„მთელი ეს წლები ცისკარასავით სულ წყლის ძებნაში ვიყავით“ - უწყლობის პრობლემა დიდი ლიახვის ხეობაში
დიდი ლიახვის ხეობის ქვემო წელის ქართული სოფლების უმთავრესი პრობლემა, წყლით მომარაგების საკითხი, ორი წლის წინ თითქოს გადაწყდა. თუმცა, სოფელ ზემო ნიქოზთან ევროკავშირის დაფინანსებით მოწყობილი წყლის გამანაწილებელი სისტემით მხოლოდ სამი ქართული სოფელი (ისიც არასრულად) სარგებლობს. დანარჩენ სოფლებს კი,  სარწყავი წყლის პრობლემა კვლავაც აქვთ. თუმცა, ადგილობრივებს იმედი აქვთ, რომ ეს პრობლემა უახლოეს მომავალში მათთვის სასარგებლოდ გადაწყდება.
სოფელი ზემო ნიქოზი, ომის დროს, ფრონტის ხაზის ერთ–ერთ ყველაზე ცხელ წერტილს წარმოადგენდა და ომის თანმხლები ნგრევის გარდა, სარწყავი წყლის პრობლემაც მთელი სიმწვავით შეექმნა. ამას გარდა, ზემო ნიქოზის ბაღებისა და ვენახების მოზრდილი ნაწილი, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე აღმოჩნდა და ადგილობრივებმა ჰექტრობით მიწასთან ერთად ელემენტარული შემოსავლის წყაროც დაკარგეს.
როგორც მოგეხსენებათ, ომის შემდეგ,  ქართულმა მოსახლეობამ, არაღიარებული რეჟიმისთვის წყლის საფასურის გადახდაზე უარი თქვა. ამის გამო, წყლის სისტემა და მილები დაუდგენელმა პირებმა  გააფუჭეს.
ძველი არხი დიდი ლიხვის ხეობაში გადიოდა და არაერთხელ გამხდარა დაპირისპირებების მიზეზი. წლების წინ,როდესაც  ჩვენ  ვესაუბრებოდით ადგილობრივ როგორც ქართულ, ასევე ოსურ მოსახლეობას და ყველა მიიჩნევდა, რომ საქართველოს წინა ხელისუფლებას თუკი რეალურად კონფლიქტის უსისხლოდ მოგვარება სურდა, პირველ რიგში სწორედ პრობლემა უნდა მოეგვარებინა და ამ პრობლემის გადაწყვეტით ყველა კმაყოფილი დარჩებოდა.
გიორგი ჯავახიშვილი, დიდი ლიახვის ხეობის მკვიდრი: „რაკი ცხინვალის რეჟიმმა წყლის მოწოდებაზე უარი თქვა, ბუნებრივია, რომ ჩვენ წყლის პრობლემის მოსაგვარებლად, საკუთარი ძალებით დავიწყეთ ბრძოლა. ჯერ სოფლის გამგებლებს მივადექით. მათ გუბერნატორთან გაგვაგზავნეს. გუბერნატორმა თქვა  – ფული არა მაქვს და ცენტრალურ ხელისუფლებას მიმართეთო. აქციაც კი მოაწყვეს ხვითელებმა თბილისში, პარლამენტის შენობის წინ, რომ ვინმეს მიექცია მათთვის ყურადღება, მაგრამ პრობლემა დღემდე მოუგვარებელია.  ამასობაში სასმელი წყლის პრობლემაც გაჩნდა და ამას დაემატა, ძველი და ჟანგიანი მილების გამოცვლის საჭიროებაც, რადგან, მილების დიდი ნაწილი აღარაფრად ვარგოდა და ონკანიდან ხან ხვლიკი გამოხტებოდა ხოლმე და ხან ბაყაყი.
იმედი მაშინ მოგვეცა, როდესაც სააკაშვილმა მინისტრები დაიბარა და ჩვენთვის წყლის პრობლემის მოგვარება დაავალა. აქამდე რომ არაფერი გაკეთებულა, შიშიც გაგვიჩნდა, რომ შეიძლება ახლაც მოვეტყუებინეთ მთავრობას, მაგრამ მადლობა ღმერთს, ორი წლის წინ, გააკეთეს სარწყავი საგუბარი. თუმცა, ეს სარწყავი ყველას არ ყოფნის და პრობლემა მაინც პრობლემად რჩება.
საქართველოს ინფრასტრუქტურისა და რეგიონული განვითარების სამინისტროში განმარტავენ, რომ დიდი ლიახვის ხეობის ქვემო წელის სოფლებში არსებული წყალთან დაკავშირებული პრობლემები მათთვის ცნობილია და ეს საკითხები აუცილებლად მოგვარდება.
„ამჟამად უკვე მიმდინარეობს მუშაობა არამხოლოდ ლიახვის ხეობის, არამედ მთელი კონფლიქტისპირა ზოლის სოფლებში სარწყავი და სასმელი  წყლის სისტემის მოსაწესრიგებელ ერთიან გეგმაზე. ამ მუშაობის შედეგებს მოსახლეობა სულ მალე გაიგებს“ – განგვიცხადეს საქართველოს ინფრასტრუქტურისა და რეგიონული განვითარების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში.
