ბრალდებამ ახალაიას საქმეზე ერთ-ერთი მთავარი მოწმე დაკითხა
ყოფილი თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა მინისტრის, ბაჩო ახალაიას სასამართლო სხდომაზე ბრალდებამ ერთ-ერთი მთავარი მოწმე, ყოფილი სამხედრო მოსამსახურე დათუაშვილი დაკითხა.  მოწმე იმ ეპიზოდზე საუბრობდა, სადაც ბაჩო ახალაიას და მასთან ერთად ბრალდებულ კიდევ რამდენიმე პირს, გამოძიება წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მუხლით ედავება.
ყოფილი სამხედრო მოსამსახურე ოთარ დათუაშვილი ამბობს, რომ ბაჩანა ახალიაას ბრძანებით, მას და კიდევ 18 სამხედრო პირს, ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს, შემდეგ კი აბანოში სამი დღე-ღამის განმავლობაში ჩაკეტეს.
„ერთ-ერთი სამხედრო სწავლების შემდეგ, ვარჯიში ვერ შევძელით, რადგან ძალიან დაღლილები ვიყავით და ფიზიკურად არ გქვონდა ძალა ვარჯიშისთვის. იმის გამო, რომ სავარჯიშოდ ვერ გავედით, სიტყვიერი შეურაცხყოფა მოგვაყენეს, დედაზე გვაგინებდნენ, გვეუბნებოდნენ, ღორები ხართო. პროტესტის ნიშნად, მე და კიდევ 18-მა სამხედრო მოსამსახურემ გადავწყვიტეთ რომ სადილზე უარი გვეთქვა. შემდეგ, ყველანი ე.წ. „ბრიფინგების ოთახში“ ჩაგვიყვანეს, სადაც  მერაბ კიკნაძე, გიორგი კალანდაძე და ბაჩანა ახალაია იყვნენ. ისინი გვირტყამდნენ და გვაგინებდნენ, მე პირადად, ფიზიკური შეურაცხყოფა გიორგი კალანდაძემ მომაყენა. შემდეგ გარეთ გაგვიყვანეს და წელსზევით შიშვლები გვარბენინეს. ამ ვარჯიშს ზედამხედველობას ბრალდებული გორგაძე უწევდა. ამის შემდეგ, ბაჩანა ახალაიამ თქვა „მოასვენეთ ახლა ესენი, ისე როგორც საჭიროაო“, რის შედეგადაც წაგვიყვანეს აბანოში და ჩაგვკეტეს. იქ სამი დღე-ღამე ვიყავით გამოკეტილები. 16 თებერვალი იყო, ძალიან ციოდა. გათბობა მხოლოდ პირველ საღამოს იყო, მეორე დილიდან გათბობაც გამოგვირთეს. ცივ მეტლახზე ვეყარეთ, სამი დღე-ღამის განმავლობაში მშივრები ვიყავით, საჭმელი არავის მოუტანია ჩვენთვის. ზედამხედველობას, თუ არ ვცდები, სამხედრო პოლიცია გვიწევდა, ისინი შემოდიოდნენ და გვთვლიდნენ ხოლმე.“ - აღნიშნა თავის ჩვენებაში ოთარ დათუაშვილმა.
ბრალდების მხარე, მოწმეს ძირითადად საქმის ფატქობრივ გარემოებებზე უსვამდა კითხვებს, დაცვის მხარე კი ინტერესდებოდა მისი პროკურატურაში დაკითხვის დეტალებზე, ეკითხებოდა მას, როდის დაიბარეს ჩენების მისაცემად პროკურატურაში, რამდენი ხანი გაგრძელდა დაკითვა და ხომ არ მომხდარა მასზე ზეწოლა. მოწმის თქმით, მსაზე პროკურატურის მხრიდან არანაირი სახის ზეწოლა არ მომხდარა.
მოწმე სასამართლო დარბაზიდან ერთ-ერთმა ბრალდებულმა გინებით და მუქარის შემცველი ფრაზებით („შენ ნახავ რაც მოგივა“) გააცილა. თუმცა მოსამართლემ,  ეს ინციდენტი  სავარუდოდ, ვერ დააფიქსირა და შესაბამისად, მოწმის  სიტყვიერი შეურაცხმყოფა რეაგირების გარეშე დარჩა.
