პაატა ზაქარეიშვილი: „აგვისტოს ომის ობიექტურად გამოძიება ახალი მთავრობისადმი აფხაზებისა და ოსების ნდობას აამაღლებს“
რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პაატა ზაქარეიშვილის აზრით, 2008 წლის აგვისტოს ომის ობიექტურად გამოძიება საქართველოს ახალი მთავრობისადმი აფხაზებისა და ოსების ნდობას აამაღლებს.
ამის შესახებ ზაქარეიშვილმა იუსტიციის მინისტრის თეა წულუკიანის განცხადების კომენტირებისას აღნიშნა, რომლის თანახმად, 2008 წლის აგვისტროს ომთან დაკავშირებით, შესაძლოა, პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი და სხვა მაღალჩინოსნები დაიკითხონ.
„ეს ძალიან მნიშვნელოვანი თემაა, რადგან საქართველოს ყოფილი ხელისუფლება მხოლოდ რუსეთის მიმართულებით იშვერს ხელს, მაგრამ ქართული მხარის არასწორი ნაბიჯების გარეშე ოკუპაცია ვერ მოხდებოდა. თავად სააკაშვილმა არაერთხელ თქვა, რომ მის ხელთ არსებული ინფორმაციით, რუსეთს ცხინვალი არ აინტერესებს, ანუ ვიღაცა მას ატყუებდა. მერაბიშვილმა გვარიც კი დაასახელა - გენერალი კულახმეტოვი აჯერებდა მას, რომ „ცხინვალი არ აინტერესებს“. ჩვენ გვაქვს პოლიტიკური კითხვები და თუ წულუკიანს აქვს სამართლებრივი კითხვები, ეს მისი პრეროგატივაა, მისი უფლებამოსილებაა და საქმე გამოძიებული უნდა იქნას. მე პროკურატურის საქმიანობაში ვერ ჩავერევი. ზოგადად, ამ საქმის გამოძიება სახელმწიფოს დაეხმარება. თუ აღმოჩნდება, რომ ქართული მხარე არასწორად მოიქცა, ეს არის ცუდი, მაგრამ სიმართლე ყოველთვის გამოსავალია. ამ საკითხის გამოძიებით, ჩვენ მივაღწევთ იმას, რომ ოსური და აფხაზური საზოგადოებები მეტად ენდობიან ახალ სახელმწიფოს. ჩვენ დასამალი არაფერი გაქვს, თუ ყველა კითხვას პასუხი გაეცემა სამართლებრივადაც და პოლიტიკურადაც, თუ ოსები და აფხაზები დაინახავენ, რომ საქართველოს ახალ ხელისუფლებას სიმართლის თქმის არ ეშინია, ეს ამ ურთიერთობებზე დადებითად აისახება“, - განაცხადა ზაქარეიშვილმა.
მინისტრის თქმით, ნებისმიერი კონფლიქტი მხოლოდ სიმართლის თქმით მოგვარდება.
„ყოველთვის გვაშინებენ რუსული ბუათი, მაგრამ აქ მთავარი არ არის, რას ამბობს რუსეთი, აქ მთავარია ქართული მხარის ინტერესები. ჩვენ არ გვეშინია რუსული ბუების, ჩვენ მხოლოდ სიმართლე გვჭირდება. მე ვერავის ბრალეულობაზე ვერ ვისაუბრებ. ეს პროკურატურის პრეროგატივაა, მაგრამ საქმე იმაშია, რომ თუ ყოფილ ხელისუფლებას დანაშაული არ ჩაუდენია, შესაბამისად, დასამალიც არაფერი აქვს, საშიში არაფერია და სიმართლეს გარკვევის შიშიც არ უნდა ჰქონდეს, რადგან თუ პირადად მე დანაშაული არ ჩამიდენია, შესაბამისად, არც პროკურატურაში მისვლის მეშინია და არც რომელიმე სხვა საგამოძიებო ორგანოში. აუცილებელია, გაირკვეს სიმართლე, რამაც ოკუპაციამდე მიგვიყვანა. შეიძლება, სულაც აღმოჩნდეს, რომ ქართულ მხარეს ანგელოზები იყვნენ და ეს მხოლოდ მისასალმებელია, თუმცა ჯერ ყველაფერი უნდა გაირკვეს“, - განაცხადა ზაქარეიშვილმა.

Paata Zakareishvili: “Impartial Investigation into August Armed Conflict Will Build Trust of Abkhaz and Ossetian People to the New Government “
Paata Zakareishvili, State Minister of Georgia for Reintegration Issues, believes impartial investigation into the 2008 August Armed Conflict will build confidence of Abkhazian/Ossetian people to the new government of Georgia.
Zakareishvili made the above statement in respond to the statement of Thea Tsulukiani, Minister of Justice, who said President Saakashvili and some other officials might be questioned with regard to the 2008 August Armed Conflict.
“It is a very important issue, because former government of Georgia blames only Russia in everything, but occupation would not have happened without wrong activities of the Georgian side. Saakashvili personally claimed several times that according to his information Russia did not care about Tskhinvali; somebody was deceiving him. Merabishvili even named that person – general Kulakhmetov assured the president that Russia did not care about Tskhinvali. We have political questions and if Tsulukiani has judicial questions, it’s her prerogative, her authority and the case must be investigated. I will not interfere in the activities of the prosecutor office. Generally, investigation of this tragedy will assist the government. If it shows that Georgian side made mistakes, it will be very bad, but the truth is always a solution. By investigating this case we will succeed to make Ossetian and Abkhazian societies more confident to the new government.  If all questions are answered both politically and legally, if Ossetian and Abkhazian people see that the new government of Georgia is not afraid to tell the truth, it will have positive impact on our relations,” Zakareishvili said.
He added that any conflict will be resolved by estimating the truth.
“We are always scared with Russian beast, but Russia’s position is not the main point. Georgian interests are the most important. We are not afraid of Russia, we just need the truth. I cannot talk about anybody’s guiltiness – the prosecutor’s office shall decide it, but if the former government had not committed crime, then they have nothing to hide. There is nothing dangerous.  For example, if I did not commit a crime, why should I be afraid of either going to the prosecutor’s office or any other investigation agencies? It is necessary to clear up the truth, which led us to occupation.  We might find out that Georgian side was innocent and we will appreciate it however first everything shall be cleared up,” said Zakareishvili.