საკონსტიტუციო სასამართლომ საარჩევნო თავმდების საკითხზე ბესიკ ადამიას სარჩელის განხილვა დაიწყო
26 თებერვალს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ მოქალაქე ბესიკ ადამიას სარჩელი განიხილა. მოსარჩელე საქართველოს პარლამენტის მიერ საარჩევნო კოდექსში შესულ იმ ცვლილებას აპროტესტებს, რითაც საპარლამენტო არჩევნებში მხოლოდ საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილ მაჟორიტარს, ცესკო-ს კონკრეტულ ანგარიშზე, საარჩევნო თავდების სახით 5 000 ლარის გადახდა უწევს. აღნიშნული ცვლილება 2011 წლის ბოლოს შევიდა საარჩევნო კოდექსში.
ბესიკ ადამიას სარჩელი ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მოამზადა და უზრუნველყო მისი საკონსტიტუციო სასამართლოში შეტანა.
ქუთაისელი ბესიკ ადამია 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებში ქუთაისის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატად საინიციატივო ჯგუფმა წარადგინა. შესაბამისი დოკუმენტაციის შეგროვების შემდეგ, მან არჩევნებში თავის პასიური უფლება იმ მიზეზით ვერ გამოიყენა, რომ ცესკოს დეპოზიტზე წინასწარ 5 000 ლარი უნდა შეეტანა.
ბესიკ ადამია, მოსარჩელე: „გასულ წელს, საქართველოს პრეზიდენტმა ერთხელ განაცხადა, რომ პარლამენტში უპარტიო ადამიანებიც უნდა იყვნენო. შევიკრიბეთ ხუთკაციანი საინიციატივო ჯგუფი და ქუთაისის მაჟორიტარად წარმადგინეს. თუმცა, წინ დამხვდა ფინანსური ბარიერი, რაც უკანონოდ მიმაჩნია. ადამიანს, რომელსაც საზოგადოებაში თავისი რეიტინგი აქვს, მას თავისი მწირი შესაძლებლობებით უფრო მეტის გაკეთება შეუძლია, ვიდრე იმათ, ვისაც ფინანსურად არ უჭირთ და პალტამენტში მოხვედრა მათი ბიზნესებისთვის სურთ“.
ბესიკ ადამიას ინტერსებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელი, მიხეილ შარაშიძე იცავდა. მისი განცხადებით, საარჩევნო კოდექსში შესული აღნიშნული ცვლილება არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებს მაჟორიტარობის კანდიდატებს: „საარჩენო კოდექსში შესული აღნიშნული ცვლილება დიფერენციაციას იწვევს როგორც პოლიტიკური, ასევე ქონებრივი ნიშნით. რადგანაც, პოლიტიკური პარტიების მიერ წარდგენილებს, საარჩენო თავდების სახით, 5 000 ლარის გადახდა არ უწევთ. ეს მოთხოვნა მხოლოდდამხოლოდ, საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილ მაჟორიტარობის კანდიდატებზეა და თან, მხოლოდ საპარლამენტო არჩევნებში. ჩვენ ვასაჩივრებთ არა იმას, რომ ეს საარჩენო თავდების ინსტიტუტი არსებობს, არამედ იმას, რომ ის გამოყენებულია მხოლოდ საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილ კანდიდატებზე“.
მოსარჩელე მხარის მტკიცებით, საარჩენო კოდექსის 116 მუხლის 7 პუნქტის პირველი ნაწილი საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 და 29-ე მუხლებს ეწინააღმდეგება.
ადამიას სარჩელის მოპასუხე მხარეს საქართველოს პარლამენტი წარმოადგენდა. მისი წარმომადგენლების განცხადებით, საარჩევნო კოდექსში შესული აღნიშნული ცვლილება საქართველოს კონსტიტუციის არც ერთ მუხლს არ ეწინააღმდეგება: „საინიციატივო ჯგუფი თავისი არსით განსხვავდება პოლიტიკური პარტიისაგან, ან საარჩევნო ბლოკისაგან. ფაქტობრივად, სუბიექტები განსხვავდებიან ერთმანეთისაგან. ამიტომაც, კანონმდებელს რაღაც ზომები უნდა გაეტარებინა, რომ საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილი მაჟორიტარობის კანდიდატი პოლიტიკური პარტიის მიერ წარდგენილთან თანაბარ მდგომარეობაში აღნოჩენილიყო. თან საარჩენო თავმდები თანხის სახით ბევრ ქვეყანაშია დამკვიდრებული“.
საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველი კოლეგიის მოსამართლის მაია კოპალეიშვილის შეკითხვას, არის თუ არა ფინანსური ბარიერი მაღალი და რის მიხედვით განსაზღვრა კანონმდებელმა 5 000 ლარი რომ არ არის დიდი ოდენობა, მოპასუხე მხარეს კონკრეტული პასუხი არ ჰქონდა.
