ხონში „ქართული ოცნების“ რაიონული ყრილობა ჩაიშალა
28 იანვარს ხონში „ქართული ოცნების“ რაიონული ყრილობა უნდა ჩატარებულიყო, სადაც პარტიის რაიონული ორგანიზაციის თავჯდომარის არჩევა იგეგმებოდა. თუმცა ყრილობა ჩაიშალა.
ქართული ოცნების აქტივისტების ნაწილის პროტესტი თავმჯდომარეობის კანდიდატად ოთარ მუშკუდიანის დასახელებამ გამოიწვია. მათ საპროტესტო აქციაც გამართეს. საპროტესტო აქციაზე 150-მდე მხარდამჭერი იყო. მათ გვერდით  „ქართული ოცნების“ ხონის მაჟორიტარი კანდიდატი ნიკა სანოძეც იდგა.
„ქართული ოცნების“ აქტივისტების მიერ გამართულ საპროტესტო აქციაზე პარტია „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ ხონის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარეობის კანდიდატი ოთარ მუშკუდიანი მხარდამჭერებთან ერთად გამოჩნდა. მათ გამოჩენას შეხლა-შემოხლა მოჰყვა.
აქციის მონაწილეებმა დელეგატებს შენობაში შესვლისა და სადამფუძნებლო კონფერენციის გამართვის საშუალება არ მისცეს. ისინი ოთარ მუშკუდიანის წინააღმდეგ გამოვიდნენ და მას წინასაარჩევნო პერიოდში პასიურობაში დასდეს ბრალი. მეტიც, აქციის მონაწილეები აცხადებდნენ, რომ ოთარ მუშკუდიანის კანდიდატურას დავით საგანელიძე უწევდა ლობირებას.
„მე პარტიის საინიციატივო ჯგუფმა  წარმადგინა და დავით საგანელიძე, როგორც პარტიის გენერალური მდივანი რა თქმა უნდა საქმის კურსშია. მე ამ პარტიის აქტივისტი ვიყავი წინასაარჩევნოდ და არავის ლობირება არ მჭირდება. მე ჩემი მხარადამჭერები მყავს იმ ადამიანებს შორის, რომლებსაც პარტიამ მანდატები მისცა.“ - ამბობს ოთარ მუშკუდიანი:
„ქართული ოცნების“ აქტივისტები მანდატების არასამართლიან გაცემაზეც საუბრობდნენ. „პარტიის ცენტრალურ ოფისში გადაგზავნილი წევრობის 250 კანდიდატიდან, კონფერენციაზე დასწრებისა და თავმჯდომარის არჩევის პროცესში მონაწილეობის უფლება მხოლოდ 84 მათგანს მისცეს. ეს არ არის სამართლიანი გადაწყვეტილება, რადგან ეს 84 ადამიანი ჩვენ მიერ გადაგზავნილ სიაში არ იყო და შესაბამისად, ვერ მოხვდებოდა პარტიის წევრთა ელექტრონულ ბაზაში. ამიტომ ჩვენ ვითხოვთ ჩამოვიდნენ ცენტრალური ოფისიდან და აგვიხსნან რა მოხდა რეალურად.“ _ განაცხადა პარტიის აქტივისტმა ალექსანდრე აკობიძემ.
აქციის მონაწილეები ამბობენ, რომ კონფერენციის ჩატარების უფლებას ასეთ  პირობებში არავის მისცემენ. როგორც აქციის მონაწილეებმა განაცხადეს პარტია „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ ხონის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარედ მათთვის სასურველი კანდიდატი  მაჟორიტარი დეპუტატობის ყოფილი კანდიდატი ნიკა სანოძეა. თავად ნიკა სანოძე თავჯდომარის პოსტზე თავის თავს ამ ეტაპზე არ მოიაზრებს: „დღეს ჩვენი აქციის  მთავარი მიზანი ის არის, რომ მანდატები იმ ადამიანებმა მიიღონ, ვინც რეალურად პარტიას მხარი დაუჭირა და გამარჯვებაში თავისი წვლილი შეიტანეს. ჯერ მანდატები სამართლიანად უნდა გაიცეს და ყრილობაზე დასახელდება თავჯდომარეობის შესაძლო კანდიდატები.“
„ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ ხონის რაიონული ორგანიზაციის სადამფუძნებლო კონფერენცია ჩაიშალა და სავარაუდო ჩატარების თარიღიც არ დასახელებულა.

Assembly of Georgian Dream Failed in Khoni
On January 28, Assembly of the Georgian Dream was scheduled in Khoni, where chairman of the district organization was to be elected. However, the meeting was canceled.
Part of Georgian Dream’s activists protested nomination of Otar Mushkudiani as a candidate for the chairman’s position. They even held protest demonstration, where about 150 supporters gathered. Khoni district majoritarian candidate of the Georgian Dream Nika Sanodze was among protesters as well.
Otar Mushkudiani appeared at the protest demonstration together with his supporters and it resulted into a controversy.
Demonstrators did not allow delegates to enter the building and hold foundation conference in it. They were against Otar Mushkudiani’s candidature and blamed him in being passive during pre-election campaign. Moreover, the protesters claimed MP Davit Saganelidze was lobbying Otar Mushkhudiani’s candidature.
“The initiative group of the party nominated me and of course Davit Saganelidze has information about it as he is a secretary general of the party. I was activist of the party before elections and I do not need anybody’s lobbying. I have my supporters among the people, who hold the mandate of the Georgian Dream,” said Otar Mushkudiani.
Georgian Dream’s activists spoke about unfair granting of mandates. “Only 84 people out of 250 applicants for the party membership were allowed to attend the conference and take part in the election of the chairman. It is not fair decision because those 84 people were not on our list and could not be inserted in the online data-base of the party members. So, we request the Central office members to arrive here and explain what really happened there,” said activist Aleksandre Akobidze.
Demonstrators state they would not allow anybody to hold conference in similar conditions and say that former majoritarian candidate of the Georgian Dream Nika Sanodze is most acceptable candidature for the position of the candidature in the local organization. But Nika Sanodze does not see himself on the position at this stage. “Today, the main purpose of our demonstration is to grant mandates to the people, who really supported the party and made tribute to the victory of the party. Initially, the mandates shall be fairly granted and then we will nominate possible candidates for the chairman’s position at the conference.”
The foundation conference of the Khoni district organization of the Georgian Dream- Democratic Georgia was canceled and possible date of the conference was not scheduled yet.