ნავთობკომპანია "მაგნატი" "გალფს" 51 ობიექტზე უჩივის
ნავთობკომპანია "მაგნატი" "გალფს" 51 ობიექტზე უჩივის. როგორც "ინტერპრესნიუსს" კომპანიის მეპატრონემ, ჯემალ ლეონიძემ განუცხადა, საუბარია 47 ბენზინგასამართ სადგურსა და 4 ნავთობბაზაზე, რომელიც "გალფმა" მიითვისა.
თუმცა, ჯემალ ლეონიძე მისი კუთვნილი სამი რესტორნის, მცხეთაში მდებარე საცხოვრებელი სახლის, თბილისში არსებული რამდენიმე ბინის, ავტომანქანისა და მეფრინველეობის ფაბრიკის დაბრუნებასაც ითხოვს.
მისი ინფორმაციით, აღნიშნულ საკითხებზე სარჩელები შეტანილი აქვს როგორც მთავარ პროკურატურაში, ისე ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურში.
"მცხეთაში მდებარე ჩემი კუთვნილი სახლი ვითომდა საბანკო დავალიანების მიზეზით აუქციონზე გაიტანეს და ის ბაჩო ახალაიას ერთ-ერთმა მოადგილემ შეიძინა და სიდედრის, ნატალია კვანტალიანის სახელზე გადააფორმა, რომელმაც შემდეგ ეს სახლი თავის შვილს, ნინო ჩაჩუას აჩუქა. მუშტაიდის ბაღის გვერდით მდებარე რესტორან "გვირილას" კი დაესაკუთრა თამარ მერაბიშვილი. ეს ქალი რეგისტრირებულია ახალციხეში, მცხეთის ქუჩა #58-ში, თუმცა ასეთი ქუჩა ახალციხეში არ არსებობს. სამაგიეროდ, არსებობს მესხეთის ქუჩა #58, სადაც ბინადრობს ვანო მერაბიშვილის ოჯახი. ფაქტობრივად აღარაფერი დამრჩა, რაც მებადა და შრომით მქონდა მოპოვებული", - აღნიშნა ჯემალ ლეონიძემ.
მისივე თქმით, ქონების საფასურად არც ერთი თეთრი არ მიუღია და საქმე მარტივად "მოუგვარეს".
"მეორე სახელი – ახევა, ამ პროცესს კეზერამ დაარქვა. სხვას მართლაც ვერაფერს უწოდებ. შინაგან საქმეთა სამინისტროს მაღალჩინოსნები წყვეტდნენ ძირითადად, ვინ რომელ ტაფაში უნდა დაეწვათ", - აღნიშნა ლეონიძემ.
რამდენიმე ნავთობკომპანია "გალფს" მათი კუთვნილი ობიექტების უკანონოდ მითვისებაში ადანაშაულებს. როგორც "ინტერპრესნიუსს" კომპანია "სენტას" ერთ-ერთმა მფლობელმა ზაალ მიმინოშვილმა განუცხადა , საჩივარი კუთვნილი ბენზინგასამართი სადგურებისა და ნავთობბაზების დაბრუნების მოთხოვნით მთავარ პროკურატურაში დეკემბერში შეიტანა.
"ჩვენ ვდავობთ 65 ობიექტზე, რომელთა შორის იყო 50 ბენზინგასამართი სადგური, სამი ნავთობბაზა და 12 ნაკვეთი, რომელზეც უნდა აშენებულიყო ბენზინგასამართი სადგურები. ეს არის ობიექტები, რომელთა მითვისება არაკანონიერად, ძალადობის გზით მოხდა. გამოძიება უკვე მიმდინარეობს, დაიკითხა რამდენიმე პირი და გრძელდება სხვადასხვა სახის სამართლებრივი პროცედურები", - განაცხადა მიმინოშვილმა.

Oil Company “Magnati” argues with Gulf about 51 stations. The company owner Jemal Leonidze told Interpresnews that they argue with the Gulf about 47 petrol stations and 4 oil-bases which were misappropriated by the Gulf.
However, Jemal Leonidze requests to get his three restaurants, a house in Mtskheta, several flats in Tbilisi, cars and poultry factory back.
Leonidze said he has filed complaints both to the Chief Prosecutor’s Office and Investigative Unit of the Ministry of Finance.
“They put my mansion in Mtskheta on the auction because of my alleged debts in the bank and one of the deputies of Bacho Akhalaia (former minister of interior) purchased it and registered on his mother-in-law Natalia Kvantaliani who later gave the house to her daughter Nino Chachua as a present. Tamar Merabishvili got hold of my restaurant located next to Mushtaidi Garden in Tbilisi. This woman is registered in Mtskheta Street # 58 in Akhaltsikhe though this street does not exist in Akhaltsikhe. However, there is Meskheti street # 58 in Akhaltsikhe where Vano Merabishvili’s family lives (secretary general of the United National Movement and former prime-minister of Georgia). In fact they seized everything from me that I had obtained with my labor,” Jemal Leonidze said.
Leonidze said nobody had paid even a tetri to him for his property and everything was “settled” very easily.
“Kezerashvili called this process “snatch off”; I cannot find better name for that fact. Senior officials of the MIA decided fates of people,” Leonidze said.
Several oil companies blame Gulf in misappropriation of their properties. An owner of the company Senta Zaal Miminoshvili told IPN that he had filed a complaint to the Chief Prosecutor’s Office in December of 2012.
“We argue about 65 entities including 50 petrol stations, three oil-bases and 12 plots where we intended to construct petrol stations. They were misappropriated illegally through violence. The investigation was already launched, several people were questioned and different legal procedures are underway,” Miminoshvili said.