ახალაიამ ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოზე უარი განაცხადა
ყოფილმა თავდაცვის და შინაგან საქმეთა მინისტრმა ბაჩო ახალაიმ, მისი საქმის ნაფიცი მსაჯულების მიერ განხილვაზე უარი განაცხადა.  ახალაიას წამების ორგანიზებაში, თანამდებობრივი უფლებამოსილების გადამეტებასა და თავისუფლების უკანონო აღკვეთაში ედება ბრალი.იმავე საქმეში ბრალდებულმა დანარჩენმა პირებმაც, მათ შორის პრობაციის სამინისტროს ყოფილმა მაღალჩინოსანმა გაგა მკურნალაძემ და გაერთიანებული შტაბის ყოფილმა უფროსმა გიორგი კალანდაძემ იგივე გადაწყვეტილება მიიღეს და ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოზე უარი განაცხადეს. ამის შესახებ მათ 5 აპრილს გამართულ სასამართლო პროცესზე განაცხადეს.
მაღალი თანამდებობის პირების საქმეთა ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს მიერ განხილვის შესაძლებლობაზე ცვლილება, პარლამენტმა იანვარში შეიტანა. ამ ცვლილებების მიხედვით, ბრალდებული თავად წყვეტს სურს თუ არა საქმის ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს მიერ განხილვა.
5 აპრილის სასამართლო პროცესზე, მოსამართლე ეკა არეშიძემ არ დააკმაყოფილა დაცვის მხარის შუამდგომლობა, ბრალდებულების წინააღმდეგ სისხლისსამართლებრივი დევნის შეწყვეტის თაობაზე. დაცვის მხარე შუამდგომლობას იმით ასაბუთებდა, რომ საქმეში არ არსებობდა საკმარიის მტკიცებულებები ბრალდებულების მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის გაგრძელებისთვის, მოწმეთა ნაწილმა კი, გამოძიებისთვის მიცემული პირველადი ჩვენებები შეცვალეს. ბრალდების მხარე ამ შუამდგომლობას არ დაეთანხმა.
„გარდა მოწმეთა ჩვნებებისა, ჩვენ საქმეში გვაქვს დაზარალებულთა ჩვენებებიც. ესენი ის პირები არიან, რომლებმაც საკუთარ თავზე გამოსცადეს ჩადენილი დანაშუალებრივი ქმედებები. რაც შეეხება, მოწმეთა ნაწილის მიერ პირველადი ჩვენებების შეცვლას, ჩვენ არ ვიცით როგორ და რა პირობებში მისცეს მათ შეცვლილი ჩვენება. ვფიქრობთ, საქმეში არის საკმარისი მტკიცებულებები, რომელიც დასაბუთებულ ეჭვს ქმნის იმისა,რომ ბრალდებულებს მართლაც აქვთ დანაშაულებრივი ქმედებები ჩადენილი. ამიტომ, ვფიქრობთ, რომ სისხლისსამართლებრივი დევნა არ უნდა შეწყდეს და საქმე სასამართლოს არსებით განხილვაზე უნდა გადაეცეს“ - აღნიშნა პროკურორმა.
განსხვავებული მოსაზრება ჰქონდა დაცვის მხარეს: „ქმედებები, რომლებიც მოწმეთა ჩვენებებშია აღწერილი, არ არის დანაშაულებრივი და არ შეესაბამება იმ მუხლებს, რითიც გამოძიებამ საქმე დააკვალიფიცირა. საქმეში დაზარალებულთა ჩვენებებიც არის, მაგრამ ისინი ჩვენებებში პირდაპირ არ მიუთითებენ ბრალდებულების მიერ ჩადენილ რაიმე დანაშაულებრივ ქმედებაზე. მტკიცებულებების სიმწირის გამო, მიგვაჩნია რომ ეს საქმე უნდა შეწყდეს.“ - აღნიშნა დაცვის მხარემ.
