საზოგადოებრივი მაუწყებლის თანამშრომელთა საინიციატივო ჯგუფმა სასამართლოს მიმართა
საზოგადოებრივი მაუწყებლის თანამშრომელთა საინიციატივო ჯგუფმა 13 მარტს თბილისის საქალაქო სასამართლოს სარჩელით მიმართა,  საზოგადოებრივი მაუწყებლის გენერალური დირექტორის ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად გამოცხადებული კონკურსის შეჩერების მოთხოვნით.
სარჩელში, რომელიც საინიციატივო ჯგუფმა media.ge-ს მიაწოდა, წერია, რომ ისინი გამოხატავენ მაუწყებელში მომუშავე პროფესიონალთა უმრავლესობის ნებას.
„მოგახსენებთ, რომ საზოგადოებრივ მაუწყებელში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით - (სამეურვეო საბჭოს მიერ გენერალური დირექტორის გადაყენება - 04.03.2013), საზოგადოებრივი მაუწყებლის თანამშრომლები უნდობლობას ვუცხადებთ სამეურვეო საბჭოს“, ნათქვამია სასამართლოში გაგზავნილ დოკუმენტში, რომელსაც, საინიციატივო ჯგუფის ინფორმაციით, ხელს აწერს 500-მდე თანამშრომელი.
ხსენებული კონკურსში განაცხადების შეტანის ვადა 14 მარტს იწურება. მასში, ამ დროისთვის, 21 პრეტენდეტნი მონაწილოებს.
დღესვე, თანამდებობაზე აღდგენის მოთხოვნით სასამართლოს  საზოგადოებრივი მაუწყებლის ყოფილმა გენერალურმა დირექტორმა გიორგი ბარათაშვილმაც მიმართა. გიორგი ბარათაშვილის სარჩელი ასევე ითვალისწინებს საზოგადოებრივი მაუწყებლის დირექტორის ვაკანტურ თანამდებობაზე, სამეურვეო საბჭოს მიერ გამოცხადებული კონკურსის შეჩერებას.
„იმისათვის, რომ საზოგადოებრივ მაუწყებელში შექმნილი კრიზისი არ გაღრმავდეს, გთხოვთ დაჩქარებული წესით განიხილოთ ზემოაღნიშნული სარჩელი და საბოლოო განჩინებამდე, მაქსიმალურად სწრაფ დროში მიიღოთ გადაწყვეტილება დირექტორის ვაკანტურ თანამდებობაზე კონკურსის შეჩერების შესახებ“, მიმართავენ  სასამართლოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის თაანამშრომლები.

On March 13 the initiative team of the Georgian Public Broadcaster (GPB) lodged an application to Tbilisi City Court over the termination of the contest announced for the vacancy of GPB Director General.
The complaint the initiative team delivered to Media.Ge says that they are writing on behalf of the majority of GPB employees.
“We would like to inform you that in relation to the recent developments around GPB (dismissal of Director General by Board of Trustees - 04.03.2013) the GPB staff declares mistrust to the Board of Trustees,” reads the paper sent to the court reportedly signed by up to 500 GPB employees.
The deadline for the submission of applications for the vacancy expires on March 14, 21 applicants are currently running for the position.
Today, March 13 GPB’s ex Director General Giorgi Baratashvili applied the court for the reinstatement to the former position. Giorgi Baratashili too made a request for the termination of the contest announced by the Board of Trustees for the vacant top position. “To prevent further crisis at the public broadcaster we would kindly request you to urgently examine the aforementioned application and prior to the final judgment, ASAP issue a decision on the termination of the contest for the vacant position of Director General,” reads the application submitted to the court by the GPB staff.