შშმ პირთათვის გარემოს ადაპტირების პრობლემა კვლავ მოუგვარებელია
თბილისის სააპელაციო სასამართლომ  შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირის, კობა ნადირაძის სარჩელი არ  დააკმაყოფილა. ნადირაძე სარჩელში შშმ პირებისათვის საზოგადოებრივი დაწესებულებების შენობებისა და ტრანსპორტის ადაპტაციას ითხოვდა. ნადირაძის უფლებებს  „ადამიანის უფლებათა სახლი’’ და „კონტიტუციის   42-ე მუხლი“ იცავდა.  ამ საკითხთნ დაკავშირებით ორგანიზაციებმა პრესკონფერენციაც გამართეს.
ნადირაძე 2009 წლის 23 მაისს მოძრაობის წესების დარღვევის ფაქტზე დააჯარიმეს და მიუთითეს, რომ ის ნასვამ მდგომარეობაში, იყო. აღნიშნული ალკოტესტმა ვერ დაადასტურა. კობა ნადირაძემ მოითხოვა მომხდარიყო მისი შემოწმება ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში, რაზეც პატრულის თანამშრომლებმა უარი უთხრეს. ამის მიზეზად  კი, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთათვის   ექსპერტიზის ბიუროს  არაადაპტირებული შენობა დაასახელეს. ამის გამო,  კობა ნადირაძემ ვერ გაიარა სიმთვრალის შემოწმება, რაც მისი დაჯარიმების მიზეზი გახდა. მან ვერ შეძლო ჯარიმის გადახდა, დაერიცხა საურავი და საბოლოოდ  მართვის უფლება ჩამოერთვა.
ნადირაძემ სარჩელი შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ქალაქ თბილისის მერიის წინააღმდეგ შეიტანა, რადგან  ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს შენობის შშმ პირებისათვის არაადაპტირებულობის გამო ვერ შეძლო ექსპერტიზის გავლა.  თბილისის მერიისგან კი, საზოგადოებრივი დაწესებულებების შენობებისა და ტრანსპორტის შშმ პირებისათვის ადაპტირებას ითხოვდა.
სასამართლო დარბაზის არაადაპტირებულობის გამო, უფლებათა დარღვევის ფაქტის გასაჩივრების შემდეგ კობა ნადირაძემ სასამართლო დაბრაზამდე მისვლა და სხდომაზე დასწრებაც ვერ მოახერხა
„სასამართლო პროცესმა კიდევ ერთხელ დაგვანახა, რომ შეზღუდული შესაძლებობების მქონე პირთათვის მართლსაჯულების სისტემა მთლიანად,   ხელმიუწვდომელია. არა მარტო სასამართლო, არამედ ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო არის აბსოლიტურად არაადაპტირებული შშმ პირებისათვის’’. - განაცხადა კობა ნადირაძემ
„კონტიტუციის 42-ე მუხლის’’ ადვოკატის ნიკოლოზ ლეგაშვილის თქმით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფის მდგომარეობა სასამართლომ არ გაითვალისწინა და ეროვნულ, ასევე საერთაშორისო კანონმდებლობასთან და კონვენცვიებთან შეუსაბამო გადაწყვეტილება მიღო.
ორგანიზაცია „ხელმისაწვდომი გარემო ყველასთვის’’  წარმომადგენლის, გიორგი ახმეტელის თქმით,  მსგავსი შემთხვევა, რომ სასამართლოსთვის შშმ პირს უფლებების დარღვევის საჩივრით მიემართა, არ ყოფილა. პრობლემები კი ძალიან ბევრია და ამაზე ღიად თითქმის არავინ საუბრობს. „რატომღაც არის სტერეოტიპი, რომ ეს ხალხი მოიცდის, პირადად მე არ მესმის, რატომ ფიქრობენ ასე. შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები არ მოიცდიან არცერთი დღე, საათი და წუთი.’’ - განაცხადა პრესკონფერენციაზე  გიორგი ახმეტელმა.
ადამიანის უფლებათა სახლის კოორდინატორი ნინო ღვედაშვილი აცხადებს რომ ქალაქ თბილისის მერიამ აუცილებლად უნდა უზრუნველყოს ადმინისტრაციული შენობების, ტრანსპორტისა და სასიცოცხლო მნიშვნელობის იბიექტების ადაპტირება, როგორც ეს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა სოციალური დაცვის შესახებ საქართველოს კანონის მიხედვითაა გათვალისწინებული.
‘’სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო განეკუთვნება ადმინისტრაციულ დაწესებულებას, ის ახორციელებს საჯარო სერვისებს. ამდენად, სახელმწიფოს უფლებამოსილი ორგანოები, კერძოდ კი თბილისის მერია, ვალდებული იყო, ეზრუნა ამ დაწესებულების შენობის შესაბამისი ინვენტარით აღჭურვაზე.’’ -აღნიშნავს ნინო ღვედაშვილი.
