საკონსტიტუციო სასამართლომ ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული სარჩელი დააკმაყოფილა
საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული სარჩელი  „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 116-ე მუხლის მე-7 ნაწილის ერთ-ერთი სადავო დებულების არაკონსტიტუციურად ცნობის შესახებ.
„საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 116-ე მუხლის მე-7 ნაწილის სადავო დებულების მიხედვით,  მაჟორიტარი დეპუტატობის დამოუკიდებელ კანდიდატს საოლქო საარჩევნო კომისიისთვის მხარდამჭერ ამომრჩეველთა ხელმოწერების სიასთან ერთად,  ცესკოს მითითებულ ანგარიშზე მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის მიერ 5000-ლარიანი დეპოზიტის განთავსების დამადასტურებელი საბანკო დოკუმენტიც უნდა წარედგინა.
საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 116-ე მუხლის მე-7 ნაწილის თანახმად, აღნიშნულ დეპოზიტზე შეტანილი თანხა კანდიდატს სრულად უბრუნდება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ შესაბამის არჩევნებში მიიღებს არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ხმების 10 პროცენტს მაინც. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეს თანხა ირიცხებოდა საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში. ამავე მუხლის მე-12 ნაწილის შესაბამისად, „საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე რეგისტრაციაში არ ატარებდა საქართველოს პარლამენტის წევრობის კანდიდატს, თუ დარღვეულ იყო ამ მუხლის მე-7 პუნქტით განსაზღვრული მოთხოვნები და ვადა.
ამრიგად, იმ შემთხვევაში, თუ შესაბამისი საარჩევნო სუბიექტობის კანდიდატი არ წარადგენდა  5000-ლარიან დეპოზიტის განთავსების დამადასტურებელ საბანკო დოკუმენტს, იგი არ იქნებოდა გატარებული რეგისტრაციაში.
აღნიშნულ მოთხოვნას საარჩევნო კოდექსი ითვალისწინებდა მხოლოდ ერთი საარჩევნო სუბიექტის, კერძოდ - ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილი მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის მიმართ. ამგვარი სავალდებულო მოთხოვნა არ იყო გათვალისწინებული მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის წარმდგენი სხვა ისეთი საარჩევნო სუბიექტების შემთხვევაში, როგორიცაა - პოლიტიკური პარტია ან საარჩევნო ბლოკი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საკონსტიტუციო სასამართლოში წარმომადგენლობა გაუწია მოქალაქე ბესიკ ადამიას, რომელიც საპარლამენტო არჩევნებში მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი იყო და კანონით ევალებოდა 5000 ლარის გადახდა. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მიიჩნია, რომ ამგვარი სავალდებულო მოთხოვნის დადგენა არჩევნებში მონაწილეობის მიმღებ თანასწორ სუბიექტებს შორის, მხოლოდ ერთი სუბიექტისადმი წარმოადგენდა საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლით  გათვალისწინებული, კანონის წინაშე სამართლიანი თანასწორობის პრინციპის დარღვევას.
არაკონსტიტუციური ნორმა ძალადაკარგულად იქნეს ცნობილი  ამ გადაწყვეტილების გამოქვეყნების მომენტიდან.გადაწყვეტილება ძალაშია საკონსტიტუციო სასამართლოს სხდომაზე მისი საჯაროდ გამოცხადების მომენტიდან. საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების სრული სახით გამოქვეყნების შემდეგ ადამიანის უფლებათა ცენტრი ამ თემაზე პრესკონფერენციას მოაწყობს.

The Constitutional Court upheld the constitutional suit of Human Rights Center about declaring one of arguable provisions in the Article 116 Part VII of the Election Code of Georgia non-constitutional.
According to the arguable provisions in the Article 116 Part VII of the Election Code of Georgia, alongside the list of supporting voters independent majoritarian candidate shall provide the Central Election Commission with the bank notification that he/she has 5 000 lari deposit in it.
According to the Article 116 Part VII of the Organic Law of Georgia Georgian Election Code”, “the money allocated on the mentioned deposit will be completely returned to the candidate if she/he gains at least 10% of votes in the relevant elections. Otherwise, the money will be transferred to the state budget of Georgia.” Part XII of the same article states: “the chairperson of the district election commission will not register the candidate for the parliamentary elections of Georgia if: …the requirements and terms of Part VII are breached.”
So, if a candidate of relevant election subject does not provide the bank notification on 5 000 GEL deposit, he will not be registered.
The law envisaged this particular provision for only one election subject – majoritarian candidate named by the initiative group of voters. The same requirement was not envisaged for other majoritarian candidates or election subjects like political party or an election block.
Human Rights Center represented Besik Adamia at the Constitutional Court, who was a majoritarian candidate during the parliamentary election and law required him to pay 5000 GEL.  Human Rights Center believes that establishment of similar obligations for equal election subjects participating in the election, contradicts the Article 14 of the Constitution of Georgia which guarantees just equality principle before the law.
Non-constitutional norm will be annulled as soon as it is published. The decision is in force from the moment it was publicly announced at the trial. As soon as the full version of the judgment is published, Human Rights Center will hold a press-conference on the issue.