კიდევ სამი გამამტყუნებელი განაჩენი ევროსასამართლოში საქართველოს წინააღმდეგ
ევროსასამართლომ სამ საქმეზე საქართველოს წინააღმდეგ გამამტყუნებელი განაჩენი გამოიტანა. ეს  საქმეებია: „ჯაში საქართველოს წინააღმდეგ“, „ჯელაძე საქართველოს წინააღმდეგ“ და „ბაისუევი და ანზოროვი საქართველოს წინააღმდეგ“. მათგან პირველი ორის შემთხვევაში, ევროსასამართლომ დაადგინა ევროკონვენციის მესამე მუხლის დარღვევა (წამება, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობა), ხოლო მესამეს შემთხვევაში, დადგინდა ევროკონვენციის მეხუთე მუხლის მეორე ნაწილის (თავისუფლებისა და პირადი ხელშეუხებლობის უფლება) დარღვევა. სამივე საქმე ევროსასამართლოში თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი წევრი ორგანიზაციის, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ წარმომადგენლობით შევიდა.
საქართველოს სახელმწიფოს, ევროსასამართლოს მიერ გამოტანილი განაჩენების შედეგად, კომპენსაციის სახით, ჯაშისთვის 3 ათასი ევროს, ბაისუევისა და ანზოროვისთვის 500-500 ევროს, ხოლო ჯელაძისთვის 5 ათასი ევროს გადახდა მოუწევს.
უფლებადამცველების ინფორმაციით, ბოლო წლებში სტრასბურგის სასამართლოში საქართველოდან გაგზავნილმა საქმეებმა იმატა. თავად ევროსასამართლომ არაერთხელ მიმართა სახელმწიფოებს რეკომენდაციით, რომ საქმეების განხილვა და მოგვარება ადგილობრივ დონეზე მოხდეს, რათა სტრასბურგის სასამართლო სხვადასხვა ქვეყნებიდან შესული საქმეებით მაქსიმალურად განიტვირთოს.
„ჯაში საქართველოს წინააღმდეგ“
საქმეზე - ჯაში საქართველოს წინააღმდეგ ევროსასამართლომ მიიჩნია, რომ განმცხადებლის ციხეში ყოფნისას, საქართველოს სახელმწიფომ ვერ უზრუნველყო მსჯავრდებული ჯაში ადეკვატური ფსიქიატრიული დახმარებით, რაც არაადამიანურ და დამამცირებელ მოპყრობასა და კონვენციის მე–3 მუხლის დარღვევას წარმოადგენდა. ციხის ადმინისტრაცია არ დაემორჩილა სასამართლოს 2006 წლის გადაწყვეტილებას, რომელიც მას სავალდებულო ფსიქიატრიული შემოწმების ჩატარებას ავალდებულებდა ფსიქიკური აშლილობის გამოხატული ნიშნების მქონე მსჯავრდებულისთვის. ამ დროის განმავლობაში განმცხადებელმა სამჯერ სცადა თვითმკვლელობა სხვადასხვა ვითარებაში.
როგორც „კონსტიტუციის 42-ე მუხლში“ აცხადებენ, სამწუხაროდ,  საქართველოს სახელმწიფო აგრძელებს ციხეში იმ დაკავებულ პირთა უფლებათა დარღვევას, რომელთაც ფსიქიკური აშლილობა აქვთ, რამდენადაც არ ხდება მათი უზრუნველყოფა ადეკვატური ფსიქიატრიული დახმარებით. სასამართლოს გადაწყვეტილებები, რომლებიც ავალდებულებს სახელმწიფოს სავალდებულო ფსიქიატრიული მკურნალობის ჩატარებას, ზოგ შემთხვევაში, კვლავ აღუსრულებელი რჩება.
მაგალითისთვის, ევროსაბჭოს წამების პრევენციის კომიტეტმა (CPT) საქართველოში 2010 წლის ვიზიტისას აღმოაჩინა, რომ თბილისის მე-7 საპატიმრო დაწესებულებაში არსებობდნენ დაკავებული პირები, „რომლებსაც სასამართლოს მიერ დანიშნული ჰქონდათ სავალდებულო ფსიქიატრიული მკურნალობა, მაგრამ ისინი ვერ იღებდნენ რაიმე დახმარებას“.
