გია გვიჩიანისა და ნიკა ჩემიას ადვოკატები სააპელაციო სასამართლოში საჩივარს შეიტანენ
სააპელაციო სასამართლოში დღეს, „თელასის“ მენეჯერის, ნიკა ლომინაძის მკვლელობისთვის გასამართლებული გია გვიჩიანისა და ნიკა ჩემიას ადვოკატები საჩივარს შეიტანენ. როგორც გვიჩიანის ადვოკატმა, ირმა ჭკადუამ განაცხადა, ადვოკატები ასაჩივრებენ თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებას, რომლის საფუძველზეც ნიკა ჩემიასა და გია გვიჩიანს უვადო პატიმრობა მიესაჯათ.
ჭკადუას ინფორმაციით, საჩივარი ახალი გარემოებებიდან გამომდინარე იწერება, რაც გულისხმობს სისხლის სამართლის საქმეში დნმ-ის პასუხის დამალვას პროკურატურის მხრიდან, ასევე, მოწმეთა შეცვლილ ჩვენებებს.
„მკვლელობის ადგილას დნმ-ს დასკვნა, რომელიც ამერიკაში ჩატარდა, დამალული იყო, მაშინდელი გენერალური პროკურატურის მიერ. ეს ახალ გარემოებას წარმოადგენს, ისევე როგორც ჩვენებების შეცვლა. ადამიანებმა თქვეს, რომ ჩვენებები ზეწოლის შედეგად მისცეს, მაგრამ ჩვენთვის მთავარი არგუმენტია დნმ-ს ანალიზი, რომელიც პრაქტიკულად ყირაზე აყენებს ამ საქმეს. საჩივრით, ახალი გარემოებებიდან გამომდინარე საქმის გადახედვას, ობიექტური გადაწყვეტილების მიღებას და გია გვიჩიანისა და ნიკა ჩემიას გათავისუფლებას მოვითხოვთ“, - განაცხადა ირმა ჭკადუამ.
გვიჩიანის საქმესთან დაკავშირებით, გენერალურმა პროკურატურამ 2013 წლის იანვარში განცხადებაც გაავრცელა, სადაც საუბარია საქმეში ამერიკაში ჩატარებული დნმ-ს დასკვნის გაუთვალისწინებლობაზე.
„ამერიკის შეერთებული შტატების ფედერალური ბიუროს საექსპერტო დაწესებულებიდან საქართველოს მთავარ პროკურატურაში ამ ეტაპზე გაურკვეველ დროს შემოსულია 2006 წლის 7 სექტემბრით დათარიღებული დასკვნა, რომლის მიხედვითაც მკვლელობის ადგილიდან ამოღებული თითის ორი ანაბეჭდი არ წარმოადგენს მკვლელობის შემსრულებელთა - ნიკა ჩემიას, ავთანდილ ხერკელაძის, გიორგი პაპაჩაშვილის და ნოდარ გვიჩიანის თითის ანაბეჭდებს. არც აღნიშნული დასკვნა არ დაერთო სისხლის სამართლის საქმეს და არ წარდგენილა თბილისის სააპელაციო სასამართლოში, რომელმაც 2007 წლის აპრილის განაჩენით ძალაში დატოვა პირველი ინსტანციის სასამრთლოს განაჩენი“, - აღნიშნულია პროკურატურის განცხადებაში.

Lawyers of Gia Gvichiani and Nika Chemia to Lodge Lawsuit at the Appeal Court
Today, lawyers of Gia Gvichiani and Nika Chemia, convicted for the murder of Nika Lominadze – late manager of the Telasi Company, will lodge a lawsuit to the Appeal Court. Gvichiani’s lawyer Irma Chkadua said they are going to appeal the verdict of the Tbilisi City Court based on which Nika Chemia and Gia Gvichiani were sentenced to life imprisonment.
According to Chkadua, the lawsuit was drafted based on new circumstance – prosecutor’s office has hidden conclusion of the DNA test and witnesses changed their testimonies.
“The prosecutor’s office had hidden the DNA test conclusion, which was taken from the scene of murder and made in the USA. It is a new circumstance alongside with changed testimonies. People said they had made testimonies under oppression but our main argument is DNA test result which turns the entire case over. In our lawsuit we request to repeatedly investigate the case, to pass impartial verdict and release of Gia Gvichiani and Nika Chemia,” said Chkadua.
In January of 2013 Chief Prosecutor’s Office spread statement on Gvichiani’s case which stated that US made DNA test results were not considered in the court conclusion.
“On unidentified date, test conclusion dated with September 7, 2006 was delivered to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia from the expert unit of US FBI office. According to this conclusion two finger-prints withdrawn from the scene of murder did not coincide with the finger-prints of the alleged murderers Nika Chemia, Avtandil Kherkeladze, Giorgi Papachashvili and Nodar Gvichiani. Neither the aforementioned conclusion was enclosed to the criminal case nor it was provided to the Tbilisi Appeal Court, which did not change the April, 2007 verdict of the city court,” the prosecutor’s office statement reads.