შიდა ქართლის სოფლებში ფიქრობენ, რომ წყლის პრობლემის მოუგვარებლობა, უბრალოდ, განადგურების საფრთხეს უქმნის მთელი შიდა ქართლის დიდ ნაწილს. ადგილობრივი სასოფლო და საოჯახო მეურნეობები სარწყავ წყალზე  არიან დამოკიდებულნი. საბჭოთა კავშირის დროს, დიდი ლიახვის ხეობაში სამი, პატარა ლიახვის ხეობაში ორი, მდინარე ფრონის ხეობაში კი ერთი ცენტრალური სარწყავი მაგისტრალი არსებობდა და წყლის ეს რესურსი მეტნაკლებად ჰყოფნიდათ გლეხებს. თუმცა, საბოლო ჯამში, წყლის სიმცირე ამ მხარეში მუდამ პრობლემატური საკითხი იყო:
„ამდენი იარაღის ყიდვას აქამდე ჩვენთვის წყლის პრობლემა, რომ მოეგვარებინათ, ხალხი ცოტას მაინც ამოისუნთქავდა. ჩვენთან ომი არავის უნდა, ყველას გვინდა მშვიდობა იყოს და ნორმალურად ვცხოვრობდეთ, მაგრამ არავის არ აინტერესებს ჩვენ რას ვფიქრობთ. პენსია 1000 ლარიც, რომ გვქონდეს რა აზრი აქვს, თუკი მთელი წლის მოსავალი დაგვიხმება და ჩაგვიოხრდება? მუშაობა არც ქართველებს ეზარება და არც ოსებს, მაგრამ ამ პირობებში არც მუშაობას აქვს აზრი. პენსიაზე კიდევ სოფელში ვერავინ იცხოვრებს“.  – ეს სიტყვები, ეროვნებით ოსმა, დიდი ლიახვის ხეობის მცხოვრებმა მურმან ქოქოევმა გვითხრა. მისივე თქმით, მისი და სხვა უამრავი გლეხის სურვილი რომ აქამდე ვინმეს გაეთვალისწინებინა, შიდა ქართლში არც ამდენი უბედურება დატრიალდებოდა და არც ელემენტარული – წყლის საკითხი იქნებოდა ასეთი პრობლემატური.

“We Have Been Looking for Water All These Years” –Problem of Water in Didi Liakhvi Gorge
Main problem of the Georgian villages in the lower part of the Didi Liakhvi Gorge is water supply which was allegedly resolved two years ago. However, only three villages (partly) enjoy the water distribution system that was arranged by EU funding in the Zemo Nikozi village. As for other villages, they still face irrigation water problem. Locals hope soon this problem will be positively resolved.
During the war, Zemo Nikozi village was the hottest spot and locals faced irrigation water problem alongside the war follow-up deconstruction. Besides that, after the war large part of gardens and vine-yards in Zemo Nikozi village appeared on the occupied territory and locals lost source of their income and hectares of land.
As you know, after the war Georgian population refused to pay fee for the water to the de-facto government. Then, unidentified people damaged water system and pipes.
Old irrigation channel was running through the Didi Liakhvi Gorge and it often became reason of controversy. Years ago, when we conversed with local Georgian and Ossetian populations, everybody believed that previous government of Georgia was eager to resolve the conflict without blood. First of all, they had to resolve this problem which would satisfy everybody.
Giorgi Javakhishvili, resident of Didi Liakhvi Gorge: “Since Tskhinvali regime refused to supply us with water, naturally we started looking for the ways to resolve this problem. Initially we applied to village governors; they sent us to the regional governor; the latter said they did not have money and suggested to apply to the central authority. Khviti village residents held protest demonstration in front of the parliament building in Tbilisi to attract attention but the problem is still unresolved. Meanwhile we faced problem of drinking water and old, rusty pipes that needed replacement; lizards and frogs used to jump out of our taps because of old pipes.
When Saakashvili met ministers and ordered to resolve our problem, we hoped our hard life would finish; though we still were afraid that the government would again deceive us but thanks to the god they arranged an irrigation pond two years ago. However, this pond cannot supply everybody with irrigation water and it is still problem.
Representatives of the Ministry of Infrastructure and Regional Development clarified that they have information about water problems in the villages of upper part of Didi Liakhvi Gorge and those problems will be resolved soon.
“Currently we already work on the general plan of arrangement irrigation and water systems in conflict-zone villages. Population will soon enjoy the results of this work,” representatives of the Ministry stated.
Residents of Shida Kartli villages think that unless water problem is resolved, most part of the region will face serious problem. Harvest of local farms depends on the proper work of the irrigation system. During Soviet time three irrigation systems worked in the Didi Liakhvi Gorge, two in the Small Liakhvi Gorge and one central irrigation system in Prone River Ravine; that was more or less enough resource for local peasants. However, lack of water was always problematic in this region.
“They should have resolved our water problem rather than to purchase so much armament. Nobody wanted war here; we all need peace and normal life but who cares about our opinion. Even 1000 lari pension is useless because our harvest will dry out throughout the year. Georgian and Ossetian people are not lazy to work but we cannot work in similar conditions. Nobody will live on the pension in the village,” said ethnic Ossetian resident of Didi Liakhvi Gorge Murman Kokoev and added that he and many other peasants wish somebody had considered their needs in the government and if they did, so many disaster would not have happened in Shida Kartli at all; they would not even have water problem.