ამჟამად პატიმრობის კოდექსი საპატიმრო დაწესებულებაში ახლადშესული პატიმრების თავდაპირველ ფსიქიატრიულ შემოწმებას არ მოითხოვს.  ასევე, სავალდებულო არ არის შემდგომი რეგულარული ფსიქიატრიული შემოწმებები. ამასთან, არ არსებობს განცალკევებული, სპეციალიზებული ადგილები ფსიქიატრიული პაციენტებისთვის. შედეგად, ფსიქიკური აშლილობის მქონე პატიმრები, ხშირად, ციხის საერთო პოპულაციასთან რჩებიან და ვერ იღებენ მათი მდგომარეობის შესაბამის მკურნალობას.
„ჯელაძე სქართველოს წინააღმდეგ“
საქმეზე - ჯელაძე საქართველოს წინააღმდეგ (18 დეკემბერი 2012) - ევროსასამართლომ ჩათვალა, რომ განმცხადებელი დაექვემდებარა არაადამიანურ და დამამცირებელ მოპყრობას, მაშინ, როდესაც სახელმწიფომ ვერ განახორციელა მასზე დაკისრებული მოვალეობა, უზრუნველეყო ცე-ჰეპატიტით დაავადებული პირი ადეკვატური სამედიცინო მკურნალობით, მისი ციხეში ყოფნისას. განმცხადებელს არ ჩატარებია სკრინინგი ცე-ჰეპატიტზე მისი ციხეში ყოფნის პირველი სამი წლის განმავლობაშ. მაშინაც, როცა დაავადების სიმპტომებმა თავი იჩინა, ხელისუფლება განმცხადებელს უარს ეუბნებოდა სამედიცინო გამოკვლევის ჩატარებაზე. თავისი მდგომარეობიდან გამომდინარე, ჯელაძემ ვერ მიიღო შესაბამისი სამედიცინო დახმარება, ვიდრე მისმა ადვოკატმა არ მიმართა ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ სასამართლოს დროებითი ღონისძიების გამოყენების თაობაზე, 2008 წელს. ამასთან, ციხის ადმინისტრაციამ განმცხადებელი არ უზრუნველყო მისი ჯანმრთელობის შესახებ ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობით.
2010 წელს საქართველოში ვიზიტისას, ევროპის წამების პრევენციის კომიტეტმა (CPT)  მიუთითა პატიმრებისთვის გაწეული ჯანდაცვის მომსახურების რამდენიმე ხარვეზზე. კომიტეტმა შენიშნა, რომ ციხის სამედიცინო ჩანაწერები იყო „არასტანდარტული და დეტალების მხრივ არასაკმარისი“; ყოველთვის არ ხდება საპატიმროში ახლადშესული პატიმრების სამედიცინო გამოკვლევა; ხოლო სასჯელაღსრულების სამინისტრო არ გამოყოფს საკმარისი რაოდენობის ექიმებსა და მედდებს, რათა ყველა პატიმარზე იქნეს უზრუნველყოფილი ადეკვატური ზრუნვა.
