სისხლის სამართლის კოდექსში სასჯელთა უპირობო შეკრებითობის პრინციპი იცვლება
პარლამენტმა პირველი მოსმენით მიიღო სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებები, რომლითაც სასჯელთა უპირობო შეკრებითობის პრინციპი იცვლება; საკანონმდებლო ცვლილებებს ასევე ექნება უკუქმედების ძალა იმ მსჯავრდებულთა მიმართ, რომლებიც სასჯელს შეკრებითობის საფუძველზე იხდიან.
კანონპროეტის თანახმად, დანაშაულთა ერთობლიობის შემთხვევაში მოსამართლის მიერ სასჯელის დანიშვნისას უფრო მკაცრი სასჯელი შთანთქავს ნაკლებად მკაცრს.
დღეს მოქმედი რეგულაციით, დანაშაულთა ერთობლიობის დროს ყველაზე მძიმე სასჯელს ემატება დანარჩენი სასჯელების ნახევარი ან სრული ვადა, როგორც ამას სასამართლო მიიჩნევს მიზანშეწონილად.
ცვლილებების პროექტი ცალკე გამოყოფს და არეგულირებს დანაშაულის რეციდივს ანუ შემთხვევას, როცა ადგილი აქვს განზრახი დანაშაულისათვის ნასამართლები პირის მიერ განზრახი დანაშაულის ხელახალ ჩადენას. ამგვარ შემთხვევაში დანაშაულთა ერთობლიობის დროს მოსამართლე წყვეტს გამოიყენოს სასჯელთა შთანთქმის წესი თუ ნაწილობრივ ან მთლიანად შეკრიბოს ამ დანაშაულთათვის განსაზღვრული სასჯელები. შეკრების შემთხვევაში, კანონპროექტის თანახმად, საბოლოო სასჯელის ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 30 წელს.
ამჟამად მოქმედი უპირობო შეკრებითობის წესი, მთავრობის განცხადებით, რომელიც საკანონმდებლო ცვლილებების ინიციატორია, განაპირობებდა „მკაცრი და არააადეკვატური“ სასჯელების შეფარდებას, რაც თავის მხრივ გრძელვადიანი პატიმრების რიცხვის ზრდასა და ციხეების გადატვირთულობას იწვევდა.
ახალ წესს, მისი დამტკიცების შემთხვევაში, უკუქმედების ძალა ექნება იმ მსჯავრდებულთა მიმართ, რომლებსაც კანონში ცვლილებების შეტანამდე ჩადენილ დანაშაულთა ერთობლიობის გამო სასჯელი შეკრებითობის წესით ჰქონდათ დანიშნული. მათ სასამართლოებს განაჩენის გადასინჯვის მოთხოვნით კანონის ამოქმედებიდან 3 თვეში უნდა მიმართონ.
ამან შესაძლოა გამოიწვიოს კიდევ უფრო მეტი პატიმრის გათავისუფლება იმ მოცემულობის გათვალისწინებით, რომ მთავრობის მიერ განხორციელებული ფართომასშტაბიანი ამნისტია ყველა პატიმარს შეეხო სასჯელის მეტ-ნაკლები შემსუბუქების მხრივ.
საქართველოში პატიმართა რაოდენობა ბოლო ერთ წელიწადში ნახევარზე მეტით შემცირდა შარშან იანვარში არსებული 24 079-დან

Parliament Moves to Change Rule of Consecutive Sentencing
The Parliament approved with its first hearing on March 7 amendments to the criminal procedure code and criminal code, according to which the rule of consecutive sentencing will be changed and it will also have retroactive force for those convicts, who are currently serving their consecutive sentences.
The change implies shifting the rule more in favor of concurrent sentencing, but it will still be possible to apply consecutive sentencing in some cases.
According to existing rule a defendant, found guilty of multiple crimes, will receive longest of the separate sentences in full for the gravest offense and half of the sentences for other offenses; it is judge’s discretion to impose consecutive sentences in full depending on the gravity of other offenses. But it is also up to judge to halve sentences for offenses – other than the gravest one – taking into account mitigating circumstances and a defendant’s record, according to existing regulations.
Frequent use of consecutive custodial sentencing has long been cited as one of the reasons behind large prison population in Georgia in recent years; prison population more than halved in Georgia due to broad amnesty enforced in January.
If Georgian Dream-proposed amendments go into effect, concurrent sentencing should prevail over consecutive one, meaning that if a person is found guilty on multiple crimes, lesser penalties should be absorbed by the graver penalties.
But judge will still have the right to apply consecutive sentencing if case involves recidivism; if a person with criminal record is found guilty of premeditated multiple offenses, judge will have a discretion to decide whether to apply consecutive sentencing or a concurrent one. But even if judge decides to use consecutive sentencing, combined jail term should not exceed thirty years.
The rule should have retroactive force, according to the proposal, which means that, if it goes into effect, inmates currently serving their jail terms based on consecutive sentencing will have the right to request for reduction of their imprisonment term based on concurrent sentencing rule.
Convicts will have the right to apply for revising their sentences within three months after the new regulations go into effect, according to the draft of legislative amendments.