სახელმწიფო დაცვის სპეცსამსახური შს მინისტრს პასუხობს
11 თებერვალს სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის პრესსამსახური შინაგან საქმეთა მინისტრის განცხადებას გამოეხმაურა, რომელსაც უცვლელად გთავაზობთ:
„სახელმწიფო დაცვის პრესსამსახური თავს ვალდებულად თვლის, უპასუხოს შინაგან საქმეთა მინისტრის დღევანდელ განცხადებას. საქართველოს პრეზიდენტის დაცვითი ღონისძიებებით უზრუნველყოფის ერთობლივი მოქმედებების მუდმივმოქმედი გეგმა საქართველოს შინაგან საქმეთა და თავდაცვის მინისტრების, დაზვერვისა და სახელმწიფო სპეციალური სამსახურების მიერ 2012 წლის აპრილში დამტკიცდა.
ამ გეგმის მიხედვით შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამის დანაყოფებს ევალებათ დასაცავი პირის მიმართ შესაძლო საფრთხეებთან დაკავშრებით წინასწარი ოპერატიული ინფორმაციის მოპოვება და ამ ინფორმაციის სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურისათვის დროულად მიწოდება, უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით დახმარების აღმოჩენა და მიმდებარე ტერიტორიაზე საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვა.
აღსანიშნავია, რომ კანონი „სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ" არ ავალდებულებს სახელმწიფო დაცვის სპეციალურ სამსახურს საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვას.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ აქციის მონაწილეებს მუდმივად ჰქონდათ მცდელობა, შეჭრილიყვნენ შენობის ტერიტორიაზე, სადაც უკვე იმყოფებოდნენ დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები. შეჭრის მცდელობა უშუალოდ სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის თანამშრომლების მიერ იქნა აღკვეთილი.
ალტერნატიული შესასვლელით სარგებლობა შეუძლებელი იყო შემდეგი მიზეზების გამო: 1. გუდიაშვილის ქუჩაზე მდებარე სათადარიგო შესასვლელი ცენტრალური შესასვლელიდან სულ რაღაც 20-30 მეტრით იყო დაცილებული და მომიტინგეების მხედველობის არეში მდებარეობდა; 2. ფურცელაძის ქუჩიდან იტალიური ეზოს გავლით ბიბლიოთეკის სამსახურებრივი შესასვლელით სარგებლობა შეუძლებელი იყო, ეზოში აქციის მონაწილეთა სიმრავლის გამო.
ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე, კიდევ ერთხელ აღვნიშნავთ, რომ კანონი „სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ“ არ ითვალისწინებს საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვას. სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახური ახორციელებს უმაღლესი სახელმწიფო ხელისუფლების წარმომადგენლების ფიზიკურ დაცვას მართლსაწინააღმდეგო ხელყოფისაგან“, - ნათქვამია განცხადებაში.

Special State Protection Service Responds to the Minister of Interior
On February 11, press-center of the Special State Protection Service responded to the statement of the Minister of Interior:
“Special State Protection Service feels responsibility to respond to the statement of the Minister of Interior. Permanent action plan to ensure the president’s protection was approved by the Ministries of Interior and Defense, Intelligence and Special State Service in April of 2012.
In accordance to this action plan, units of the MIA are authorized to obtain operative information about possible threats against people they protect and timely update the SSPS with the relevant information, to assist them in ensuring the safety and protection of public order in the surrounding territory.
It is noteworthy that Law on Special State Protection Service does not oblige the SSPS to protect public order.
It is also noteworthy that demonstrators always tried to enter the building territory where representatives of diplomatic corps had already gathered. The SSPS officers had hampered them to break into the building.
Governmental representatives and invited guests could not use alternative entrance for the following reasons: 1. alternative entrance from Gudiashvili Street was only 20-30 meters away from the central entrance and it was within the site of the demonstrators; 2. it was impossible to use the service entrance of the library via Italian yard from Purtseladze Street because of high number of demonstrators gathered in this yard.
Based on all aforementioned circumstances, we would like to underline again that the Law on Special State Protection Service does not envisage protection of public order. SSPS protects senior governmental officials from physical violence,” the statement reads.