კეზერაშვილის პროცესზე დაკმაყოფილებული შუამდგომლობა სასამართლო სხდომის ოქმში არ აღმოჩნდა
29 მარტს თბილისის საქალაქო სასამართლოში დავით კეზერაშვილისა და მასთან ერთად ბრალდებული სხვა პირების საქმის არსებითი  განხილვა გაიმართა.  პროცესზე კეზერაშვილის დამცველმა გოგიტა გაბაიძემ  15 მარტს გამართული სასამართლოს სხდომის ოქმი გააპროტესტა. მისი თქმით, სასამართლო სხდომის ოქმში აღნიშნული არაა მისი შუამდგომლობა, კეზერაშვილის საქმის ცალკე  გამოყოფის შესახებ, რომელიც მოსამართლემ  წინა სდომაზე დააკმაყოფილა.
ადვოკატ გოგიტა გაბაიძის განცხადებით, მან და ადვოკატმა შოთა მინდელმა  15 მარტს გამართულ სასამართლო სხდომაზე დააყენეს შუამდგომლობა, დავით კეზერაშვილის, მერი ჯანაშვილისა და მერაბ ლაფანაშვილის საქმეების ერთიანი საქმიდან გამოყოფის შესახებ და მათი ცალკე განხილვა მოითხოვეს.
„აღნიშნული შუამდგომლობა პროცესზე დააკმაყოფილა მოსამართლემ, რაც დაფიქსირებულ იქნება პროცესის აუდიო ჩანაწერზე. ამდენად, დღეს საერთოდ არ უნდა მოვსულიყავით აქ მაგრამ აღმოჩნდა, რომ სასამართლო სხდომის ოქმში საერთოდ არაა მითითებული აღნიშნული შუამდგომლობის დაყენებისა და შემდეგ მოსამართლის მიერ მისი დაკმაყოფილების შესახებ”,  - აცხადებს გაბაიძე.  ამასვე ადასტურებს  ლაფანაშვილისა და ჯანაშვილის ადვოკატი შოთა მინდელიც და აცხადებს, რომ ეს სერიოზული დარღვევაა. ”გამოდის, სასამართლომ გუშინ შუამდგომლობა  დაგვიკმაყოფილა და დღეს კი, საერთოდ უარყო მისი არსებობაც.  ეს ნამდვილად გასაპროტესტებელია”, -აღნიშნავს მინდელი.
მოსამართლე  დავით გელიაშვილმა აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით განაცხადა, რომ იგი ვერ იმსჯელებს სასამართოს სხდომის ოქმის ირგვლივ და შესაბამისად,  სადაოს ვერ გახდის მის შინაარსს.
პროცესზე ბრალმდებელმა მერაბ ჯერანაშვილმა  დავით კეზერაშვილის ადვოკატის გოგიტა გაბაიძის აცილების შუამდგომლობაც დააყენა.  მისი თქმით, მე-60 მუხლის ”ბ” ქვეპუნქტის  თანახმად, ადვოკატის აცილების საფუძველი შეიძლება გახდეს, თუ იგი იურიდიულ კონსულტაციას უწევს  ან უწევდა პირს, რომლის ინტერესებიც ეწინააღმდეგება ამჟამად მისი დაცვის ქვეშ მყოფის ინტერესებს.
”როგორც ვხედავთ, დავით კეზერაშვილი თავს არიდებს სასამართლოზე გამოცხადებას.  სავარაუდოა, რომ იგი თავს დანმაშავედ არ სცნობს. დიმიტრი სახვაძემ კი, რომელსაც კონსულტაციებს უწევდა გაბაიძე, დანაშაული აღიარა და მის მიერ მიცემულ ჩვენებაში ვხვდებით ბრალის დამადასტურებელ ერთიდაიმავე გარემოებებს, რაც არის კეზერაშვილის საქმეში. ცხადია,  ამ ორი პიროვნების ინტერესები ერთმანეთს ეწინააღმდეგება და ნამდვილად დგას გაბაიძის აცილების საფუძველი”,  - განაცხადა ჯერენაშივლმა.
