პრესკონფერენცია ადამიანის უფლებათა ცენტრში - მსჯავრდებული როლანდ და ბაჩო ახალაიებს ადანაშაულებს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს, მთავარმა პროკურატურამ შეისწავლოს ყაჩაღობისთვის მსჯავრდებულ მამუკა ზარქუას და ამავე საქმეში დაზარალებულად ცნობილი მადონა კაჭარავას განცხადებები და დაიწყოს გამოძიება სისხლის სამართლის საქმეზე ფაქტების დადგენის მიზნით.
მამუკა ზარქუა მე-10  წელია, სასჯელს იხდის და როგორც ამბობს, ამ ხნის მანძილზე არაერთხელ გამხდარა წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მსხვერპლი. იგი ასევე აცხადებს, რომ მისი დაპატიმრებით პროკურატურა და პირადად სამეგრელო-ზემო სვანეთის ყოფილი სამხარეო პროკურორი როლანდ ახალაია იყო დაინტერესებული.
მამუკა ზარქუა თავს დამნაშავედ არ სცნობს. მას მსჯავრი დაედო ყაჩაღობისათვის, რომლის დროსაც მოქალაქე დაიღუპა.  გარდაცვლილის მეუღლე  მადონა კაჭარავა აცხადებს, რომ  ზარქუა დამნაშავე არ არის და ნამდვილი ბოროტმოქმედების ვინაობა იცის. მის მიერ დასახელებული პირები ემთხვევა იმ ადამიანების გვარ-სახელებს, რომლებსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრს თავად მამუკა ზარქუაც უსახელებს.
სასჯელის მოხდის პერიოდში მამუკა ზარქუამ თვითონ მოიძია დანაშაულის შესაძლო ჩამდენი პირები, ვინაობისა და მისამართების დაზუსტებით. ერთ-ერთი მათგანი იმ დაწესებულების მსჯავრდებული იყო, სადაც თვითონ ზარქუა იხდის სასჯელს. დანაშაულებრივი ჯგუფის სხვა წევრები კი იმ სოფლის მცხოვრებნი არიან, სადაც დანაშაულია ჩადენილი.
მამუკა ზარქუას თქმით, დამატიმრებამდე მას აბაშის რაიონის პროკურორი ქრთამის გადახდას სთხოვდა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, როგორც წარსულში ნასამართლევს, „ციხეში შებრუნებით“ ემუქრებოდა. ხოლო, როცა აბაშის რაიონის სოფელ ონტოფოში ყაჩაღობა და მკვლელობა მოხდა, პროკურატურამ მუქარა შეასრულა. მსჯავრდებული აცხადებს, რომ პოლიციაში მიყვანის დღიდან დაიწყო მისი წამება. მისგან ითხოვდნენ აღიარებით ჩვენებას. მოგვიანებით საგამოძიებო მოქმედებებში სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო პროკურატურაც ჩაერთო, რა დროსაც, მსჯარდებულის გადმოცემით, მასთან ციხეში პირადად მივიდა ყოფილი სამხარეო პროკურორი, როლანდ ახალაია და დანაშაულის აღიარების სანაცვლოდ მინიმალური სასჯელი შესთავაზა, წინააღმდეგ შემთხვევაში დაემუქრა - სიცოცხლეს ჯოჯოხეთად გიქცევო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას მამუკა ზარქუა ასევე აღწერს, როგორ ცემდნენ და აწამებდნენ ქუთაისის #2 დაწესებულებაში, რასაც იგი როლანდ ახალაიას მუქარას უკავშირებს. მისი განცხადებით, ქუთაისის იზოლატორში იგი საჯელაღსრულების მაშინდელმა მინისტრმა ბაჩო ახალაიამაც მოინახულა, რომელსაც მან უთხრა, რომ უდანაშაულო იყო. ამის თქმის შემდეგ იგი კვლავ სცემეს და უგონო მდგომარეობაში შეაგდეს კამერაში. მოგვიანებით, როცა კიდევ რამდენჯერმე სცემეს, პატიმარმა პროტესტის ნიშნად პირი ამოიკერა. შემდეგ იგი გადაიყვანეს რუსთავის #6 დაწესებულებაში, სადაც როგორც თავად აცხადებს, პირადად ბაჩო ახალაიამ სცემა და კბილები ჩაუმტვრია.
„რამდენ განცხადებასაც დავწერდი, იმდენი ცემა მელოდა, მაგრამ მაინც არ ვეშვებოდი. 2009 წელს გადამიყვანეს რუსთავის #17 დაწესებულებაში, სადაც შიმშილობის შედეგად გავხდი ცუდად. თანაც ამ დროს აღმომაჩნდა ტუბერკულოზი, რის გამოც ტუბზონაშიც მოვხვდი“, -  აცხადებს მსჯავრდებული.
მსჯავრდებული ამჟამად კვლავ რუსთავის #17 დაწესებულებაში იმყოფება. მან არაერთხელ მიმართა სხვადასხვა სახელმწიფო ორგანოებსა და პირებს თავის საქმესთან დაკავშირებით, მაგრამ აქამდე მის განცხადებებს არანაირი რეაგირება არ მოჰყოლია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მხარს უჭერს მსჯავრდებულს თავის უმთავრეს მოთხოვნაში - დაიწყოს გამოძიება მის ხელთ არსებულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით და დაიკითხონ დასახელებული პირები.