კობა ნადირაძის ადვოკატის ნიკოლოზ ლეგაშვილის თქმით, ისინი აპირებენ, რომ ეს საქმე ბოლომდე მიიყვანონ, ამოწურონ შიდა ინსტანციები და თუ სასურველი სასამართლო გადაწყვეტილება არ დადგა, მიმართონ ევროპულ სასამართლოს.
ნადირაძის საქმეზე საგანგებო განცხადება სახალხო დამცველმაც გაავრცელა:
„სასამართლოში ვიზიტის დროს, სახალხო დამცველის წარმომადგენლებისთვის ცნობილი გახდა მოქალაქე კობა ნადირაძისა და სასამართლო პროცესზე დასწრების მსურველი სხვა მოქალაქეების, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების უფლებების დარღვევის შესახებ.
კერძოდ, მოქალაქე კობა ნადირაძემ და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე სხვა პირებმა ვერ შეძლეს სასამართლო სხდომაზე დასწრების მიზნით შენობის მე–6 სართულზე გადაადგილება, რადგან სასამართლოს შენობა არ არის ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საჭიროებისათვის. ზემოაღნიშნულმა ფაქტმა კიდევ ერთხელ  აქტუალური გახადა სასამართლო შენობების ხელმისაწვდომობის პრობლემა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის“ -აღნიშნულია სახალხო დამცველის განცხადებაში.
სახალხო დამცველმა საერთო სასამართლოებს  რეკომენდაციითაც მიმართა, რომ მათ უზრუნველყონ სათანადო ღონისძიებების გატარება, რათა სასამართლო ფიზიკურად ხელმისაწვდომი გახდეს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის.

Environment Is Still Not Adapted for Disabled People
Tbilisi Appeal Court did not satisfy the lawsuit of disabled Koba Nadiradze. He requested adaptation of premises of public institutions and transports for disabled people. Human Rights House and Article 42 of the Constitution protected the rights of Nadiradze. The organizations held press-conference with regard to this issue.
Koba Nadiradze was fined for having breached traffic rules on May 23, 2009 and police officers alleged he was drunk. The alcohol-test could not prove it. Koba Nadiradze requested to test him on alcohol at the National Bureau of Expertise but patrol police officers refused saying disabled people could not enter the bureau office. Thus, Koba Nadiradze could not take test to prove his innocence and he was fined. Due to hard social problems, he could not pay the fine and finally his driving license was seized.
Nadiradze lodged suit vs MIA and Tbilisi City Hall since he could not take alcohol test because the building of the National Expertise was not adapted for disabled people. He requested the Tbilisi City Hall to adapt premises of public institutions and transport for disabled people.
Since the courtroom was not adapted either, Koba Nadiradze could not reach the hall and attend the trial.
“The trial again showed us that judiciary system is absolutely unavailable for disabled people. Not only court but even the National Expertise Bureau is not adapted for the people with disabilities,” said Koba Nadiradze.
Lawyer of the Article 42 Nikoloz Legashvili said the court did not consider the physical abilities of his client and passed verdict in the contrary of international law and conventions.
Giorgi Akhmeteli from the organization Accessible Environment for Everybody said nobody has ever appealed to the court for the violation of the rights of disabled people. There are many problems and nobody speaks about it. “There are some stereotypes; everybody thinks that disabled people will wait; I do not know why they think so. Disabled people cannot wait even for one day, for one hour and a minute,” said Giorgi Akhmeteli at the press-conference.
Nino Gvedashvili, Coordinator of Human Rights House Tbilisi, said the Tbilisi City Hall shall necessarily adapt administrative buildings, transport and other important premises in accordance to the Law of Georgia on the Social Protection of People with Disablities.
“National Forensic Expertise Bureau is administrative building and it provides public services. So, the state institutions, namely the Tbilisi City Hall, had to equip the building with relevant equipments,” Nino Gvedashvili said.
Koba Nadiradze’s lawyer Nikoloz Legashvili said they are going to appeal the European Court after they have appealed all local courts.
Public Defender also spread special statement on Nadiradze’s case:
“Representatives of the Public Defender found violations of rights of Koba Nadiradze and other individuals, willing to attend the hearing.
In particular, in order to attend the hearing, Koba Nadiradze and other persons with disabilities could not move to the 6th floor, due to the fact that the building of the Court is not fully adapted to the needs of persons with disabilities,” statement of the Public Defender reads.
Public Defender of Georgia addresses Common Courts with the recommendation to undertake relevant measures in order to make the Court (including court rooms) physically accessible for persons with disabilities.