მოსამართლის დასაბუთებით, კი საქმეში არსებული მტკიცებულებები, საკმარისი იყო იმისთვის, რომ საქმე არ შეწყვეტილიყო:
„საქმეში არსებული მტკიცებულებები საკმარისად მიგვაჩნია და ის იძლევა ალბათობის მაღალი ხარისხით ვარაუდის საფუძველს, რომ ამ ბრალდებულებმა მართლაც ჩაიდინეს დანაშუალებრივი ქმედებები. ამიტომ, ვერ ვხედავთ საქმის შეწყვეტის საფუძვლებს და საქმე სასამართლოს არსებით განსახილველად გადაეცემა“ - აღნიშნა მოსამართლე არეშიძემ.
მოსამართლის გადაწყვეტილებას პროტესტი მოჰყვა. დარბაზში დამსწრეებმა, მათ შორის ნაციონალური მოძრაობის სახეებმა, ეკა ხერხეულიძემ, თეა თუთბერიძემ და ხათუნა ოჩიაურმა დარბაზი პროტესტის ნიშნად დატოვეს.
დარბაზის პროტესტი მოჰყვა ასევე 2 მარტს გამართულ სასამართლო სხდომაზე მოსამართლის გადაწყვეტილებას, სადაც მან დაცვის მხარის შუამდგომლობა, ბრალდებულებისთვის წინასწარი პატიმრობის გირაოთი შეცვლის შესახებ არ დააკმაყოფილა. მაშინ, დაცვის მხარე პატიმრობის გირაოთი შეცვლის შუამდგომლობას, ასაბუთებდა იმით, რომ არ არსებობდა არანაირი საფრთხე ბრალდებულის მიმალვისა, ასევე ბრალდებულის მხრიდან მოწმეებზე ზეწოლისა. მოსამართლემ კი, ჩათვალა რომ არსებობდა ბაჩო ახალიას მიერ მოწმეებზე ზემოქმედების საშიშროება და შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა.
იმ ბრალდებებისა გარდა, რომელიც მიმდინარე პროცესზე განიხილება, პროკურატურამ 1 მარტს და 2 მარტს ახალაიას დამატებითი ბრალდებები ახალ ეპიზოდებშიც წაუყენა.
1 მარტს პროკურატურამ ახალაიას უფლებამოსილების გადამეტებაში, ახალ ეპიზოდზე დასდო ბრალი და განაცხადა რომ ბაჩო  ახალაიამ, როდესაც იგი 2006 წლის მარტში პენიტენციალურ სისტემას ხელმძღვანელობდა, რამდენიმე პატიმარს სცემა, რასაც ორთაჭალის მე–5 საპყრობილეში მოყვა ბუნტი,  რომლის შედეგადაც შვიდი პატიმარი დაიღუპა.
2 მარტს პროკურატურამ ახალაიას კიდევ ერთ ეპიზოდზეც წაუყენა ბრალი. საქმე ეხება წამების, არაადამიანურად მოპყრობის და უფლებამოსილების გადამეტების სავარაუდო ფაქტებს. პროკურატურის განმარტებით, 2012 წლის აგვისტოში, ახალაიას შინაგან საქმეთა მინისტრობის დროს, შს სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის პირველი სამმართველოს თანამშრომლებს  არაადამიანურად მოეპყრნენ იმ პოლიტიკური სიმპათიების გამო,  რომელიც მათ "ქართული ოცნების", მაშინდელი ოპოზიციური კოალიციის მიმართ გააჩნდათ.
შეგახსენებთ, რომ ბაჩო ახალაიას ბრალად ედება სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება, თავისუფლების უკანონო აღკვეთა და წამების ორგანიზება.
ამავე საქმეზე ბრალი კიდევ 6 პიროვნებას, გაერთიანებული შტაბის ყოფილ უფროსს,  გიორგი კალანდაძეს, სასჯელაღსრულების უსაფრთხოების დეპარტამენტის თავმჯდომარის ყოფილ მოადგილეს, გაგა მკურნალიძეს,  მე–4 ბრიგადის ყოფილ მეთაურს, ზურაბ შამათავას,  ალექსანდრე გიორგაძეს,  მანუჩარ დარასელიას, გიორგი კინწურაშვილს და მერაბ კიკაბიძეს აქვთ წაყენებული. მათგან კალანდაძეს და გიორგაძეს სასმსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებასა და თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთაში ედება ბრალი. მკურნალაძეს, დარასელიას და კინწურაშვილს,  მხოლოდ თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთაში. შამათავას კი, სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში. რაც შეეხება მერაბ კიკნაძეს, მას ბრალი პირისთვის უკანონოდ თავისუფლების აღკვეთის და წამების დახმარებისთვის აქვს წაყენებული.