წლების განმავლობაში მსჯავრდებული დაინტერესებული იყო იმ საქმისა და დანაშაულის გარემოებების გამორკვევით, რომელიც მას შესაძლოა არც ჩაუდენია. ამ ხნის განმავლობაში მას კავშირი ჰქონდა რამდენიმე გამომძიებელთან და პროკურორთან, რომლებიც პირად საუბრებში ეუბნებოდნენ, რომ მათთვის ცნობილი იყო მისი უდანაშაულობის შესახებ, მაგრამ არაფრის გაკეთება არ შეეძლოთ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, თავის მხრივ, არაერთი განცხადებით მიმართა მთავარ პროკურატურას, მაგრამ ეს განცხადებები ყოველთვის რეაგირების მიზნით იგზავნება სენაკის რაიონულ პროკურატურაში, სადაც აშკარაა, რომ საქმეზე გამოძიების დაწყებას არ აპირებენ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს ასევე აქვს დაზარალებულის განცხადებები, რითაც მან 2012 და 2013 წლებში მოითხოვა სიმართლის დადგენა და რეალური დამნაშავეების დასჯა; დაზარალებულის განცხადებებში ასევე დასახელებული არიან დანაშაულის ჩამდენი პირები, მაგრამ მიუხედავად ამისა, აქამდე გამოძიება არ დაწყებულა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 26 მარტს მამუკა ზარქუას საქმეზე პრესკონფერენციას გამართავს და კიდევ ერთხელ მოითხოვს, მთავარმა პროკურატურამ მიიღოს საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული  შესაბამისი ზომები და მოახდინოს რეაგირება, რათა საბოლოოდ დადგინდეს სიმართლე აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით.

Press-Conference at Human Rights Center – Convicted Person Blames Roland and Bacho Akhalaias
Human Rights Center requests the Chief Prosecutor’s Office to study appeal statements of the convicted Mamuka Zarkua and victim Madona Kacharava and start investigation to estimate truth in criminal case.
Mamuka Zarkua has been in prison for tenth year already and claims he has been subjected to torture and inhuman treatment several times. He also claims that prosecutor’s office and former regional prosecutor of Samegrelo-Zemo Svaneti region Roland Akhalia were interested in his imprisonment.
Mamuka Zarkua does not plead guilty. He was convicted for the robbery which ended with the murder. The widow of the murdered person Madona Kacharava states Zarkua is not guilty and names real murderer. Mamuka Zarkua mentioned same people as murderers in his interview with HRC.
During imprisonment, Mamuka Zarkua personally estimated the people, who allegedly committed the crime, found out their names and addresses. One of them was inmate of the same penitentiary establishment where Zarkua was serving his term. Other members of the organized criminal group were residents of the village, where the accident occurred.
Mamuka Zarkua said before imprisonment the Abasha district prosecutor demanded him to pay a bribe. Otherwise he threatened him with imprisonment as he already had criminal record. When robbery and murder happened in Ontopo village in Abasha district, the prosecutor’s office kept its promise. The convicted person alleges he has been tortured since his delivery to the police station. Police officers demanded him to plead guilty. Later, Samegrelo-Zemo Svaneti regional prosecutor’s office also took up the case and regional prosecutor Roland Akhalia personally visited him in prison, the convicted claims. Akhalaia promised him to impose minimal punishment if he pleaded guilty but in other case, he threatened to turn his life into a hell.
Mamuka Zarkua told HRC representative how he was beaten and tortured in Kutaisi prison # 2 and associates it with Roland Akhalaia’s threats. He said the former penitentiary minister Bacho Akhalaia also visited him in Kutaisi prison and the convicted told him he was innocent. After this meeting he was ruthlessly beaten and placed in the cell in unconscious conditions. He was beaten several times later on and finally the prisoner sewed his mouth up in protest. Afterwards, he was taken to Rustavi prison # 6 where Bacho Akhalia personally beat him and broke his teeth.
“I was beaten each time when I filed complaints. Despite that I did not quit writing complaints. I was moved to Rustavi Prison # 17 in 2009 where I felt very bad because of hunger. At the same time, I got sick with tuberculosis and finally I was sent to the tub-zone,” the convicted person said.
Nowadays, the prisoner is in Rustavi prison # 17. He petitioned to different state institutions and governmental officials with regard to his case but nobody has responded to his complaints so far.
Human Rights Center supports the convicted person in his principle petition – to start investigation into the information he holds and interrogate the aforementioned people.
The prisoner had been requesting to investigate the case and circumstances of the crime which he might not have committed. Meanwhile, he contacted several investigators and prosecutors, who were telling him in private talks that they knew he was not guilty but could not assist him.
Human Rights Center petitioned to the chief prosecutor’s office several times but they were usually forwarded to Senaki district prosecutor’s office for further proceedings though clearly they are not going to launch any investigations into the case.
Human Rights Center also holds appeal statements of the victim person, who requested to estimate the truth in the case in 2012 and 2013 and to punish real murderers. The widow names the people, who allegedly committed the crime though despite these arguments, no investigation has been launched so far.
On March 26, Human Rights Center will hold a press-conference on Mamuka Zarkua’s case and will repeatedly request the Chief Prosecutor’s Office to take measures envisaged under Criminal Procedural Code of Georgia and to respond to them in order to finally estimate the truth in this criminal case.