სენაკის სამხედრო პოლიციის სამმართველოს უფროსი სამსახურიდან დაითხოვეს
ციხისძირში მომხდარი ინცინდენტის გამო, საქართველოს  თავდაცვის მინისტრმა სენაკის სამხედრო პოლიციის უფროსი და რამდენიმე სამხედრო პირი სამსახურიდან დაითხოვა. ამის შესახებ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს განცხადებაშია ნათქვამი.
„ქობულეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ციხისძირში სამხედრო პოლიციის თანამშრომლებმა სამხედრო მოსამსახურისთვის შეუფერებელი ქმედება ჩაიდინეს. ამის გამო, ინცინდენტში მონაწილე სამი სამხედრო პოლიციელი თავდაცვის მინისტრის ბრძანებით, სამხედრო სამსახურიდან დათხოვნილია. სენაკის სამხედრო პოლიციის სამმართველოს უფროსი, რომელმაც ვერ უზრუნველყო მის დაქვემდებარებაში მყოფი სამხედრო პოლიციელების დისციპლინა, გათავისუფლებულია დაკავებული თანამდებობიდან. კანონის წინაშე ყველა თანასწორია. მითუმეტეს, კანონის დაცვა ევალება მას, ვისაც სამხედრო ფორმა აცვია“, - ნათქვამია თავდაცვის სამინისტროს განცხადებაში.
ქობულეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ციხისძირში მცხოვრებ რამდენიმე ადამიანს წუხელ სენაკის სამხედრო პოლიციის თანამშრომლებმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ ბათუმის პროკურორის მოადგილე ზაზა მეტონიძემ განუცხადა, გამოძიება დაიწყო 118-ე მუხლის პირველი ნაწილით, ფიზიკური დაზიანების ფაქტზე.
მეტონიძემ განმარტა, რომ სამხედრო პოლიციის თანამშრომლებმა ციხისძირში მცხოვრებ რამდენიმე ადამიანს მიაყენეს ფიზიკური შეურაცხყოფა, რის შემდეგაც სამეგრელოს მიმართულებით წავიდნენ.
„გამოძიება ჩვენ დავიწყეთ ფიზიკური დაზიანების ფაქტზე, 118-ე მუხლის პირველი ნაწილით. სენაკის სამხედრო პოლიციის თანამშრომლები იმყოფებოდნენ ციხისძირში ერთ-ერთი თანამშრომლის ნათესავის სახლში, სადაც რამდენიმე წუთი გაჩერდნენ და წამოვიდნენ. მანქანაში იმ სოფლის მკვიდრი ორი მოქალაქე ეჯდათ, რომლებმაც სახლი მიასწავლეს. სამხედროებმა გზაში გააჩერეს მანქანა, ამ პირებს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს და გასროლებიც მოხდა. ამ ინციდენტის შემდეგ, გზაში მეუღლესთან ერთად მომავალ ადამიანს მიაყენეს ფიზიკური შეურაცხყოფა. გარდა ამისა, გაჩხრიკეს ერთ-ერთი მოქალაქის მანქანა და წავიდნენ სამეგრელოს მიმართულებით“, - აღნიშნა ზაზა მეტონიძემ.

Head of Senaki Military Police Sacked
Georgia’s Defence Minister dismissed the Chief of the Senaki Military Police and several police officers because of the incident in Tsikhisdziri village - a statement from the Defence Ministry says.
‘Some military police officers acted irresponsibly in Kobuleti, Adjara region. Three police officers, which took part in the incident in Kobuleti, and the chief of the Senaki Military Police, were dismissed based on the Defence Minister’s order. Head of Senaki military police, who could not ensure discipline of the subordinate police officers, was fired too. Everybody is equal to the law moreover, those who are authorized to protect the law and wears military uniform’, the statement reads.
Several people were assaulted by Military police officers in Tsikhisdziri village in Kobuleti, Adjara region of Georgia.
Batumi deputy prosecutor Zaza Metonidze told IPN that investigation was launched into the case under Article 118 Part I of the Criminal Code of Georgia.
According to him, shootings took place when the police officers beat several people in Tsikhisdziri and then left for Samegrelo region.
“We started investigation into physical assault, Article 118 Part I of the Law. Senaki military police officers were at their colleague’s house, where they stopped few minutes and then left. There were two locals sitting in their car who had showed them their colleague’s house. Militaries stopped the car in the street, physically assaulted the locals sitting in their car and they even fired. After the incident, they abused a person who was walking together with his wife. Besides that, they searched one of the citizens’ car and drove towards Samegrelo”,-stated Zaza Metonidze.