Salome Chkheidze, Salome Achba
Bacho Akhalaia, former Minister of Defense and Internal Affairs refused to allow jury to hear his case. Akhalaia is accused of organization of torture, abuse of authority and illegal deprivation of liberty. Other defendants, including former high official of Ministry of Probation Gaga Mkurnaladze and former head of Joint Staff of the Georgian Armed Forces Giorgi Kalandadze made the same decision and refused jury to hear their case. They stated this at the trial held on April 5th.
Parliament introduced amendment to the Parliament according to which the jury would be able to hear cases of former high government officials starting from January. According to these amendments, defendant decides himself whether his case will be heard by the jury.
At April 5th trial, judge Eka Areshidze did not satisfy request of defense regarding stopping criminal persecution against the defendants. The lawyer stated that there was not sufficient evidence against the defendants to continue the criminal persecution and part of the witnesses changed the initial testimonies. Prosecution did not agree with this request.
“Besides the testimonies of witnesses, we have testimonies of sufferers in the case. These are individuals who experienced the results of these crimes. As for changing testimonies by part of the witnesses, we do not know how and under what conditions they gave changed testimonies. We think there is sufficient evidence in the case which creates reasonable suspicion that the defendants really committed crimes. Therefore, we think that the criminal persecution must not stop and the case should be transferred to the court for substantive hearing,” – Prosecutor noted.
The defense side has different opinion: “There are only testimonies of witnesses in the case. However the actions described in the testimonies are not of criminal nature and do not correspond with the articles by which the investigation qualified the case. Also there are testimonies of sufferers in the case but they do not directly indicate that the defendants committed criminal act. Because of lack of evidence, we think that this case must be dropped.” – The defense side noted.
According to judge’s argumentation, the case evidence was sufficient not to stop the case:
“We think there is sufficient evidence in the case and gives grounds for highly likelihood that these defendants really committed these crimes. Therefore, we do not see the grounds for stopping the case and the case is transferred to the court for substantive hearing” – judge Areshidze noted.
Judge’s decision was followed by protest in the courtroom. The attendees including Eka representatives of National Movement Eka Kherkheulidze, Tea Tutberidze and Khatuna Ochiauri left the courtroom as a sign of protest.
The courtroom also protested decision of judge on March 2nd when she did not satisfy request of defense side to change compulsory measure of imprisonment by bail. The defense side substantiated its decision by stating that there was no danger that the defendant would hide or pressure the defendants. Judge considered that there was danger that Bacho Akhalai would pressure the witnesses and did not satisfy this request.
Besides the accusation discussed at the current hearing, Office of Prosecutor imposed additional accusation against Akhalaia in new episodes on March 1st and 2nd.
On March 1st Office of Prosecutor imposed accusation against Akhalaia in a new episode and states that Bacho Akhalaia when he was head of penitentiary system in March of 2006 beat several prisoners which resulted in a revolt in the prison #5 as a result of which seven prisoners died.
On March 2nd, Office of Prosecutor imposed new episode against Akhalaia. The case regards possible facts of torture, inhuman treatment and abuse of authority. According to explanation of prosecution, in August of 2012 when Akhalaia was the Minister of Internal Affairs, officials of first department of Special Task Department were treated inhumanly for the political sympathies they had towards Georgian Dream an opposition coalition at that time.
Bacho Akhalaia is accused of organization of torture, abuse of authority and illegal deprivation of liberty.
Six more people were accused under the same case: former chief of the United General Staff of the Defense Ministry Giorgi Kalandadze, former deputy chair of the security department of the penitentiary ministry Gaga Mkurnalidze, former commander of the fourth brigade Zurab Shamatava, Aleksandre Giorgadze, Manuchar Daraselia, Giorgi Kintsurashvili and Merab Kikabidze. Kalandadze is accused of the abuse of professional power and illicit restriction of freedom. Mkurnaliadze, Daraselia and Kintsurashvili are accused of illicit restriction of freedom. Shamatava is accused of the abuse of power. As for Merab Kiknadze, he was accused of illicit restriction of freedom and participation in torture. None of the accused people plead guilty.