ბაისუევი და ანზოროვი საქართველოს წინააღმდეგ
საქმეზე - ბაისუევი და ანზოროვი საქართველოს წინააღმდეგ (18 დეკემბერი 2012) - ევროსასამართლომ დაადგინა, რომ სახელმწიფომ დაარღვია განმცხადებლების თავისუფლებისა და პირადი ხელშეუხებლობის უფლება, როცა ისინი პიროვნების იდენტიფიკაციის გადამოწმების მიზნით, თვითნებურად დააკავეს ისე, რომ არ განუმარტეს დაკავების მიზეზი. 2002 წელს განმცხადებლები, რომლებიც თბილისში ლეგალურად მცხოვრები ჩეჩენი ლტოლვილები იყვნენ, პოლიციამ დააკავა მათი პიროვნების მაიდენტიფიცირებელი დოკუმენტების შემოწმებისთვის. ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ დაკავება იყო თვითნებური, რადგან ეს არ იყო კანონიერი ქმედება ქვეყნის შიდა სამართლის მიხედვით. ამასთანავე, ხელისუფლებამ ვერ შეძლო დაკავების ფაქტის დოკუმენტურად დამტკიცება, რაც სასამართლოს აზრით, წარმოადგენდა კონვენციის „ფუნდამენტური გარანტიების სრულ უარყოფას“ და მის „მძიმე დარღვევას“. სასამართლოსთვის მიუღებელი აღმოჩნდა  მთავრობის არგუმენტები და ხაზი გაუსვა, რომ, იმ შემთხვევაშიც კი, როცა სახელმწიფოს უშიშროებას ემუქრება საფრთხე, სახელმწიფომ არ უნდა დაარღვიოს პიროვნების თავისუფლებისა და პირადი ხელშეუხებლობის უფლება. სასამართლომ, ასევე, სახელმწიფოს მხრიდან კონვენციის დარღვევა დაადგინა, რამდენადაც განმცხადებლებისთვის არ განუმარტიათ დაკავების მიზეზები.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ გამგეობის თავმჯდომარის, თამარ გაბისონიას თქმით, ბოლო წლებში ევროსასამართლოში საქართველოდან გაგზავნილმა საქმეებმა იმატა: „ჩვენი დაკვირვებიდან და პირადი გამოცდილებიდან შეგვიძლია, ვთქვათ, რომ ბოლო წლებში ევროსასამართლოში საქართველოდან გაგზავნილი საქმეების რაოდენობა მატულობს. ამის მიზეზი შეიძლება იყოს არა მხოლოდ ის, რომ საქართველოში ბოლო წლებში ადამიანის უფლებები უფრო ხშირად ირღვევა, არამედ ისიც, რომ ევროსასამართლოს საქმიანობის შესახებ მოსახლეობის ცნობიერებაც გაიზარდა - მოქალაქეები კარგად აცნობიერებენ, რომ თუ ადგილობრივ დონეზე ვერ მოახერხეს სამართლიანობის აღდგენა, შეუძლიათ ევროსასამართლოს მიმართონ. საქართველოდან ევროსასამართლოში ძირითადად ისეთი საქმეები მიდის, სადაც პატიმრობაში მყოფი პირებისადმი არაადამიანურ, ღირსების შემლახავ მოქცევაზეა საუბარი“.
ევროსასამართლოს საქმეებით გადატვირთულობის შესახებ, თავად ევროსასამართლომ არაერთხელ მიმართა სახელმწიფოებს რეკომენდაციით, რომ ყველაფერი გააკეთონ, რათა განმცხადებლებთან სახელმწიფო ადგილობრივ დონეზე მორიგდეს და შესაბამისად, რაც შეიძლება ნაკლები საქმე გაიგზავნოს სტრასბურგის სასამართლოში.
იმ ფონზე, როცა ბოლო წლებში ევროსასამართლოში საქართველოდან გაგზავნილი საქმეების რაოდენობა მატულობს, იუსტიციის სამინისტრო გამოდის ინიციატივით, რომელიც მიზნად ისახავს ევროსასამართლოს განტვირთვას საქართველოდან წასული საქმეებისგან.
იუსტიციის მინისტრის, თეა წულუკიანის თქმით, საქართველომ ევროსასამართლოსთან უკვე მიაღწია პირველად შეთანხებას, საქართველოდან გაგზავნილი 700-მდე დასაბუთებული საქმისგან ევროპული სასამართლოს განტვირთვის შესახებ.
„ამ საქმეებზე ადრე თუ გვიან ჩვენი სახელმწიფოს  მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენი დადგება. შესაბამისად, მოგვიწევს საკმაოდ დიდი კომპენსაციების გაცემაც, რაც ბიუჯეტს ძალიან დააზარალებს. როგორც კი მიმდინარე საქმეებზე ინდივიდუალურად შეგვატყობინებს ევროსასამართლო, ჩვენ დავიწყებთ მოლაპარაკებას მომჩივან მხარესთან საქმის მორიგების თაობაზე“.