პასუხგაუცემელი დარჩა სასამართლო პროცესზე მოპასუხისადმი დასმული სხვა ბევრი კითხვაც, როგორიცაა: რატომ მხოლოდ საპარლემენტო არჩევნებში მონაწილე საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილ მაჟორიტარმა უნდა გადაიხადოს 5 000 ლარი? აღნიშნული ქონებრივი ცენზი ხომ არ აყენებს მაჟორიტარობის კანდიდატებს არათანაბარ პირობებში?
აღსანიშნავია, რომ საარჩევნო კოდექსში საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილ საქართველოს პარლამენტში მაჟორიტარობის კანდიდატისადმი ცესკოს მიერ მითითებულ ანგარიშზე 5000-ლარიანი დეპოზიტის განთავსების დამადასტურებელი საბანკო დოკუმენტის წარდგენა, 2011 წლის 27 დეკემბერს მიღებულ საარჩევნო კოდექსში დაფიქსირდა. თუმცა, მანამდე კანონპროექტში შევიდა ცვლილების სახით. აღნიშნულ კოდექსზე თავისი დასკვნა ვენეციის კომისიისგან ქართულმა მხარემ 2011 წლის 19 დეკემბერს მიიღო. ამ თარიღიდან, კანონპროექტის მიღებამდე, კი მასში 5 000 ლარიანი დეპოზიტი შესახებ დაემატა.
საარჩენო კოდექსის თანახმად, ცესკო-ს დეპოზიტზე შეტანილი თანხა კანდიდატს სრულად უბრუნდება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ შესაბამის არჩევნებში მიიღებს არჩევნებში მონაწილეთა ხმების 10 პროცენტს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეს თანხა ირიცხება საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში.
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველი კოლეგია ბესიკ ადამიას სარჩელზე გადაწყვეტილებას რამდენიმე დღეში გამოაცხადებს.

Maka Malakmadze, Achara
On February 26, Georgian Constitutional Court heard the complaint of Citizen Besik Adamia. Plaintiff  protests the amendments that were introduced to the Election Code by the Georgian Parliament, and according to them only the independent deputy presented by the initiative group, will have to pay as a election sponsor 5 000 GEL on the account of Central Election Commission (CEC). Denoted amendments were introduced to the Election Code in the end of 2011.
Human Rights Centre prepared Besik Adamia’s complaint and ensured its submission to the Constitutional Court.
Besik Adamia who lives in Kutaisi was an independent deputy candidate of in 2012 parliamentary elections. After gathering relevant documents he could not apply his right off passive electoral right as he had to pay beforehand 5 000 GEL on the CEC deposit.
Besik Adamia,plaintiff:  “Last year President of Georgiastated that there should also be  non-party people in the Parliament. Initiative group uniting five people gathered and they presented me as an independent deputy candidate in Kutaisi. But I came across some financial obstacles which I think are illegal. People who have rating in the society can do a lot more with their fewer financial sources than the people who are financially well and want to become Parliament members for their businesses.
Mikheil Sharashidze, representative of Human Rights Centre defended the interest of Besik Adamia. According to his statement, amendments introduced to the Election Code  put majority  deputies in unequal circumstances: “Amendments introduced to the Election Code  cause differentiation according to both political as well as financial grounds.  Because the representatives of political parties do not have to pay 5 000 GEL as election vouchers.  This obligation applies to only independent deputies represented by the initiative Group and only in Parliamentary elections. . We do not appeal the existence of election vouching institute, but the fact that it is used only towards the deputies presented by the initiative group”.
It should be noted that amendment was made to the Election Code on December 27th of 2011 according to which it became obligatory to present bank document proving 5 000 GEL transaction to the account indicated by the CEC by the majority deputy candidate presented by the initiative group. Venice Commission adopted its conclusion on the Code on December 19th of 2011. Since March 19th till the adoption of final version of law new detail about obligatory transaction of 5 000 GEL was added to the law.
To the question of Judge of First Board in Constitution Court whether  the financial obstacle is high and what was the argument behind determination that 5 000 GEL is not a large amount defendant did not have an answer.
Lots of questions were left unanswered at the court hearing such as why must the majority deputy representing initiative group participating in the Parliamentary Elections has to pay 5 000 GEL? Does this financial obligation put majority candidates in unequal conditions?
It is noteworthy that provision stipulating presenting the bank document proving 5 000 GEL transaction to the deputy majority candidate of Parliament presented by the initiative group on the account indicated by CEC was introduced in Election Code adopted on December 27th of 2011. However, it was introduced in the draft amendment earlier.    Georgian Side received the conclusion from Venice Commission on that law on December 19th in 2011.
According to the election law, the applicant can get back his sum totally if he gets 10% of votes in relevant elections. Otherwise, this sum goes to the Georgian Budget.
The First Board of Georgian Constitution Court will announce its decision in few days about the action of Besik Adamia.