters of the National Movement during pre-election campaign in Lagodekhi where he was majoritarian candidate of the Georgian Dream. He physically assaulted even women – see video about the incident in Lagodekhi.
Scandalous audio-recording is also connected with Kurtanidze, which was published by ICK. In the audio recording, the majoritarian candidate of the Georgian Dream Luka Kurtanidze threatens attorney of Kabali village territorial entity Jemal Niazov with creating problems in living in Georgia unless he stops supporting President Saakashvili. Kurtanidze confirmed authenticity of the audio-recording.
Luka Kurtanidze failed to win parliamentary elections of October 1, 2012; he received 8 493 votes (36, 95%) while his rival from the National Movement Gia Gozalishvili received 13 330 votes (57.99%).
After elections, when Georgian Dream came in power, Luka Kurtanidze was elected to the position of the President of Wrestling Federation. He said they would value every professional and the Federation would properly use their experience.
About two weeks ago, Kurtanidze was appointed to the position of pro-rector at the Police Academy. “Minister of Interior acts according to team-building principle and they made this decision. It is huge responsibility and trust for me. I will share my professionalism, knowledge and experience with police officers. They will be trained much better and will implement their duties properly,” Luka Kurtanidze told ICK.
After information about the incident in the Wrestling Federation was spread, acting and veteran wrestlers arrived at the place. Veteran wrestler Raid Abramishvili said after he tried to find out the situation with Kurtanidze, the latter physically assaulted him too.
“Temur Kazarashvili calmed me crying; he said Kurtanidze had beaten him. I asked him where they were and went there. I was told Luka was in the room; there were women in the room too. I asked what had happened; Kurtanidze asked me to follow him out of the room and when he closed the door behind, he knocked me down and beat because I had asked what had happened between him and Temuri Kazarashvili. The man, whom we elected to be the President of Federation, can no longer be president because younger wrestlers saw him beating the world champion,” said Raid Abramishvili.
Luka Kurtanidze told Rustavi 2 on the phone that allegedly Kazarashvili and Abramishvili were drunk and the incident had occurred on that ground.
“There was some misunderstanding but it is no problem; everything will calm down. Maybe they are drunk, or somebody does not want to put up with changes but everything will be resolved; we will try to take care of everybody,” said Luka Kurtanidze.
After this information was spread, Kazarashvili and Abramishvili took tests on alcohol which proved that they were sober.
After the incident Minister of Sport and Youth Affairs Levan Kipiani and chairman of the Olympic Committee also arrived at the Wrestling Federation. They met federation members behind the closed door. After about two-hour conversation Kipiani and Khabelov left the office without comments.
Luka Kurtanidze claims the controversy in the federation was result of new reality and everything will finish soon.
“There is new reality now and I think recent turmoil in the federation was result of this innovation. We are wrestlers and there was some incident between us. It must not continue and escalate. Sometimes brothers also quarrel in the family and it is also a family. Wrestlers trusted me and elected to this position so everything will be resolved,” said Kurtanidze.