წულუკიანის თქმით, გარდა უკვე გაგზავნილი საქმეებისა,  მოლაპარაკებები პოტენციურ განმცხადებლებთან ჯერ არგაგზავნილ საქმეებთან დაკავშირებითაც დაიწყება და  იუსტიციის სამინისტრო შეეცდება, რომ ეს საქმეები ადგილობრივ დონეზე მოაგვაროს ისე, რომ მათი სტრასბურგში გაგზავნა  საჭირო არ გახდეს.
იუსტიციის სამინისტროს ინიციატივას დადებითად უყურებენ უფლებადამცველი ორგანიზაციის წარემომადგენლები.
„ბოლო წლებში ევროსასამართლოში საქმეების მხრივ ერთგვარი გადატვირთულობა შეინიშნება. იუსტიციის სამინისტროს ინიციატივა, რომლის მიხედვითაც, ევროსასამართლოში გაგზავნილ საქმეებზე განცმხადებლებთან მორიგებას სახელმწიფო ადგილობრივ დონეზე ეცდება, ძალიან შეამსუბუქებს ევროსასამართლოს. თუმცა, განცმცხადებლებთან მორიგება მხოლოდ მათთვის გარკვეული კომპენსაციების გაცემით არ უნდა შემოიფარგლოს. მთავარია, აღმოიფხვრას ის სამართლებრივი პრობლემებიც, რის გამოც საქართველოს მოქალაქეებს ევროსასამართლოსთვის მიმართვა უწევთ“, - ამბობს „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ გამგეობის თავმჯდომარე თამარ გაბისონია.
2005 წლიდან 2012 წლამდე, საქართველოდან სტრასბურგის სასამართლოში 6 ათასამდე საქმე გაიგზავნა. სტატისტიკის მიხედვით, ბოლო წლებში, სტრაბსურგის სასამართლოში საქართველოდან ყველაზე მეტი საქმე 2008 წელს ( 1771 საქმე) და 2009 წელს (2122 საქმე) გაიგზავნა.

Salome Achba, www.humanrightshouse.org
European Court of Human Rights passed guilty verdicts on Georgian state in three cases. They are: “Jashi vs Georgia,” “Jeladze vs Georgia” and “Baisuev and Anzorov vs Georgia.” In the first two cases the ECHR concluded violation of the Article III of the European Convention on Human Rights (torture, inhuman and degrading treatment) and violation of the Article V Part 2 of the Convention (right to liberty and security). All three cases were sent to the European Court of Human Rights by Human Rights House Tbilisi member local nongovernmental organization Article 42 of the Constitution.
Based on the judgments of the ECHR, Georgian state shall pay 3 000 Euro to Jashi, 500-500 Euros to Baisuev and Anzorov and 5 000 Euro to Jeladze as compensations.
According to local human rights defenders, number of applications sent to the Strasbourg Court increased. The European Court sent several recommendations to the Georgian state to discuss and resolve cases in national courts that will discharge the Strasbourg Court from numerous cases filed from different countries.
“Jashi vs Georgia”
European Court concluded in the case Jashi vs Georgia that when applicant was in prison, Georgian state failed to provide the prisoner with relevant psychiatric assistance that is inhuman and degrading treatment and breaches Article 3 of the European Convention. Prison administration did not execute the 2006 court judgment, which obliged them to conduct obligatory psychiatric examination of prisoners, who had clear signs of psychic problems. Meanwhile, the applicant attempted to commit suicide three times in different circumstances.
Representatives of the Article 42 of the Constitution said unfortunately, Georgian state continues violation of the rights of prisoners with psychic problems in penitentiary establishments because they are not provided with adequate psychiatric treatment. Court judgments, that oblige the state to conduct obligatory psychiatric treatment of the convicted, still remain unexecuted in several cases.
For example, during their visit in Georgia in 2010, Committee for the Prevention of Torture at the Council of Europe (CPT) discovered there were inmates in Tbilisi Prison # 7, “who required obligatory psychiatric treatment based on relevant court judgments, but they had not received any.”
