Human Rights Watch: საქართველოს ხელისუფლებამ ადამიანის უფლებათა დაცვა პრიორიტეტად უნდა გამოაცხადოს
საქართველოს  ახალმა ხელისუფლებამ  თავი უნდა აარიდოს შერჩევითი სამართლის გამოყენებას, გააძლიეროს სასამართლოს დამოუკიდებლობა და გაზარდოს გამჭვირვალეობა. ამის შესახებ ნათქვამია  31 იანვარს  გამოქვეყნებულ 2013 წლის მსოფლიო ანგარიშში.
Human Rights Watch-მა განაცხადა, რომ საქართველოს ახალმა ხელისუფლებამ უნდა გამოასწოროს ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში მემკვიდრეობით მიღებული შემაშფოთებელი მდგომარეობა. ძალაუფლების ბოროტად გამოყენებისა და უფლებების დარღვევის შემთხვევათა გამოძიებისას ხელისუფლებამ არ უნდა გამოიყენოს პოლიტიკურად მოტივირებული დევნა,  უნდა უზრუნველყოს საზოგადოების მხრიდან მისი საქმიანობის მაქსიმალური კონტროლი და პრიორიტეტად უნდა გამოაცხადოს ყველაზე მძიმე დარღვევების გამოძიება.
ანგარიშის მიხედვით, 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებით საქართველომ პირველად შეცვალა ხელისუფლება მშვიდობიანი გზით 1991 წელს დამოუკიდებლობის გამოცხადების შემდეგ. ოპოზიციურმა გაერთიანება ,,ქართულმა ოცნებამ”, რომელსაც მილიარდერი ბიძინა ივანიშვილი ხელმძღვანელობდა, დაამარცხა პრეზიდენტი სააკაშვილის მმართველი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, მოიპოვა უმრავლესობა პარლამენტში და ახალი მთავრობა დააკომპლექტა.
როგორც ჰიუ უილიამსონი, Human Rights Watch-ის ევროპისა და ცენტრალური აზიის განყოფილების დირექტორი ამბობს: „მიუხედავად უკიდურესად პოლარიზებული წინასაარჩევნო ვითარებისა, ქვეყანამ მაინც მოახერხა სამოქალაქო არეულობის თავიდან აცილება და ყოფილმა ხელისუფლებამ უზრუნველყო ხელისუფლების მშვიდობიანად გადაცემა, მაგრამ ახალმა მთავრობამ უნდა დაამტკიცოს, რომ მას ძალუძს ადამიანის უფლებათა დაცვა და ძველი ხელისუფლების წარმომადგენელთა მიერ დაშვებული შეცდომების გამოსწორება“.
თავის 665 გვერდიან ანგარიშში Human Rights Watch-მა შეაფასა ადამიანის უფლებათა დაცვის მხრივ არსებული პროგრესი 90-ზე მეტ ქვეყანაში და გააანალიზა  არაბული რევოლუციების შედეგები. ხელისუფლებათა მზადყოფნა, დაიცვან ადამიანის უფლებები ნათელს გახდის, თუ რას მოიტანს არაბული ქვეყნების რევოლუციები - ნამდვილ დემოკრატიას თუ ახალ სამოსელში გამოწყობილ ავტორიტარიზმს, განაცხადა Human Rights Watch-მა.
მართალია, საქართველოში ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნები ძირითადად აკმაყოფილებდა საერთაშორისო სტანდარტებს, უნდა ითქვას, რომ წინასაარჩევნო კამპანიას ახასიათებდა ოპოზიციის პარტიული აქტივისტების დევნა და დაშინება. საზოგადოებრივი წესრიგის უმნიშვნელო დარღვევისთვის ხელისუფლება პარტიულ აქტივისტებს იჭერდა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საფუძველზე სათანადო სამართლებრივი პროცედურების გარეშე. ადამიანის უფლებათა დარღვევები აგრეთვე მოიცავდა წამებასა და არაადამიანურ  მოპყრობას სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში და სასამართლოს არასათანადო დამოუკიდებლობას.
საქართველოს ახალი ხელისუფლება აცხადებს, რომ 7 000-ზე მეტი საჩივარი მიიღო წინა ხელისუფლების მიერ ადამიანის უფლებათა დარღვევასთან დაკავშირებით. პროკურატურამ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა ათეულობით ყოფილი თანამდებობის პირისა და მათთან დაკავშირებული მოხელის წინააღმდეგ. დღესდღეობით ოცზე მეტი ადამიანია დაკავებული.
