ჯაშუშობაში ბრალდებული ფოტორეპორტიორები პროკურატურას მიმართავენ
ჯაშუშობაში ბრალდებული ფოტორეპორტიორები ნათია გედენიძე, ირაკლი გედენიძე, გიორგი აბდალაძე და ზურაბ  ქურციკიძე საქართველოს მთავარ პროკურატურას დღეს, 18 თებერვალს მიმართავენ. ისინი საქმის ხელახალ გამოიძიებას და გრიფი „საიდუმლოს“ მოხსნას მოითხოვენ.
„ჩვენ ის ფოტორეპორტიორები ვართ, რომლებიც წინა ხელისუფლებამ სრულიად უსამართლოდ გაგვწირა და დაგვადანაშაულა „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის“ 314-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენაში (ჯაშუშობა). ჩვენი სურვილის მიუხედავად, არ მოგვეცა საშუალება, დაგვემტკიცებინა ჩვენი უდანაშაულობა. დღეს დადგა დრო, სამართალმა იზეიმოს",-ნათქვამია 10 გვერდიან განცხადებაში, რომელსაც ფოტორეპორტიორები მთავარ პროკურატურაში შეიტანენ.  ამავე განცხადებაში დეტალურად ყვებიან, თუ როგორ დააკავეს და რა ზეწოლა ხორციელდებოდა მათზე.
„ჩვენი მოთხოვნაა, რომ გაირკვეს რა მოხდა. დაისაჯონ ამ საქმის რეალური შემკვეთები“, - უთხრა Media.Ge-ს გიორგი აბდალაძემ.
ჟურნალისტურ წრეში კარგად ცნობილი ოთხი ფოტორეპორტიორი  - ირაკლი გედენიძე, რომელიც პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში მუშაობდა,  მის მეუღლე, გაზეთ „პრაიმ ტაიმის“ ფოტოგრაფი ნათია გედენიძე, ევროპის ფოტოსააგენტოს  (EPA) წარმომადგენელი საქართველოში ზურაბ ქურციკიძე და „ალია ჰოლდინგის“ ფოტორეპორტიორი გიორგი აბდალაძე 2011 წლის 9 ივლისს, გამთენიისას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტმა დააკავა და ბრალი ჯაშუშობაში დასდო. ჟურნალისტებთან საქმის დეტალებზე არ საუბრობდნენ ბრალდებულების ადვოკატები, ამის მიზეზად კი საქმეზე გრიფი „საიდუმლოს“ დადება დაასახელეს. საზოგაოდებამ ვერ იხილა ამ გრიფის დადების გადაწყვეტილების დასაბუთება. მედიის წარმომადგენლებმა საქმის გასაჯაროების მოთხოვნით აქციები გამართეს.
მოგვიანებით, რამდენიმე დღის შემდეგ ყველა ბრალდებულმა მოულოდნელად ბრალი აღიარა და საპროცესო შეთანხმებით გათავისუფლა. თუმცა რამდენიმე თვის წინ ყველა მათგანმა განაცხადა, რომ აღიარებითი ჩვენება მხოლოდ იმიტომ მისცა, რომ დაპატიმრებისთვის თავი აერიდებინათ. „ფოტოგრაფების საქმე“ საზოგადოებისთვის დღემდე ბუნდოვანია.

Photo-Reporters Accused of Espionage Appeal to Prosecutor’s Office
Photo-reporters accused of espionage Natia Gedenidze, Irakli Gedenidze, Giorgi Abdaladze and Zurab Kurtsikidze will appeal to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia on 18 February.  They request repeated investigation into the case and lifting of the “Top Secret” status from the case.
“We are those photo-reporters who have been completely unfairly doomed by previous government and accused of illegal actions under the Article 314 of the Georgian Criminal Code (espionage.)  Despite our desire we have not been given a chance to prove our innocence.  Today is the time for justice to win,” the 10-page statement reads which the photo-reporters are going to submit to the Prosecutor’s Office.  In the same statement they describe how they were arrested and intimidated.
“Our request is to clear what really happened; we want the real initiators of the case to be punished,” Giorgi Abdaladze told media.ge.
Four photo-reporters very well known in journalistic society – Irakli Gedenidze (worked for President’s Administration), his wife, Prime Time newspaper photographer Natia Gedenidze, representative of EPA photo-agency in Georgia Zurab Kurtsikidze and Alia Holding photo-reporter Giorgi Abdaladze were detained by the Counterintelligence Department of the Ministry of Internal Affairs in the morning of 9 July 2011.  They were accused of espionage.  Attorneys of the accused did not reveal details of the case due to the Top Secret status of the case.  Society could not see justification of the status of the case.
Journalists held protest actions requesting publicity of the case.
Several days later, the accused unexpectedly pleaded guilty and were freed based on plea agreement.  Several months ago all of them stated that they pleaded guilty only for avoiding prison.  Photographers’ Case is still obscure for the public.