ნაციონალურ მოძრაობაში დაგეგმილი აქციის წინ უთანხმოება გაჩნდა
ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის გენერალური მდივნის და ყოფილი პრემიერ–მინისტრის ვანო მერაბიშვილის წინააღმდეგ გაკეთებულმა მამხილებელმა განცხადებამ, რომელიც ორშაბათს საღამოს სავარაუდოდ შსს–ს ყოფილი მაღალჩინოსნის დათა ახალაიას ახლად შექმნილ Facebook–ის გვერდზე გამოქვეყნდა, პრეზიდენტ სააკაშვილის ნაციონალურ მოძრაობაში შიდა დაპირისპირების ნიშნები გამოავლინა.
მიუხედავად იმისა, რომ საკითხი, ნამდვილად ეკუთვნის თუ არა გამოქვეყნებული განცხადება დათა ახალაიას, კვლავ სპეკულაციის წყაროს წარმოადგენს, ნაციონალური მოძრაობის მაღალი რანგის წარმომადგენლებს მოუწიათ მასზე რეაგირება და ზოგიერთმა მათგანმა იმაზეც კი მიანიშნა, რომ ისინი ძმებ ბაჩო და დათა ახალაიებისგან, რომლებიც ერთ დროს გავლენიანი ფიგურები და პრეზიდენტ სააკაშვილთან დაახლოებული პირები იყვნენ, თავს შორს იჭერენ.
უთანხმოება იმ დროს მოხდა, როდესაც ნაციონალური მოძრაობა 19 აპრილს თბილისის ცენტრში დაგეგმილი აქციისთვის ემზადება.
დათა ახალაია წლების მანძილზე კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტს ხელმძღვანელობდა, ბოლოს კი, 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე თავდაცვის მინისტრის მოადგილე იყო; არჩევნების შემდეგ მან ქვეყანა დატოვა და ახალმა ხელისუფლებამ მას დაუსწრებლად სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტების და წამების საქმეზე ბრალი წაუყენა. ამჟამად იგი ინტერპოლის წითელი ცირკულარით იძებნება. მისი ძმა ბაჩო ახალაია სასჯელაღსრულების მინისტრი იყო, შემდეგ თავდაცვის მინისტრი და ბოლოს, არჩევნებამდე რამდენიმე თვე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ედგა სათავეში. ბაჩო ახალაია ნოემბრიდან წინასწარ პატიმრობაში იმყოფება და ამჟამად მისი სასამართლო პროცესი მიმდინარეობს წაყენებული აქვს რა ბრალი რამდენიმე მუხლით, თუმცა თავად იგი ბრალდებებს უარყოფს. როლანდ ახალაია, ბაჩო და დათა ახალაიების მამა, სამეგრელოს რეგიონის მთავარი პროკურორი იყო, სანამ არჩევნების შედეგად ზუგდიდი მაჟორიტარი დეპუტატი გახდებოდა ნაციონალური მოძრაობიდან.
15 აპრილს საღამოს 9 საათამდე Facebook-ის გვერდი, სავარაუდოდ, დათა ახალაიამ შექმნა, რომლის ადგილსამყოფელიც უცნობია. განცხადება ამ გვერდზე მისი გახსნიდან მალევე დაიდო. განცხადების თანახმად, ძმები ახალაიების წინააღმდეგ ძალაუფლებისთვის ბრძოლაში, ვანო მერაბიშვილმა რამდენიმე პროვოკაცია დაგეგმა ახალაიების წინააღმდეგ, რასაც საბოლოოდ ნაციონალური მოძრაობის დამარცხება მოყვა ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებზე.
სავარაუდოდ დათა ახალაიას მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ მას გააჩნია „მტკიცებულებები“, რომ „ლაფანყურის ავანტიურა ჩემი ძმის - ბაჩო ახალაიას წინააღმდეგ დაგეგმა და გიორგი ლორთქიფანიძის [მაშინდელი შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის] ხელით განახორციელა ვანო მერაბიშვილმა, გაწირა რა სასიკვდილოდ ჩვენი მებრძოლები, უკიდურესად გაგვირთულა ურთიერთობები ჩვენ ქისტ ძმებთან და რეალური საშიშროების წინაშე დააყენა ქვეყნის უსაფრთხოება და საერთაშორისო იმიჯი“. ეს ბრალდება სახალხო დამცველის უჩა ნანუაშვილის მიერ ცოტა ხნის წინ გაკეთებულ განცხადებას ეხმიანება. სავარაუდოდ ახალაიას განცხადებაში მერაბიშვილი ციხის კადრების „შექმნაშია“ დადანაშაულებული.
„სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებ, რომ ვანო მერაბიშვილმა დაგეგმა და შალვა ჯანაშვილის ხელით განახორციელა იალღუჯაზე ჩვენი ჯარისკაცების მიმართ განხორციელებული ძალადობა და არაადამიანური მოპყრობა, რისთვისაც ახლა ჩემს ძმას ასამართლებენ“, – ნათქვამია განცხადებაში.
ბაჩო ახალაიას ამ საქმეზეც აქვს ბრალი წაყენებული, რომელთან დაკავშირებითაც შინაგან საქმეთა მინისტრის ყოფილი მოადგილე შალვა ჯანაშვილი სასამართლოში ბაჩო ახალაიას წინააღმდეგ აპირებს ჩვენების მიცემას.
„აქვე დავძენ, რომ მე არ ვამტკიცებ, თითქოს ვანო მერაბიშვილი გარიგებული იყო მაშინდელ ოპოზიციასთან, მაგრამ ერთი რამ დღესავით ნათელია - საკუთარ ყოვლისშემძლეობაში ბრიყვულად დარწმუნებულმა მერაბიშვილმა ივარაუდა, რომ მხოლოდ ახალაიები დაზარალდებოდნენ მისი დანაშაულებრივი ავანტიურების წყალობით და თვითონ კვლავ ხელისუფლების ოლიმპზე დარჩებოდა, რადგანც არჩევნებში გამარჯვება გარანტირებული ეგონა“, – ნათქვამია განცხადებაში, „მყარად მაქვს გადაწყვეტილი, უახლოეს მომავალში ჩემს მეგობრებთან ერთად დავბრუნდე საქართველოში და ყველა კითხვას გავცე პასუხი!"
დათა ახალაიას ადვოკატმა ირაკლი ზაქარეიშვილმა განაცხადა, რომ იგი ადასტურებს, რომ ეს განცხადება ნამდვილად დათა ახალაიას ეკუთვნის.
ჯერჯერობით ამ განცხადების ნამდვილობის სხვა დადასტურება არ ყოფილა. ახალაიებთან დაახლოებული რამდენიმე პირი აცხადებს, რომ მათ არ სჯერათ, რომ განცხადება ნამდვილად დათა ახალაიამ დაწერა.
განცხადება, სავარაუდოდ დათა ახალაიას Facebook-ის გვერდიდან, Forum.ge-ზე ორშაბათს საღამოს 9 საათზე დაიდო; მეცხრე არხი ერთ–ერთი პირველი ტელევიზია იყო, რომელმაც ამ განცხადების შესახებ ინფორმაცია გაავრცელა 15 აპრილს თავის 9 საათიან საინფორმაციო გამოშვებაში; შემდეგ ინფორმაცია განცხადების შესახებ საინფორმაციო პორტალებმა გაავრცელეს და ასევე „რუსთავი 2“–მაც გააშუქა თავისი 9 საათიანი საინფორმაციო გამოშვების ბოლოს.
ვანო მერაბიშვილმა მის წინააღმდეგ წაყენებულ ბრალდებას Facebook-ის საშუალებით 16 აპრილს უპასუხა: „მიუხედავად იმისა, მართლა დათა ახალაიას ეკუთვნის, თუ არა, გუშინ გავრცელებული განცხადება, საქმე გვაქვს ისეთ აბსურდთან, რომელზეც სერიოზული კომენტარის გაკეთებას არც ახლა და არც მომავალში არ ვაპირებ. ეს ბრალდებები წარმოადგენს ყოველგვარ საფუძველს მოკლებულ ბოდვას. ცხადია ეს ყველაფერი მთავრობას დასჭირდა 19 აპრილის წინ, რათა ყველანაირად ხელი შეუშალოს დაგეგმილ აქციას“.
თბილისის მერმა გიგი უგულავამ განაცხადა, რომ მერაბიშვილის წინააღმდეგ გაკეთებულ ბრალდებაზე კომენტარის გაკეთება უაზრობაა, რადგანაც ეს „აბსურდია“. მართალია, მან მიანიშნა, რომ მისთვის არ არის სრულიად ნათელი ეს მართლა დათა ახალაიას განცხადებაა თუ არა, მაგრამ განაცხადა, რომ ახალაიას მეგობრები, რომლებიც კვლავ შსს–ში მუშაობენ, ამჟამად ახალი მთავრობის მითითებით ნაციონალური მოძრაობის აქცივისტებს დევნიან.
„ახალაიას თანამშრომლების 80%, თუ მეტი არა, ისევ იმ ადგილებზე ზის და ახლა უკვე ნამდვილად პოლიტიკური ოპონენტების დევნით არიან დაკავებული“, – განაცხადა უგულავამ.