უცხოელმა დიპლომატებმა და პოლიტიკოსებმა საჯაროდ გამოთქვეს შეშფოთება, რომ სისხლისსამართლებრივი დევნა და დაპატიმრებები პოლიტიკურ ანგარიშსწორებას ემსგავსება.
Human Rights Watch-მა განაცხადა, რომ ახლა, როცა ამ საქმეების სასამართლო განხილვები უნდა დაიწყოს, ახალმა ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს, რომ ყველა დაკავებულ პირს ჰქონდეს საპროცესო ნორმებით განსაზღვრული ყველა უფლებით სარგებლობის საშუალება და რომ სასამართლო განხილვა მკაცრად აკმაყოფილებდეს სამართლიანი სასამართლოს საერთაშორისო ნორმებს.
წინა ხელისუფლება საზოგადოებას არ აძლევდა საშუალებას, თვალი მიედევნებინა პოლიტიკურად მგრძნობიარე ბევრი საქმის წარმოებისათვის და ამით გააჩინა ეჭვი, რომ ამ საქმეებს პოლიტიკური საფუძველი ჰქონდა.
ჰიუ უილიამსონმა განაცხადა, რომ „ხელისუფლებამ აუცილებლად უნდა უზრუნველყოს სასამართლო განხილვების საჯაროობა.  საზოგადოებრივი კონტროლი, რის განხორციელებასაც საქართველოს მიერ ადამიანის უფლებათა სფეროში ნაკისრი ვალდებულებები მოითხოვს, დაეხმარება იმის უზრუნველყოფას, რომ ადამიანის უფლებები დაცული იქნება და, შესაბამისად, საქართველო უახლოესი წარსულიდანაც წინ გადადგამს ნაბიჯს“.
საქართველო როგორც ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის, ისე სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებათა საერთაშორისო პაქტის მხარეა. ორივე დოკუმენტი წევრი სახელმწიფოებისგან მოითხოვს, რომ სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემულ პირს ჰქონდეს მისი საქმის სამართლიანი და საჯარო განხილვის უფლება.
ხელისუფლების ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი უნდა გახდეს საპატიმროებში არსებული წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის პრაქტიკის აღკვეთა. სექტემბერში ქართულმა მედიამ სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში ცემისა და სექსუალური ძალადობის ამსახველი კადრები გაავრცელა. ოპოზიციურ ტელეარხზე გავიდა ვიდეომასალა, რომელზეც გლდანის საპატიმროს ადმინისტრაციის თანამშრომლები ახლად მიღებულ პატიმრებს სცემდნენ და ამცირებდნენ. ცოტა ხნის შემდეგ კი მეორე ტელეარხმა ციხის თანამშრომლების მიერ პატიმრების გაუპატიურების კადრები გაავრცელა.
Human Rights Watch-მა განაცხადა, რომ ხელისუფლებამ აღნიშნული ფაქტების გამო სრული პასუხისმგებლობის საკითხი უნდა დააყენოს, მათ შორის სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისაც, და უზრუნველყოს, რომ მსგავსი ფაქტები არასდროს განმეორდეს.
ხელისუფლებამ უნდა გაატაროს აგრეთვე რეფორმები საქართველოს ადმინისტრაციული პატიმრობის სისტემაში, ნათქვამია ”Human Rights Watch”-ის ანგარიშში. საქართველოს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების კოდექსი 90-დღიან ადმინისტრაციულ პატიმრობას ითვალისწინებს. მიუხედავად იმისა, რომ ეს სისხლისსამართლებრივ სასჯელს უტოლდება, დაკავებული პირები ვერ სარგებლობენ სათანადო საპროცესო ნორმებით. კერძოდ, მათ ხშირად არ აძლევენ საშუალებას, ისარგებლონ საკუთარი არჩეული ადვოკატით და ართმევენ უფლებას ეფექტურ დაცვაზე. ადვოკატებს, რომლებიც იცავენ ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობაში მიცემულ პირებს, ზოგჯერ სულ 10-15 წუთი აქვთ დაცვის მოსამზადებლად. ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისთვის დაკავებულ პირებს ხშირად არც იმის საშუალება ეძლევათ, რომ წარმოადგინონ მტკიცებულებები ან დაცვის მხარის მოწმეები დაკითხონ სასამართლოში.
