შსს თბილისის მერს საპროცესო კანონებს უხსნის
შინაგან საქმეთა სამინისტრო თბილისის მერის, გიგი უგულავას განცხადებას პასუხობს, რომელსაც "ინტერპრესნიუსი" უცვლელად გთავაზობთ.
„თბილისის მერის, ბატონ გიგი უგულავას პასუხი შინაგან საქმეთა მინისტრ ბატონ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებაზე, წარმოადგენს საქართველოს კანონმდებლობისა და სამართალდამცავი ორგანოებისადმი აშკარა უპატივცემლობას. იგი საკუთარ თავს აყენებს კანონზე მაღლა. ის სიტყვით უარყოფს მის მიერ მოწმის სახით დაკითხვაზე უარის თქმას, მაგრამ თავისი ქმედებით გამოხატავს ასეთ უარს.
ბატონ უგულავას მხრიდან ჩვენების მიცემაზე უარი გამოიხატება სწორედ იმაში, რომ არ ცხადდება საგამოძიებო ორგანოში. დემაგოგიურია მისი განცხადება, რომ იგი ამით თითქოსდა პოლიციელებისა და გამომძიებლების ღირსებას იცავს. ბატონ უგულავას სამართლებრივად არა აქვს არავითარი უფლება, საგამოძიებო ორგანოებს თავად დაუდგინოს მოქმედების წესი, არამედ ვალდებულია, დაემორჩილოს მათ კანონიერ მოთხოვნებს.
გვინდა კიდევ ერთხელ განვუმარტოთ ბატონ უგულავას, რომ სისხლის სამართლის პროცესის მიზნებიდან გამომდინარე, იგი წარმოადგენს საქართველოს ერთ ჩვეულებრივ მოქალაქეს, რომლის მიმართ საპროცესო კანონმდებლობა არავითარ პრივილეგიებსა და შეღავათებს არ ითვალისწინებს.
ბატონ უგულავას განვუმარტავთ, რომ მას, ისევე როგორც ნებისმიერ სხვა მოწმეს, არა აქვს გამომძიებლების თბილისის მერიაში ან სახლში დაბარების უფლება. მისი აზრი, რომ თითქოს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაცია თბილისის მერის მიმართ სისხლის სამართლის საპროცესო იძულებითი ღონიძიებების გამოყენების თაობაზე დაუსაბუთებელია, სამართლებრივ არგუმენტებს არ ეფუძნება.
მართალია, საქართველოს 1998 წლის 20 თებერვლის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 294-ე მუხლის თანახმად, "მოწმეებს, დაზარალებულებს, ეჭვმიტანილებსა და ბრალდებულებს გამომძიებელი დაკითხავს წინასწარი გამოძიების წარმოების ან დასაკითხის ყოფნის ადგილას", მაგრამ დაკითხვის ადგილის განსაზღვრა არ არის მოწმის უფლება, არამედ ამ საკითხზე საგამოძიებო ორგანო თავად ღებულობს გადაწყვეტილებას, რომელიც მოწმისათვის სავალდებულოა.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 294-ე მუხლის თანახმად, მოწმე შეიძლება დაკითხულ იქნეს "დასაკითხის ყოფნის ადგილას", თუ არსებობს ამის აუცილებლობა, მაგალითად, თუ იგი ავადმყოფია, ან სხვა მიზეზის გამო არა აქვს ფიზიკური გადაადგილების უნარი ან შესაძლებლობა. მხოლოდ ასეთ შემთხვევაში ხდება პირის დაკითხვა მისი ადგილსამყოფელის ადგილას.
რამდენადაც ჩვენთვის ცნობილია, ქალაქ თბილისის მერს თავისუფალი გადაადგილების შესაძლებლობის შემზღუდავი რაიმე გარემოება არ გააჩნია.
სწორია მერის განცხადებაში გაკეთებული მითითება საპროცესო კოდექსის 174-ე მუხლზე, რომლის თანახმად, პირის იძულებითი გზით დაკითხვაზე მიყვანის მიზანს წარმოადგენს ის, რომ უზრუნველყოფილ იქნეს საგამოძიებო მოქმედებაში მოწმის მონაწილეობა, თუ იგი უარს ამბობს ნებაყოფლობით გამოცხადებაზე და ამასთან, დადგენილია გამოუცხადებლობის არასაპატიო მიზეზი.
გამოძიებას მიაჩნია, რომ ბატონ უგულავას მოქმედებაში ორივე ეს ნიშანი იკვეთება. იგი, ერთი მხრივ, ნებაყოფლობით არ ცხადდება და, მეორე მხრივ, გამოძიებისათვის არ უცნობებია გამოუცხადებლობის რაიმე საპატიო მიზეზი.
