სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა ბაჩანა ახალაია მოინახულეს
2013 წლის 18 მარტს, საქართველოს სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა გლდანის #8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მოინახულეს ბრალდებულები ვიქტორ ყაჭეიშვილი, ოლეგ ფაცაცია, ლევან ფურცხვანიძე, გურამ ცომაია, გაგა მკურნალიძე, დავით ხუჭუა და ბაჩანა ახალაია. აღსანიშნავია, რომ ბრალდებულმა ბაჩანა ახალაიამ წერილობით რაიმე სახის ინფრომაციის მიწოდებაზე უარი განაცხადა.
ბრალდებულებმა ვიქტორ ყაჭეიშვილმა, ოლეგ ფაცაციამ, ლევან ფურცხვანიძემ, გურამ ცომაიამ, გაგა მკურნალიძემ და დავით ხუჭუამ სახალხო დამცველის წარმომადგენლებთან საუბრისას განაცხადეს, რომ გლდანის #8 დაწესებულებაში გადაიყვანეს 2013 წლის 10 მარტს და 11 მარტიდან 15 მარტის ჩათვლით, დაწესებულებაში მყოფი პატიმრების მიერ მათ მიმართ სისტემატურად ხორციელდებოდა ფსიქოლოგიური ზეწოლა. მათი განცხადებით, აღნიშნული გამოიხატებოდა შემდეგში: ადმინისტრაციულ კორპუსში გადაყვანის დროს, პატიმრები ჩერდებოდნენ პირველი კორპუსის წინ, მიმდებარე ტერიტორიაზე და მათ აყენებდნენ სიტყვიერ შეურაცხყოფას. ასევე ადგილი ჰქონდა მუქარას. ბრალდებულთა განცხადებით სიტყვიერი შეურაცხყოფა და მუქარა 5 დღის განმავლობაში გრძელდებოდა.
ბრალდებულების განმარტებით, 13 და 14 მარტს, პატიმრების მხრიდან ადგილი ჰქონდა დაწესებულების მოქმედი თანამშრომლის მიმართ წინააღმდეგობის გაწევის ფაქტს, რადგან თანამშრომელი ცდილობდა აღეკვეთა მათი შეურაცხმყოფელი საქციელი.
ბრალდებულები გ.მკურნალიზე და დ.ხუჭუა აცხადებენ, რომ  ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე ისინი განიცდიან ფსიქოლოგიურ ზეწოლას, რაც სერიოზულ ზიანს აყენებს მათ ფსიქიკურ ჯანმრთელობას. ისინი ასევე აცხადებენ, რომ თავს ვერ გრძნობენ უსაფრთხოდ და ითხოვენ სპეციალურ დაწესებულებაში გადაყვანას, სადაც დაცული იქნებიან არაადამიანური მოპყრობისგან და დაცული იქნება მათი უსაფრთხოება.
ბრალდებულებმა განაცხადეს, რომ მათ სიტყვიერად არაერთხელ მიმართეს #9 დაწესებულების ადმინისტრაციას, რომ არ მომხდარიყო მათი გადაყვანა #8 დაწესებულებაში, ვინაიდან მიაჩნიათ, რომ #8 დაწესებულებაში მათი მოთავსება დაუშვებელია და აღნიშნულით ხდება სხვა პატიმრების პროვოცირება უკანონო ქმედებების ჩასადენად.
საქართველოს სახალხო დამცველი მუდმივ მონიტორინგს განახორციელებს, რათა დაცული იყოს ბრალდებულების ვიქტორ ყაჭეიშვილის, ოლეგ ფაცაციას, ლევან ფურცხვანიძეს, გურამ ცომაიას, გაგა მკურნალიძეს, დავით ხუჭუას და ბაჩანა ახალაიას უსაფრთხოება  და ამასთანავე მოუწოდეს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს გამოიყენოს ყველა მის ხელთ არსებული  საშუალება, რათა დაცული იყოს მსჯავრდებულების უსაფრთხოება და რაიმე სახის ზიანი არ მიადგეს მათ სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას.

Representatives of Ombudsman of Georgia Visited Bachana Akhalaia
On March 18, 2013 representatives of the Public Defender of Georgia visited the accused Victor Kacheishvili, Oleg Patsatsia, Levan Purtskhvanidze, Guram Tsomaia, Gaga Mkurnalidze, David Khuchua and Bachana Akhalaia at the Gldani Penitentiary Establishment #8. The refusal of the accused Bachana Akhalaia to provide any kind of written information should be outlined.
Accused Victor Kacheishvili, Oleg Patsatsia, Levan Purtskhvanidze, Guram Tsomaia, Gaga Mkurnalidze and David Khuchua stated that they were transferred to Gldani Establishment #8 from March 10 and 11, 2013 to March 15, 2013 and they were subject to systematic psychological coercion by the inmates of the Establishment. According to their statements, the psychological coercion implied the following: during their transfer in the administrative building inmates were stopping in front of the building I and assaulting convicts verbally. Acts of intimidation also took place. In accordance with the accused, verbal assaults and threat continued throughout 5 days.
According to the statements of the accused, on March 13 and 14, inmates resisted against the acting member of the staff, as the latter was trying to eradicate their insultive behavior.
Accused G. Mkurnalidze and D. Khuchua asserted that abovementioned facts subjected them to psychological coercion, which significantly hampers their mental health. They also state to feel insecure and request to be transferred to the special establishment where they will be protected from inhumane treatment and where their safety will be guaranteed.
The accused stated that they have addressed the administration of the Establishment #9 verbally for several times requesting not to be transferred to the Establishment #8 as they deemed such allocation impermissible and provocative for illegal conducts of other inmates.
Public Defender of Georgia will carry out regular monitoring in order to protect safety of accused Victor Kacheishvili, Oleg Patsatsia, Levan Purtskhvanidze, Guram Tsomaia, Gaga Mkurnalidze, David Kuchua and Bachana Akhalaia. Public Defender of Georgia also calls the Ministry of Corrections, Probation and Legal Assistance of Georgia to undertake all possible measures for securing the safety of the accused.