„პარლამენტმა დაუყოვნებლივ უნდა იმოქმედოს, რათა უზრუნველყოს თავისუფლებააღკვეთილ პირთა სათანადო სამართლებრივი დაცვა და მისცეს მათ საშუალება, რომ მათი საქმე სამართლიან სასამართლოზე იქნეს განხილული, მიუხედავად იმისა, სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობაში არიან ისინი მიცემული თუ ადმინისტრაციულში. სანამ ადმინისტრაციული მართლმსაჯულების სისტემა ადამიანებს სათანადო სამართლებრივი პროცედურების უფლებებით არ უზრუნველყოფს, ხელისუფლებამ თავი უნდა შეიკავოს ადმინისტრაციული პატიმრობის გამოყენებისგან“, - აღნიშნა უილიამსონმა.
სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს სასამართლო სისტემის არასათანადო დამოუკიდებლობა. საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ განხორციელებული თბილისის საქალაქო სასამართლოს მონიტორინგის შედეგები გვიჩვენებს, რომ მოსამართლეებმა დააკმაყოფილეს ბრალდების ყველა შუამდგომლობა, რომელიც მტკიცებულების დასაშვებობას ეხებოდა, და პირიქით, არ დააკმაყოფილეს დაცვის არცერთი შუამდგომლობა, რომლსაც პროკურატურა არ უჭერდა მხარს.
ბევრი ბრალდებული თანხმდებოდა საპროცესო გარიგებას იმ მიზეზით, რომ არ ენდობოდა სასამართლოს, რომელსაც საქმეთა 98%-ში გამამტყუნებელი განაჩენი გამოჰქონდა. შედეგად, საქმეთა 87%-ზე მეტი დასრულდა საპროცესო გარიგებით და ბრალდებულებმა თანხა გადაიხადეს პატიმრობის თავიდან ასაცილებლად. საპროცესო შეთანხმების გაფორმებისთანავე საქმე იხურება და მასალები ხელმიუწვდომელი ხდება საზოგადოებისთვის. ანგარიშის თანახმად, სასამართლო სხდომები დახურული იყო ფოტო-ვიდეო გადაღებისა და აუდიოჩანაწერებისთვის.
Human Rights Watch აცხადებს, რომ ხელისუფლებამ უნდა განიხილოს სპეციალური მექანიზმის შექმნის საკითხი, როგორიც არის, მაგალითად, სპეციალიზებული უწყება, რომელიც შეისწავლის გასულ წლებში მართლმსაჯულების ხარვეზებს და აღმოფხვრის მათ. ამ უწყებას უნდა მიენიჭოს სისხლის სამართლის კოლეგიებში მართლმსაჯულების ხარვეზების შემთხვევათა შესწავლის უფლებამოსილება და თუ იგი მიიჩნევს, რომ საქმეში სამართლიანი სასამართლოს ნორმები იქნა დარღვეული, უნდა შეეძლოს მისი გადაცემა სააპელაციო სასამართლოსთვის.
,საქართველოს ახალი ხელისუფლება დიდ ზეწოლას განიცდის, რათა მან უმოკლეს ვადებში შეძლოს ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში დაშვებული შეცდომების გამოსწორება, თუმცა, მან ნაჩქარევად არ უნდა იმოქმედოს უფლებათა დარღვევის ხარჯზე“, - აღნიშნა უილიამსონმა.
Human Rights Watch-ის 2013 წლის მსოფლიო ანგარიში, თავი საქართველოს შესახებ იხილეთ:
საქართველოსთან დაკავშირებით Human Rights Watchის მუშაობის შესახებ დამატებითი ინფორმაცია იხილეთ:
დამატებითი ინფორმაციისთვის დაუკავშირდით:
თბილისში - გიორგი გოგიას (ინგლისური, ქართული, რუსული): +995-577-42-12-35 (მობილური ტელეფონი); ან gogiag@hrw.org;
მოსკოვში - რეიჩელ დენბერს (ინგლისური, რუსული, ფრანგული):  +1-917-916-1266        (მობილური ტელეფონი); ან denberr@hrw.org.

Georgia’s new government needs to rectify the troubling human rights problems it inherited, Human Rights Watch said today in its World Report 2013. In addressing past abuses, the government should avoid politically motivated prosecutions, ensure public scrutiny of its actions, and make the worst abuses a top priority.