უგულავამ ასევე განაცხადა, რომ ეს მოვლენები „ძალიან მაგონებს ოქრუაშვილის ბალადას“ – მას მხედველობაში ჰყავდა ყოფილი თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ოქრუაშვილი, ერთ დროს პრეზიდენტ სააკაშვილთან დაახლოებული ფიგურა, რომელიც 2007 წელს პრეზიდენტს და ნაციონალურ მოძრაობას დაუპირისპირდა და ყოფილ მოკავშირეებს სერიოზული ბრალდებები წაუყენა, რომლებიც დაპატიმრების დროს უკანვე წაიგო.
საქართველოს განვითარების კვლევითი ინსტიტუცის ხელმძღვანელმა გია ხუხაშვილმა განაცხადა, რომ ძმები ახალაიები გარკვეულწილად სააკაშვილის, მერაბიშვილის და ყოფილი იუსტიციის მინისტრის ზურაბ ადეიშვილის მკაცრი რეჟიმის მსხვერპლნი არიან – ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ეს კომენტარი ხუხაშვილს  მანამ გაკეთებინა, ვიდრე ახალაიას სახელით განცხადება გავრცელდებოდა.
თბილისის მერმა გიგი უგულავამ განაცხადა, რომ ხუხაშვილის რეაქცია მერაბიშვილის წინააღმდეგ გაკეთებულ ბრალდებებზე და მისი კომენტარი ძმებ ახალაიებზე, მისთვის იმის მანიშნებელია, რომ ეს იყო ორკესტრირებული კამპანია ნაციონალური მოძრაობის მიერ რუსთაველის გამზირზე 19 აპრილს დაგეგმილი აქციის წინააღმდეგ.
„ამ ბრძოლაში, რომელშიც დღეს ჩვენ ვიმყოფებით, ბევრს ნერვებმაც შეიძლება უმტყუნოს, ბევრი რაღაც გარიგებაშიც შეიძლება შევიდეს; ძალიან  დასანანია თუ ეს დადასტურდა რომ ესე იქნება, მაგრამ საბოლოო ჯამში ეს ცხადია, რომ ეს ყველაფერი 19 აპრილს უკავშირდება“, – განაცხადა უგულავამ.
თეა თუთბერიძე, რომელიც ბაჩო ახალაიას ერთ–ერთი აქტიური მხარდამჭერია, აცხადებს, რომ ბაჩო ახალაიას წინააღმდეგ წაყენებული ბრალდებები შეთითხნილია.
მისი თქმით, მას არ სჯერა, რომ 15 აპრილს გამოქვეყნებული განცხადება დათა ახალაიას ეკუთვნის. თუმცა, იგი ასევე აცხადებს, რომ არ იცის განცხადებაში მოყვანილი ბრალდებები ნამდვილია, თუ არა. მან ასევე გააკრიტიკა ვანო მერაბიშვილი იმის გამო, რომ ის საჯარო მხარდაჭერას არ უცხადებს თავისი მთავრობის ყოფილ წევრს ბაჩო ახალაიას.
თუთბერიძემ ასევე განაცხადა, რომ სამწუხაროდ მას მერაბიშვილისგან და ნაციონალური მოძრაობის ზოგიერთი დეპუტატისგან ბაჩო ახალაიას დასაცავად არც ერთი განცხადება არ სმენია, რაც გარკვეულ კითხვებს ბადებს.

UNM Hit by Controversy Ahead of Rally
A damning statement against UNM secretary general and former PM Vano Merabishvili, posted on a newly created Facebook account late on Monday evening purportedly by his ex-subordinate and former senior interior ministry official, Data Akhalaia, appears to be revealing signs of infighting within President Saakashvili’s UNM party.
Even though the issue whether this statement is really penned by Data Akhalaia or not still remains a source of speculation, UNM senior figures had to react on it with some of them making remarks indicating that they tend to be distancing themselves from Akhalaia brothers – Bacho and Data, who once were influential figures and close associates of President Saakashvili.
Controversy comes at sensitive time for the UNM, which is gearing up for an outdoor rally in Tbilisi center on April 19.
Data Akhalaia led powerful constitutional security department within the Interior Ministry for years and then served as deputy defense minister before the October 2012 parliamentary elections; after the elections he left the country and the new authorities filed criminal charges against him and he is Interpol’s wanted list. wanted list. His brother, Bacho Akhalaia, was prison system chief, then as interior minister  and then as interior minister for few months before the last year’s elections; Bacho Akhalaia is now under arrest and on trial on multiple criminal charges, which he denies. Roland Akhalaia, father of Bacho and Data Akhalaia, was chief prosecutor of Samegrelo region before becoming UNM parliamentarian after last year’s elections.
Before 9pm on April 15 a Facebook account was created purportedly by Data Akhalaia, whose whereabouts are unknown; a statement was posted on that account, shortly after that account was created, claiming that in its behind-the-scenes power struggle against Akhalaia brothers, Vano Merabishvili, a long-time interior minister and then PM for few months since July 2012, plotted number of provocations aimed at targeting Akhalaia brothers, but eventually lead to UNM’s defeat in the October parliamentary elections.