Nowadays, Code on Imprisonment does not require initial psychiatric examination of new inmates when they enter custody. The Code does not require regular psychiatric examination of prisoners either. Besides, there are no special, isolated places for the prisoners with psychiatric problems in custodies. As a result, inmates with psychic problems often stay together with other inmates of the penitentiary establishment and cannot receive relevant medical treatment.
“Jeladze vs Georgia”
European Court concluded in the case Jeladze vs Georgia (December 18, 2012) that applicant was subjected to inhuman and degrading treatment when the state did not implement its duty to provide him with adequate medical treatment when he was sick with C Hepatitis. The applicant was not screened for C Hepatitis Virus during his first three year stay in custody. Even when disease symptoms became evident, government refused the applicant to provide him with medical treatment. Because of his conditions, Jeladze could not receive relevant medical treatment until his lawyer appealed to the European Court of Human Rights on the interim measure in 2008. Besides, the prison administration did not provide the applicant with the availability of information about his health conditions.
In 2010, during their visit in Georgia, Committee for the Prevention of Torture revealed several errors in the medical service provided for prisoners. The CPT noted that medical records in the prison “did not meet standards and did not provide enough details;” new inmates of the penitentiary establishments are not always medically examined; Ministry of Penitentiary does not hire enough doctors and nurses to ensure adequate medical treatment for every prisoner.
Baisuev and Anzorov vs Georgia
European Court concluded in the case Baisuev and Anzorov vs Georgia (December 18, 2012) that the Georgian state had breached right to freedom and personal security of the applicants when they were detained for the identification of their personalities without clarifying motive of their detention. In 2002, police arrested applicants - Chechen refugees, who legally lived in Tbilisi, to check their ID cards. European Court concluded that this detention was willful because it was did not conform to the national law. Additionally, the authority could not document the detention fact that absolutely neglected and gravely breached fundamental guarantees provided by the Convention. The Court could not accept the government’s arguments and underscored that even if state security is under danger, the state shall not breach right to freedom and personal security of a person. The Court also concluded violation of the Convention because the applicants were not clarified motives of their detention.
Board Chairwoman of the nongovernmental organization Article 42 of the Constitution Tamar Gabisonia said number of applications sent to the European Court has increased. “Based on our observation and personal experience, we can declare that number of applications to the European Court has increased recently. It might be caused by more frequent violation of human rights in Georgia and raised public awareness about the European Court among Georgian society – citizens already know that if they cannot restitute justice on the national level, they can appeal to the ECHR. Mostly, ECHR receive cases on inhuman and degrading treatment of inmates in Georgian prisons.”
European Court has recommended to the Georgian state to do its best to reach agreements with applicants on the national level in order to send as few applications to the Strasbourg Court as possible.
Whilst the number of cases sent to the Strasbourg Court from Georgia is increasing, the Ministry of Justice of Georgia aims to discharge European Court from the cases sent from Georgia.
Minister of Justice Thea Tsulukiani said Georgia has already reached preliminary agreement with the ECHR on discharging the European Court from about 700 ungrounded cases.
“Earlier or later, the Court will pass guilty verdicts on our state in those cases. Consequently, we will have to pay huge compensations to applicants that will seriously damage the budget. As soon as the ECHR individually notifies us about ongoing cases, we will start negotiations with the applicants to reach agreement.”
Tsulukiani said they will also start negotiations with potential applicants of the Strasbourg Court, who have not yet sent applicants to the ECHR and the Ministry will try to resolve their cases on the national level.
Representatives of the human rights organizations positively evaluate the initiative of the Ministry of Justice.
“European Court has been somehow overwhelmed by high number of cases for the last few years. The initiative of the Ministry of Justice to start negotiations with the applicants of the Strasbourg Court on the national level will be significant relief for the ECHR. However, the purpose of the negotiations with the applicants shall not be only compensation. It is urgently important to eradicate those judiciary problems, that compel Georgian citizens to appeal to the European Court,” board chair of the Article 42 Tamar Gabisonia said.
About 6 000 cases were sent to the Strasbourg Court from 2005 to 2012. According to the statistic data, Strasbourg Court received most applications from Georgia in 2008 (1771applications) and then in 2009 (2122 applications).