ბატონ უგულავას კიდევ ერთხელ განვუმარტავთ, რომ საპროცესო კანონმდებლობის მოთხოვნათა კვლავ იგნორირების შემთხვევაში გამოძიების ორგანო იძულებული გახდება მიიღოს ზომები მისი იძულებით მოყვანის თაობაზე, რომლის მიზანი იქნება მოწმის საგამოძიებო მოქმედებაში მონაწილეობის უზრუნველყოფა. ამ იძულების მიზეზი კი იქნება ის, რომ იგი გამოძახების მიუხედავად, უარს ამბობს ნებაყოფლობით გამოცხადებაზე და, ამასთან, არ გააჩნია გამოუცხადებლობის საპატიო მიზეზი.
განცხადებაში მოცემული თბილისის მერის პოზიცია, ნებაყოფლობით არ გამოცხადდეს საგამოძიებო ორგანოში საგამოძიებო მოქმედებაში მონაწილეობისა და მოწმის სახით ჩვენების მიცემის მიზნით, 2013 წლის 8 თებერვალს საქართველოს ეროვნულ ბიბლიოთეკასთან მომხდარ მოვლენებთან დაკავშირებით, წარმოადგენს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ დანაშაულს.
გამოძიება კიდევ ერთხელ აფრთხილებს ქალაქის მერს, ბატონ გიგი უგულავას, თუ ის არ შეასრულებს მისთვის სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობით დაკისრებულ მოვალეობებს და არ გამოცხადდება ჩვენების მისაცემად, მისი უმოქმედობა, მიუხედავად პოლიტიკური განცხადებებისა, მიჩნეულ იქნება, როგორც მოწმის მიერ ჩვენებაზე უარის თქმა და მის მიმართ გატარდება საპროცესო კანონით გათვალისწინებული იძულების ღონისძიებები", - ნათქვამია შსს-ს განცხადებაში.

MIA Clarifies Procedural Laws to the Tbilisi Mayor
MIA replied to the statement of Gigi Ugulava, Tbilisi Mayor and news agency Interpresnews published full text of this statement.
“Response statement of Mr. Gigi Ugulava, Tbilisi Mayor, to the statement of Mr. Irakli Garibashvili, Minister of Interior, clearly disregards Georgian legislation and law enforcement bodies. He [Ugulava] places himself higher than law. Although he verbally denies he has refused to be interrogated as a witness, his action proves the opposite.
Mr. Ugulava is against being interrogated because he does not appear before the investigative body. His statement as if he protects honor of police officers and investigators is demagogical. Mr. Ugulava has no legal rights to estimate action rules for investigative bodies; furthermore he is obliged to obey their lawful requirements.
We would like to clarify to Mr. Ugulava again that in accordance to goals of the Criminal Procedural Law he is ordinary citizen of Georgia who does not enjoy any privileges under procedural laws.
We kindly clarify to Mr. Ugulava that he, as well as any other witness, does not have right to call investigators to the Tbilisi City Hall or to his own house for interrogation. His allegation, as if MIA had released information about its intention to use compulsory measures against him is ungrounded.
Although Article 294 of the Criminal Procedural Code of Georgia, edition of February 20, 1998, states that “investigator questions witnesses, victims, suspects and accused people in the site of ongoing preliminary investigation or where the person is,” witness cannot select the place of interrogation; investigative body is entitled to make decision on the place of interrogation individually and witness has to obey the decision.
In accordance to the Article 294 of the Criminal Procedural Code, witness can be questioned in his place of residence is if it is of urgent necessity – for example if he/she is sick person or cannot move because of physical problems. The person can be questioned in the place of his location only in the aforementioned circumstances.
According to our information, the Tbilisi Mayor does not have problems of movement.
Mayor’s statement with regard to the Article 174 of the Criminal Procedural Code is correct which states that purpose of compulsory delivery of a person to the place of interrogation is to ensure witness’s participation in the investigative activities if he refuses to take part in it and invalid reason of his non-appearance is estimated.
The investigation believes both signs are detected in Mr. Ugulava’s action. On the one hand, he does not wish to appear before the investigation and on the other hand he has not informed the investigation about valid reason of his default.
We would like to clarify to Mr. Ugulava again that if he continues to ignore requirements of the procedural law the investigative body will have to take measures to bring to the interrogation under force in order to ensure his participation in the investigative process as a witness. The purpose of this compulsory measure will be his refusal to appear before the investigative body despite being summoned when he does not have any valid motive of default.
The position of the Tbilisi City Mayor not to appear before the investigative body to take part in the investigation and make testimony as a witness of the incident near the Georgian National Library on February 8, 2013 is crime punishable under Criminal Code of Georgia.
The investigation again warns the Tbilisi Mayor Mr. Ugulava that unless he executes his obligations imposed by the criminal procedural law and does not appear to make testimony, his inactivity will be considered as a witness’ refusal to make testimony despite his public statements and compulsory measures envisaged by the Criminal Procedural Code will be implemented against him,” the MIA statement reads.