გურამ დონაძეს ბრალი ბუტა რობაქიძის საქმესთან დაკავშირებით წაუყენეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურის ყოფილ ხელმძღვანელ გურამ დონაძეს ბრალი ოფიციალურად სისხლის სამართლის კოდექსის 332-ე მუხლით წარუდგინეს. ამის შესახებ პროკურატურასთან ჟურნალისტებს დონაძის ადვოკატმა კახა შონიამ განუცხადა.
აღნიშნული მუხლი სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას გულისხმობს. როგორც შონიამ განმარტა, გურამ დონაძისთვის ბრალის წარდგინება ბუტა რობაქიძის საქმესთან დაკავშირებით მოხდა. ადვოკატის ინფორმაციით, საქმის მასალებს ჯერ არ იცნობს მისი მოცულობიდან გამომდინარე. თუმცა შონია აცხადებს, რომ წინასწარი ინფორმაციით დონაძე დადანაშაულებულია ოპერატორისთვის მითითების მიცემაში, რომ მას შემთხვევის ადგილზე ჩადებული იარაღი გადაეღო.
ამასთან, კახა შონიას განცხადებით, გურამ დონაძე არ აპირებს, რომ მართლმსაჯულებას დაემალოს და საქართველოში დაბრუნდება ჩვენების მისაცემად. ადვოკატი არ საუბრობს იმაზე, თუ რომელ ქვეყანაში იმყოფება გურამ დონაძე. ამასთან, როგორც კახა შონიამ განმარტა, ბრალის წარდგინების შემდეგ, სავარაუდოდ, ხვალ გურამ დონაძეს აღკვეთის ღონისძიებას თბილისის საქალაქო სასამართლოში შეუფარდებენ. ადვოკატი ვარაუდობს, რომ პროკურატურა დონაძესთან მიმართებაში აღკვეთის ღონისძიებად პატიმრობის შეფარდებას მოითხოვს.
„ველოდებით, რომ აღკვეთის ღონისძიებად პროკურატურა პატიმრობას მოითხოვს თუმცა ჩვენ დავაყენებთ შუამდგომლობას, რომ აღკვეთის ღონისძიების შეფარდება საერთოდ არ მოხდეს“, - განაცხადა გურამ დონაძის ადვოკატმა კახა შონიამ.
მისი ინფორმაციით, დონაძისთვის წარდგენილი ბრალი, სისხლის სამართლის 332 მუხლის მესამე ნაწილი 5-დან 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

Guram Donadze Was Charged for Buta Robakidze’s Case
Former head of press-center at the MIA Guram Donadze was charged under Article 332 of the Criminal Code of Georgia. His lawyer Kakha Shonia told journalists about it in front of the prosecutor’s office.
This article envisages liability for the abuse of power. As Shonia clarified, Guram Donadze was accused in Buta Robakidze’s case. The lawyer said he has not studied case materials yet because of its volume but according to preliminary information Donadze was accused of giving instructions to the cameraman to video-record weapon planted in the scene of crime.
Additionally, Kakha Shonia stated that Guram Donadze is not going to hide from the justice and will arrive in Georgia to make testimony. The lawyer did not say where Guram Donadze is. Besides that, as Shonia clarified, after imposing the charge, Tbilisi City Court will presumably impose preventive measure on Guram Donadze. The lawyer assumes the prosecutor’s office will request imprisonment as a preventive measure against Donadze.
“We expect the prosecutor’s office to request imprisonment as a preventive measure against Donadze but we will request to decline all preventive measures against him,” Kakha Shonia said.