The parliamentary elections in October 2012 marked Georgia’s first peaceful transition of power since the country’s independence in 1991. The opposition Georgian Dream coalition, led by the billionaire Bidzina Ivanishvili, defeated President Mikheil Saakashvili’s ruling United National Movement (UNM), gained a majority in parliament, and formed a new government.
“Despite the extremely polarized pre-election environment in Georgia, the country managed to avoid civil unrest and the outgoing government ensured a peaceful transition of power,” said Hugh Williamson, Europe and Central Asia director at Human Rights Watch. “This is commendable, but the new Georgian government still has to prove that it can protect rights while rectifying past abuses.”
In its 665-page report, Human Rights Watch assessed progress on human rights during the past year in more than 90 countries, including an analysis of the aftermath of the Arab Spring. The willingness of governments to respect rights will determine whether the Arab Spring will give birth to genuine democracy or authoritarianism in new clothes, Human Rights Watch said.
In Georgia, while the elections largely met international standards, harassment and intimidation of opposition party activists marred the pre-election environment. Authorities used administrative (misdemeanor) charges to detain activists for minor public order breaches without full due process. Other human rights abuses included torture and ill-treatment in custody, and lack of judicial independence.
Georgia’s new government says it has received over 7,000 complaints of alleged abuses by the former government. The prosecutor’s office has initiated criminal cases against dozens of former officials and close associates, arresting over 20 people.
Foreign diplomats and policymakers have expressed public concern that the criminal cases and arrests amount to political retribution.
With trials pending, the new government should ensure that all detainees have full due process rights and that all trials strictly comply with international fair trial norms, Human Rights Watch said.
The previous government blocked public access to numerous high-profile, politically sensitive trials, giving rise to accusations that the cases were politically motivated.
“It’s crucial for the authorities to allow full public scrutiny of the upcoming trials,” Williamson said. “Public scrutiny, as required by Georgia’s human rights obligations, helps ensure that rights are respected and would be a break with the past.”
Georgia is a party to both the European Convention on Human Rights and the International Covenant on Civil and Political Rights, both of which require countries to guarantee everyone facing a criminal trial a public hearing.
One of the key priorities for the government should be the persisting problem of torture and ill-treatment in prison. In September, local media broadcast a series of video recordings showing graphic images of beating and sexual abuse of prisoners in several penitentiary facilities. A pro-opposition television station broadcast video materials showing Gldani prison officials beating and humiliating newly arrived inmates. Shortly afterward, another television station aired further footage showing prison staff raping inmates.
The authorities should ensure full accountability – including criminal accountability – for those abuses and take measures to prevent it from ever happening again, Human Rights Watch said.
The government should also reform Georgia’s system of administrative detention, Human Rights Watch said. Georgia’s Code of Administrative Offenses sets out misdemeanor sentences of up to 90 days. Although the sentence is equivalent to a criminal penalty, detainees do not have access to full due process rights. In particular, the right to have a lawyer of one’s choosing and the right to an effective defense are often compromised. Lawyers who act for those facing administrative charges sometimes have as little as 10 to 15 minutes to prepare a defense. Defendants are also often not allowed to present evidence or call witnesses in court.
“Parliament should act now to ensure that all those deprived of liberty enjoy their full due process rights and get fair trials regardless of whether charges against them are administrative or criminal,” Williamson said. “Until misdemeanor proceedings offer full due process rights, the authorities should refrain from jailing people accused of misdemeanors.”
The judiciary’s lack of independence is a serious problem. Monitoring research by the Georgian Young Lawyers’ Association in 2012 showed that the Tbilisi City Court judges granted all motions filed by the prosecution regarding the admissibility of evidence, while denying all defense motions that the prosecution did not support.
Many defendants accept plea bargains because they do not trust the judiciary, which convicts in more than 98 percent of cases. As a result, over 87 percent of cases ended in plea bargains in which defendants agreed to pay damages to avoid prison. Once the plea bargain deal was struck, the case materials were closed and never made accessible to the public. Trials were also closed for video, photo, and audio recordings.
The government should consider establishing a mechanism such as a specialized Criminal Review Unit to deal with the past miscarriage of justice, Human Rights Watch said. Such a body should be allowed to review possible miscarriages of justice that are alleged to have occurred in criminal courts and refer to an appeal court cases in which it considers that fair trial norms were violated.
“Georgia’s new government is under pressure to deliver human rights improvements fast,” Williamson said. “But in the process it shouldn’t make shortcuts at the expense of rights.”