დავით კეზერაშვილის ადვოკატამ განაცხადა, რომ მისი აცილების საფუძველი არ არსებობს, რადგან  თავდაპირველად მან თავადვე  მოითხოვა აცილება დიმიტრი სახვაძის დაცვასთან დაკავშირებით. ამასთან, თუკი ბრალდების მხარისთვის ცნობილი იყო მისი აცილების საფუძველი, მაშინ აღნიშნული შუამდგომლობა  უნდა დამდგარიყო  წინასასამართლო სხდომაზე. მან, როგორც კეზერაშვილის დამცველმა ჩამოთვალა ნუსხა და დააყენა არაერთი შუამდგომლობა პროცეზე, რაც მაშინ არ გაუპროტესტებია პროკურორს.  მოსამართლე დავით გელიაშვილმა ბრალდების მხარის მიერ დაყენებული შუამდგომლობა ადვოკატის აცილებასთან დაკავშირებით არ დააკმაყოფილა.
სხდომის დასასრულს მოსამართლემ განმარტა, რომ ერთიან საქმეს გამოეყო 2 ბრალდებულის საქმე, რომელებიც ბრალს აღიარებდნენ და მათსა და ბრალდების მხარეს შორის არსებობდა საპროცესო შეთანხმება. კეზერაშვილისა და დანარჩენი ბრალდებულების საქმის არსებითი განხილვა კი 12 აპრილს 15:00 სთ-ზე ჩაინიშნა.

Solicitation Disappeared from Trial Protocol
On March 29, Tbilisi City Court held essential hearing on Davit Kezerashvili and others’ case. Kezerashvili’s lawyer Gogita Gabaidze protested the protocol of the March 15 trial. He said his solicitation on separating Kezerashvili’s case from others, which was satisfied by the judge, was not recorded in the protocol.
Lawyer Gogita Gabaidze said that at the March 15 trial he and lawyer Shota Mindeli had requested to separate Davit Kezerashvili’s, Meri Janashvili’s and Merab Lapanashvili’s cases and to separately discuss them.
“The judge satisfied our solicitation that was recorded by the court audio recording. So, we did not have to come here today but as it turned up this decision was not reflected in the protocol,” Gabaidze said. Lapanashvili and Janashvili’s lawyer Shota Mindeli also confirmed this fact and added that it is serious violation. “It means, the court satisfied our solicitation one day but next day they denied even its existence. It should be protested,” Mindeli said.
Judge Davit Geliashvili said he cannot discuss the trial protocol and cannot make its content arguable.
Prosecutor Merab Jeranashvili requested to decline Kezerashvili’s lawyer Gogita Gabaidze at the trial. He said in accordance to the Article 60 b of the Criminal Procedural Law, a lawyer might be declined if she/he provided a person with legal consultation, whose interests contradicts the interests of his/her new client.
“As you see Kezerashvili avoids appearing at the court. Supposedly, he does not plead guilty. Gabaidze’s another client Dimitry Sakhvadze pleaded guilty and we find same circumstances in his case as in Kezerashvili’s case. It is clear that interests of these two persons contradict each other and Gabaidze shall be declined from the process,” Jerenashvili said.
Davit Kezerashvili’s lawyer said there is no ground to decline him because he had personally requested to decline him from Dimitry Sakhvadze’s case. Besides, if the prosecutor knew the ground of his declination, this solicitation was to be raised at the previous trial. He, as Kezerashvili’s lawyer, made a list and raised plenty of solicitations at the trial though the prosecutor did not protest it then. Judge Davit Geliashvili did not satisfy prosecutor’s solicitation on the lawyer’s removal.
At the end of the trial, the judge clarified that cases of two accused people were separated from the joint case, who pleaded guilty and signed plea-agreement with the prosecutor’s office. Essential discussion of Kezerashvili and others is scheduled at 15:00 pm on April 12.