სასჯელაღსრულების სამინისტრომ ამნისტირებულთა სტატისტიკა გამოაქვეყნა
საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტრომ 4 თებერვლის მდგომარეობით, პატიმრობისა და თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებებიდან ამნისტირებულ ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა სტატისტიკა გამოაქვეყნა.
სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს ინფორმაციით, „ამნისტიის შესახებ საქართველოს კანონის“ შესაბამისად, პატიმრობისა და თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებებიდან 151 ბრალდებული/მსჯავრდებული გათავისუფლდა.
2013 წლის 4 თებერვლის მონაცემებით, ამნისტიის შედეგად საქართველოს ტერიტორიაზე არსებული პატიმრობისა და თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებები დატოვა სულ 5869 ბრალდებულმა/მსჯავრდებულმა, მათ შორის 175-მა პოლიტპატიმარმა, 232-მა მდედრობითი სქესის სრულწლოვანმა (№2 დაწესებულება- 2, №3 დაწესებულება-3, №5 დაწესებულება-227) და 15-მა მამრობითი სქესის არასრულწლოვანმა (№2 დაწესებულება-1, №8 დაწესებულება-1, №11 დაწესებულება- 6, №17 დაწესებულება- 6, №18 დაწესებულება-1ბრალდებულმა/მსჯავრდებულმა.
ამავე დროს, სამინისტროს ინფორმაციით, პრობაციის ეროვნულ სააგენტოში, პირობით მსჯავრდებულთა მიმართ ამნისტიის გავრცელების თაობაზე, სასამართლოებიდან გადაწყვეტილებების მიღების პროცესი აქტიურად გრძელდება.
სამინისტროს ინფორმაციის თანახმად, დღეისთვის პრობაციის ბიუროებში მიღებულია 269 სასამართლო განჩინება, რომლის საფუძველზე 83 პირობით მსჯავრდებული გათავისუფლდა პირობითი მსჯავრისგან, ხოლო 186 მსჯავრდებულს შეუმცირდა გამოსაცდელი ვადა.
ამ ეტაპზე ამნისტირებულთა შორის 263 - მამაკაცი, 6 - ქალი და ერთი არასრულწლოვანი პირობით მსჯავრდებულია.
პრობაციის ბიუროები აქტიურად განაგრძობენ მუშაობას, რათა მაქსიმალურად ოპერატიულად განხორციელდეს ამნისტირებულ პრობაციონერებისათვის სასამართლო გადაწყვეტილებების ჩაბარების პროცესი.

Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia published statistics on amnestied accused/convicted people released from detention and penitentiary establishments on February 4.
According to the Ministry, in accordance to the Law of Georgia on Amnesty 151 accused/convicted people were released from penitentiary establishments on that day.
By February 4, 2012, as a result of the amnesty 5 869 accused/convicted people left penitentiary establishments throughout Georgia; among them were 175 political prisoners, 232 female prisoners (2 of them from Prison # 2, 3 from Prison # 3 and 227 from prison # 5) and 15 male juveniles left prison (1 from prison # 2, 1 from Prison # 8, 6 from Prison # 11, 6 from Prison # 17 and 1 from Prison # 18).
At the same time, according to the Ministry, court decisions on amnesty are actively sent to the Probation National Agency. The Probation Bureaus have received 269 court judgments so far and 83 people were discharged from conditional sentence; 186 of them had reduced their conditional sentences.
263 men, 6 women and 1 juvenile were amnestied on February 4.
Probation bureaus actively continue working in order to operatively deliver court judgments to amnestied probationers.