„საბჭოთა ანაბრების კვლევის ცენტრი“ მეანაბრეებისთვის ცხელ ხაზს აამოქმედებს
ახალგაზრდა ფინანსისტთა და ბიზნესმენთა ასოციაცია (აფბა) ახორციელებს 1990-იან წლების პირველ ნახევარში მომხდარი ჰიპერინფლაციური მოვლენების კვლევას, რომელმაც მოსახლეობის ანაბრების გაუფასურება და მათი გაღატაკება გამოიწვია.
პრობლემის შესასწავლად „აფბამ“ შექმნა „საბჭოთა ანაბრების შემსწავლელი ცენტრი“.  ცენტრის მიზანია, საზოგადოებასთან აქტიური კომუნიკაციით შეაგროვოს ანაბრების გაუფასურებასთან დაკავშირებული დოკუმენტაცია, ფაქტები და სხვადასხვა მასალები. უზრუნველყოს როგორც ინფორმაციის შეკრება, ისე მისი გავრცელება. „ახალგაზრდა ფინანსისტთა და ბიზნესმენთა ასოციაცია“ საზოგადოებასთან კომუნიკაციის პროცესის დახვეწის მიზნით ქმნის ცხელ ხაზს. „ცხელი ხაზის“ შექმნის იდეა გაჩნდა მას შემდეგ, რაც საზოგადოების მხრიდან აღნიშნული კვლევით დაინტერესება მასშტაბური აღმოჩნდა.
ცხელ ხაზზე დარეკვით, დაინტერესებულ პირებს საშუალება ექნებათ, ცენტრს გაუზიარონ ნებისმიერი ინფორმაცია. ასევე, გაიგონ სიახლეები - თუ რა ეტაპზეა კვლევა, რას გეგმავს ორგანიზაცია და რა შედეგები აქვს მიმდინარე ეტაპზე.
ცხელი ხაზის ნომერია: 5 790 10 90 19
ცხელი ხაზი ფუნქციონირებს სამუშაო დღეებში, 12:00-დან 20:00 საათამდე.
ცნობისთვის, „აფბამ“ 1990-იან წლებში მომხდარი ჰიპერინფლაციური პროცესების კვლევა დაახლოებით ერთი თვის წინ დაიწყო. ახალგაზრდა ფინანსისტები მიიჩნევენ, რომ ჰიპერინფლაცია ეროვნული ბანკის დანაშაულებრივმა ფულად-საკრედიტო პოლიტიკამ გამოიწვია. კერძოდ, როდესაც 1992-93 წლებში ეროვნულმა ბანკმა 500-ზე მეტ კომპანიაზე 800 მილიარდზე მეტი კუპონი და მანეთი გასცა.
„აფბამ“ უკვე მიმართა ეროვნულ ბანკს ამ ინფორმაციის მოთხოვნით, მაგრამ ქვეყნის მთავარი ბანკისგან უარი მიიღო. თუმცა, ორგანიზაციამ ეროვნული ბანკის წინააღმდეგ სარჩელი შეიტანა და ინფორმაციის მოპოვებას სასამართლოს გზით ეცდება. „აფბას“ სარჩელს ეროვნული ბანკი თავისი „ფეისბუქის“ გვერდიდან გამოეხმაურა, სადაც მითითებული იყო, რომ „რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაცია“ ბანკისგან კონფიდენციალურ ინფორმაციას ითხოვდა და შესაბამისად, ბანკი მას ვერ გასცემდა. ეროვნული ბანკის ამ განცხადებას „აფბასგან“ შესაბამისი რეაქცია მოჰყვა, რის შედეგადაც, ეროვნული ბანკის „ფეისბუქის“ გვერდიდან აღნიშნული განცხადება წაიშალა.

Study Center for Soviet Deposits to Launch Hotline for Depositors
Association of Young Financiers and Businessmen has been studying hyper-inflation processes of early 1990s which resulted into devaluation of deposits and depositors’ impoverishment.
To study the problem, the Association created the Study Center for Soviet Deposits. The purpose of the Center is to collect documents, facts and different materials connected with the devaluation of deposits via active communication with the society. They should collect and disseminate the information. In order to promote better communication with the society, the Center decided to launch a hot-line after society got particularly interested in their work.
Calling hotline interested people can provide the center with any relevant information and get news from them.
The hotline of the organization is: 5 790 10 90 19
The hotline is working on working-days from 12:00 pm to 20:00 pm.
Association of Young Financiers and Businessmen studied hyper-inflation process of the 1990s about a month ago. Young financiers believe monetary-credit politics of the National Bank caused the hyper-inflation of that time. Namely, when the National Bank issued more than 800 billion coupon and ruble on more than 500 companies.
The Association has already petitioned to the National Bank and requested this information but they refused. In response to that, the Association filed a lawsuit against the NB and will try to get the information via court. The NB responded to the Association’s lawsuit on their Facebook page and stated that several nongovernmental organizations requested the Bank to release confidential information that the Bank could not issue. The Association also responded to their statement after what the NB deleted the statement from their Facebook page.