სასამართლოს ოფიციალური განმარტება გიგი უგულავას და დავით კეზერაშვილის საქმეზე
თბილისის მერის გიგი უგულავას წინააღმდეგ შუამდგომლობის განხილვისას „ბრალდების მხარის მიერ ვერ იქნა დასაბუთებული აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების ფორმალური საფუძვლები.“ აღნიშნულია,   თბილისის საქალაქო სასამართლოს  განცხადებაში, რომელიც 25 თებერვალს, გიგი უგულავას და თავდაცვის ყოფილი მინისტრის დავით კეზერაშვილის  სასამართლო პროცესის შემდეგ გავრცელდა.
25 თებერვალს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა საქართველოს მთავარი პროკურატურის შუამდგომლობა უგულავას მიმართ გირაოს - ერთი მილიონი  ლარის შეფარდების შესახებ.
სასამართლომ მიიჩნია, რომ  არ არსებობს უგულავას  მხრიდან „მიმალვის, ახალი დანაშაულის ჩადენის, ასევე,  პროცესის მონაწილეებზე ზემოქმედების და გამოძიებისთვის ხელის შეშლის საფრთხე და კონკრეტულ შემთხვევაში ბრალდებულის სათანადო ქცევა, მისი გამოძიებასა და სასამართლოში გამოცხადება უზრუნველყოფილი იქნება აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების გარეშეც“.
„გიორგი უგულავას მიმართ არ იქნა გამოყენებული აღკვეთის ღონისძიების არც ერთი სახე“, ნათქვამია სასამართლოს განცხადებაში.
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა, 23 თებერვალს თბილისის მერს,ბრალი წაუყენა ტელეკომოპანია „იმედის“ „დანაშაულებრივი გზით გასხვისებასა“  და საბიუჯეტო თანხების „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ სასარგებლოდ გამოყენებაში. „იმედის“ ეპიზოდში გამოძიებამთავდაცვის ყოფილ მინისტრ დავით კეზერაშვილსაც წაუყენა.
„რაც შეეხება, პროკურატურის შუამდგომლობას, ბრალდებულ დავით კეზერაშვილის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების თაობაზე, იმის გათვალისწინებით, რომ ბრალდებული დავით კეზერაშვილი თავს არიდებს გამოძიებას და სასამართლოს და ამით ხელი ეშლება მართლმსაჯულების განხორცილებას, სასამართლოს მიერ ამ ნაწილში დაკმაყოფილდა ბრალდების მხარის შუამდგომლობა და დავით კეზერაშვილს შეეფარდა პატიმრობა“, აცხადებს სასამართლო.
ამავე ცნობთ, სასამართლომ ზეპირი მოსმენის გარეშე განიხილა პროკურატურის შუამდგომლობა ბრალდებულ გიორგი უგულავას თანამდებობიდან გადაყენების თაობაზე.
„ვინაიდან, ბრალდების მხარის მიერ შუამდგომლობაში მითითებული თბილისის მერის თანამდებობიდან გადაყენების საფუძვლები იყო ზოგადი და დაუსაბუთებელი, სასამართლოს განჩინებით ბრალდების მხარეს უარი ეთქვა შუამდგომლობის დაკმაყოფილებაზე და გიორგი უგულავა არ იქნა გადაყენებული თანამდებობიდან“ - აღნიშნულია თბილისის საქალაქო სასამართლოს განცხადებაში.
უგულავასთვის თანამდებობრივი უფლებამოსილების შეწყვეტის საქმეზე წინასასამართლო სხდომა გაიმართება  2013 წლის 10 აპრილს 15 საათზე, თბილის საქალაქო სასამართლოში.

Court Provides Official Clarification to Gigi Ugulava’s and Davit Kezerashvili’s Case
Judging the motion against Tbilisi City Mayor Gigi Ugulava the prosecution failed to provide formal grounds for applying measures of restraint, reads the statement released by Tbilisi City Court upon the completion of the February 25 hearing of Gigi Ugulava’s and Davit Kezerashvili’s case.
On February 25 Tbilisi City Court denied prosecution’s motion on imposing the bail of GEL 1,000,000.
According to the court’s judgment there is no danger of hiding himself, committing a new crime, influencing the trial participants or hindering investigation process and in this certain case a relevant behavior by the defendant, his appearance in front of investigation as well as court will be secured without applying any measure of restraint.”
“No kind of measure of restraint will be applied to Giorgi Ugulava,” reads the court’s statement.
On February 23 the Investigative Body of the Ministry of Finance  filed charges against Tbilisi City Mayor Gigi Ugulava over illegal alienation of Imedi TV and embezzlement of budgetary funds in favor of the United National Movement. In Imedi TV-related episode prosecution filed charges against Davit Kezerashvili, former Minister of Defense.
“As regards the prosecution’s motion on the application of confinement as a measure of restraint against Davit Kezerashvili we consider that since Davit Kezerashvili is avoiding investigation and trial, hence hindering the implementation of justice, the court granted prosecution’s motion through imposing confinement on Davit Kezerashvili,” court ruled.
According to the same reports the court, without oral hearing, examined the prosecution’s motion on suspending Ugulava from office.
“Since the grounds for Ugulava’s suspension from office indicated in the motion are general and unsubstantiated the prosecution, according to the court’s ruling, was denied motion, accordingly Giorgi Ugulava won’t be dismissed from office,” says the court’s decision.
Pre-trial hearing on the suspension of his office is scheduled to be held on April 10, at 15:00 hrs at Tbilisi City Court.