ოთხი თვის ორსული სამსახურიდან გაათავისუფლეს
ოთხი თვის ორსული ელენე ბერძენიშვილი სამსახურიდან გაათავისუფლეს. იგი თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში იურიდიული სამსახურის სპეციალისტად მუშაობდა. ოფიციალურ ბრძანებაში მითითებულია რომ მისი დათხოვნის მიზეზი შტატების შემცირება იყო. თუმცა, კანონში საჯარო სამსახურის შესახებ წერია, რომ „მოხელე (ქალი) არ შეიძლება განთავისუფლდეს სამსახურიდან ორსულობის ან ბავშვის 3 წლის ასაკამდე აღზრდის პერიოდში შტატების შემცირების, ხანგრძლივი შრომისუუნარობის ან ჯანმრთელობის მდგომარეობის, აგრეთვე ატესტაციის შედეგების გამო“.
ელენე ბერძენიშვილი თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში 2013 წლის 21იანვრამდე მუშაობდა. როგორც მან ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას აღნიშნა, გათავისუფლების შემდეგ განცხადებით მიმართა გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელ ზურაბ ყურაშვილს სამსახურში აღდგენის მოთხოვნით. პასუხად კი მიიღო, რომ ადმინისტრაცია ინფორმირებული არ იყო მისი ორსულობის შესახებ.
„ყველამ კარგად იცოდა, რომ ორსულად ვიყავი, რადაგან მუცელი შესამჩნევად მეტყობა. ამავე დროს კანონიც არ მავალდებულებს არავითარი დოკუმენტაციის წარდგენას დეკრეტამდე“, – განაცხადა ელენე ბერძენიშვილმა.
თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობის იურიდიული სამსახურის უფროსის, ლევან ბერძენაშვილის თქმით, მან არ იცოდა ელენე ბერძენიშვილის ორსულობის შესახებ. თუმცა, იგი გამორიცხავს მის სამსახურში აღდგენას შესაბამისი დოკუმენტაციის წარდგენის შემთხევაშიც.
ელენე ბერძენიშვილმა თელავის რაიონულ სასამართლოს უკვე მიმართა და იქ ეცდება საკუთარი სიმართლის დამტკიცებას.

Pregnant Woman Dismissed from Work
Four-month-pregnant woman Elene Berdzenishvili was sacked from work. She was a specialist at a legal service in Telavi district administration Official document on her dismissal states she was dismissed as a result of personnel reduction. Though Law on Public Service states that “employee (woman) cannot be fired from work during pregnancy or upbringing a child till 3 years, or for long-term disability or health conditions, or for the results of certification”.
Elene Berdzenishvili worked at the Telavi district administration till January 21 in 2013. As she told Human Rights Centre, after dismissal she petitioned to interim governor Zurab Kurashvili to restore her to work. In reply to that, she was told that the administration was not informed about her pregnancy.
“Everyone knew that I was pregnant, because my belly is easy perceivable. Furthermore, the law does not oblige me to provide the employer with any documents before maternity leave,” said Elene Berdzenishvili.
According to Levan Berdzenishvili, the head of legal department, he did not know about pregnancy of Elene Berdzenishvili. Though, he refuses to re-employ Elene even if she provides relevant documents to the agency.
Elene Berdzenishvili has already appealed to the Telavi district Court and will try to prove her truth there.