The statement purportedly by Data Akhalaia says that he possesses “evidence” showing that Merabishvili was behind planning “adventure” in Lopota gorge, involving a clash  between a militant group and Georgian troops in late August, 2012, when Bacho Akhalaia was the interior minister; the statement says that it was arranged by Merabishvili “with the hands” of then deputy interior minister Giorgi Lortkipanidze; allegation echoes claims voiced recently by Public Defender  Ucha Nanuashvili. The same statement accuses Merabishvili of “creating” prison abuse videos, which emerged two weeks before the October elections; it also accuses Merabishvili of arranging “inhuman treatment” of seven special task force servicemen in August, 2012 when Bacho Akhalaia served as interior minister. Among the charges against Bacho Akhalaia one involves this latter case in which former deputy interior minister Shalva Janashvili is expected to testify against Bacho Akhalaia in the court.
"I do not claim that Merabishvili was in deal with then opposition [Georgian Dream coalition], but one thing is clear - being foolishly convinced in his own omnipotence, Merabishvili assumed that only Akhalaias would have been damaged by his criminal adventures," the statement, purportedly by Data Akhalaia, reads. “I have firmly decided to return back to Georgia together with my friends in the nearest future and to answer to all the questions.”
Irakli Zakareishvili, a lawyer acting on behalf of Data Akhalaia, said he was “authorized to confirm” that this statement was really made by his client.
No other confirmation is yet available to validate that the statement really belongs to Data Akhalaia. Some close associates to Akhalaia brothers say they do not believe the statement was penned by Data Akhalaia.
The statement was reposted from purportedly Data Akhalaia’s Facebook account on one of the most popular Georgian online discussion forums, Forum.ge, at 9pm on Monday; Channel 9, a television station funded by PM Bidzina Ivanishvili, was one of the first from mainstream media to report about this statement in its 9pm news bulletin on April 15; the news about the statement was then distributed by news websites and then was also picked by Rustavi 2 TV by the end of its 9pm news bulletin.
Vano Merabishvili responded to the allegations against him via a Facebook post on April 16, saying: “Regardless of whether the yesterday’s statement was really released by Data Akhalaia or not, we are dealing with such an absurdity that I am not going to seriously comment on it either now or in the future. These allegations are completely groundless delirium. It is obvious that the government needed it in order to hamper by all means planned rally on April 19.”
Tbilisi Mayor, Gigi Ugulava, who is one of the leaders of UNM party, said that it was worthless to comment about the substance of the allegations against Merabishvili because of its “absurdity.” Although he indicated that it was not fully clear for him whether it was really a statement by Data Akhalaia or not, Ugulava hinted that Akhalaia’s associates, who keep their jobs in the Interior Ministry, were now working on targeting UNM activists upon instructions from the new government.
“80% of Akhalaia’s employees, if not even more, are still on their jobs and are now engaged in persecuting political opponents,” Ugulava said.
Ugulava also said that these developments “look very much like” Okruashvili’s case – he was referring to former defense minister Irakli Okruashvili, once President Saakashvili’s close ally who turned against the President and UNM in 2007 by leveling serious accusations against his former allies, which he retracted while being under arrest.
Gia Khukhashvili, head of the Tbilisi-based Georgian Development Research institute with close links to PM Bidzina Ivanishvili, said that “Akhalaia brothers were to some extent victims of strict regime of Saakashvili, Merabishvili and [former justice minister Zurab] Adeishvili” – comments which were unlikely to be made by Khukhashvili before the statement purportedly by Data Akhalaia emerged.
Tbilisi Mayor Gigi Ugulava said that Khukhashvili’s reaction to the allegations against Merabishvili and his comments on Akhalaia brothers was an indication for him that it was “an orchestrated” campaign directed against UNM’s planned rally on Rustaveli Avenue on April 19.
“During this struggle in which we are today, many people may lose their nerve and some may enter into some kind of deals [with the government]; it will be very regretful if it is confirmed to be the case; it’s obvious that all these developments are related to April 19 [rally],” Ugulava said.
Tea Tutberidze is one of the most vocal supporters of Bacho Akhalaia, actively advocating in his defense, claiming that criminal charges against him are fabricated.
She says she does not believe that the statement released on April 15 belongs to Data Akhalaia; Tutberidze, however, also says that she does not know whether allegations listed in the statement are true or not; she also criticized Vano Merabishvili for not showing public support to his former cabinet member Bacho Akhalaia.
“Unfortunately I’ve heard not a single statement by Merabishvili and some UNM lawmakers in defense of Bacho Akhalaia… which triggers certain questions,” Tutberidze said.
President Saakashvili will be interviewed by Rustavi 2 TV’s political talk show late on Tuesday night and he is expected to comment on these developments during that interview.