შეგახსენებთ, რომ ყოფილ თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა მინისტრს, ახალაიას   წამების ორგანიზებაში, თანამდებობრივი უფლებამოსილების გადამეტებასა და თავისუფლების უკანონო აღკვეთაში ედება ბრალი
ამავე საქმეზე ბრალი კიდევ 6 პიროვნებას, გაერთიანებული შტაბის ყოფილ უფროსს,  გიორგი კალანდაძეს, სასჯელაღსრულების უსაფრთხოების დეპარტამენტის თავმჯდომარის ყოფილ მოადგილეს, გაგა მკურნალიძეს,  მე–4 ბრიგადის ყოფილ მეთაურს, ზურაბ შამათავას, ალექსანდრე გიორგაძეს,  მანუჩარ დარასელიას, გიორგი კინწურაშვილს და მერაბ კიკაბიძეს აქვთ წაყენებული. მათგან კალანდაძეს და გიორგაძეს სასმსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებასა და თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთაში ედება ბრალი. მკურნალაძეს, დარასელიას და კინწურაშვილს,  მხოლოდ თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთაში. შამათავას კი, სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში. რაც შეეხება მერაბ კიკნაძეს, მას ბრალი პირისთვის უკანონოდ თავისუფლების აღკვეთის და წამების დახმარებისთვის აქვს წაყენებული. ბრალდებულთაგან მხოლოდ ახალიას და მკურნალაძეს აქვთ აღკვეთ ღონისძიებად პატიმრობა შეფარდებული. დანარჩენ ბრალდებულებულებს სასამართლომ გირაო შეუფარდა.

One of the Main Witnesses Questioned in Akhalaia’s Case
Prosecutor questioned one of the main witnesses – former military servant Datuashvili, in Bacho Akhalaia’s case, the former defense and interior minister of Georgia. The witness spoke about the episode where investigation blames Bacho Akhalaia and other accused in torture and inhuman treatment.
Former military servant Otar Datuashvili said that based on Akhalaia’s order he and 18 more soldiers were physically and verbally assaulted and then locked in the bathroom during three days.
“After a military training we could not make physical exercises because we were very tired. Since we did not attend the exercises they insulted us, cursed and called us “pigs”. To protest it, I together with 18 more soldiers decided not to have dinner. In reply to that, we were taken to the so-called “briefing room” where Merab Kiknadze, Giorgi Kalandadze and Bachana Akhalaia were. They beat and cursed us; I was beaten by Giorgi Kalandadze. Then we were taken out and made run without t-shirts. Accused Gorgadze was supervising us. Then Bachana Akhalaia said “Let them have a rest now” and we were taken to the bathroom and locked there. We spent three days in it. It was February 16 and very cold. The heating was on only at first night; then they switched off the heating and we spent next two days in cold. We were lying on the cold floor and did not get food during three days. As far as I remember the military police was supervising us; they used to enter and count us,” Otar Datuashvili said in his testimony.
The prosecutor was asking the witness about factual circumstances of the case; whilst the defense side inquired about the details of his interrogation at the prosecutor’s office; the defense lawyer was asking Datuashvili when he was summoned to the prosecutor’s office to give a testimony, how long the interrogation lasted and whether he was intimidated there. The witness said he had not been oppressed at the prosecutor’s office.
One of the accused persons verbally insulted and threatened (“you will see what will happen with you”) the witness when he was leaving the courtroom. However, the judge did not presumably detect this incident and did not respond to verbal insulting of the witness.
Bacho Akhalaia is accused of organization of torture, abuse of authority and illegal deprivation of liberty.
Six more people were accused under the same case: former chief of the United General Staff of the Defense Ministry Giorgi Kalandadze, former deputy chair of the security department of the penitentiary ministry Gaga Mkurnalidze, former commander of the fourth brigade Zurab Shamatava, Aleksandre Giorgadze, Manuchar Daraselia, Giorgi Kintsurashvili and Merab Kikabidze. Kalandadze is accused of the abuse of professional power and illicit restriction of freedom. Mkurnaliadze, Daraselia and Kintsurashvili are accused of illicit restriction of freedom. Shamatava is accused of the abuse of power. As for Merab Kiknadze, he was accused of illicit restriction of freedom and participation in torture. None of the accused people plead guilty. Only Akhalaia and Mkurnaladze were sentenced to imprisonment and others were bailed by the court.