ბუტა რობაქიძის მკვლელობის საქმეში ირაკლი ოქრუაშვილის ბრალეულობაზე რამდენიმე მოწმე საუბრობს
ბუტა რობაქიძის მკვლელობის საქმეში ირაკლი ოქრუაშვილის ბრალეულობას რამდენიმე მოწმე ადასტურებს. ამის შესახებ  ბუტა რობაქიძის მამამ,  სოსო რობაქიძემ "პირველი რადიოს" პრესკლუბში განაცხადა.  მისი თქმით, იმ დროს გადაცემა "პატრულის" მენეჯერი ქეთი ხოსიტაშვილი ამბობს, რომ ირაკლი ოქრუშვილმა ჩატარებული სპეცოპერაციის კასეტის ნახვა პირადად მოითხოვა.
„ქეთი ხოსიტაშვილი აცხადებს, რომ დონაძეს პირადად მოსთხოვა ირაკლი ოქრუაშვილმა კასეტის მიტანა. ამის შემდეგ შემოვიდა დონაძე ოთახში, გაუშვა ყველა თანამშრომელი და სამონტაჟოში შევიდა“, - განაცხადა სოსო რობაქიძემ.
მისივე განცხადებით, ჩვენება მისცა ასევე საქმის ერთ-ერთმა მოწმემ "რუსთავი 2"-ის მოქმედმა ჟურნალისტმა დავით ქაშიაშვილმა.
სოსო რობაქიძე მიიჩნევს, რომ ახალმა ხელისუფლებამ არჩევიდან ექვსი თვის თავზე აუცილებლად უნდა დაიწყოს სამართლიანობის აღდგენა.
ბუტა რობაქიძის მამის განცხადებით, ირაკლი ოქრუაშვილს, რომელიც მაშინ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელობდა, ამ ხელისუფლებიდან ვიღაც მფარველობს. მისივე თქმით, გურამ დონაძის და ირაკლი ფირცხალავას მიერ ნაჩვენები კასეტის ამერიკაში გაგზავნა უაზრობა იყო.
„დონაძე არის მონტაჟის პროფესიონალი. ის და ფირცხალავა შინაგან საქმეთა სამინისროში შავი მუშები იყვნენ“, – აცხადებს სოსო რობაქიძე.
იგი მიიჩნევს, რომ საქართველოს პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის გასამართლება უნდა მოხდეს, რადგან იმ ადამიანების მკვლელობაში, რომელიც უკანონოდ დახოცეს სააკაშვილსაც მიუძღვის ბრალი.
„მე პირდაპირ ვაცხადებ - არ მინდა სადმე შევხვდე სააკაშვოლს, რადგან მას ჩემი ხელით მოვკლავ და სამუდამოდ ჩავჯდები ციხეში“, – განაცხადა სოსო რობაქიძემ.

Several witnesses confirm Irakli Okruashvili’s participation in Buta Robakidze’s murder case. Robakidze’s father Soso Robakidze stated in the Press-Club of the Radio Pirveli. He said that-time manager of the TV-Program Patruli Keti Khositashvili said Irakli Okruashvili personally requested her to show the cassette of the special operation.
“Keti Khositashvili said Okruashvili personally requested Donadze to bring the cassette to him. Afterwards, Donadze entered my room, dismissed all our employees and went into the montage room,” Soso Robakidze said.
He added that another witness in the case, acting journalist of the TV-Company Rustavi 2 Davit Kashiashvili also made statement regarding the case.
Soso Robakidze believes the new government shall indeed start restoration of justice at least six months after the elections.
Buta Robakidze’s father said that Irakli Okruashvili was Minister of Interior at that time and somebody is protecting him now in the new government. Soso Robakidze said it was useless to send the cassette provided by Guram Donadze and Irakli Pirtskhalava to USA for expertise.
“Donadze is professional editor of video-footage. He and Pirtskhalava were masters of the MIA,” Soso Robakidze said.
He thinks the President of Georgia Mikheil Saakashvili shall be judged because he also had hand in the illicit murder of these people.
“I would like to publicly declare that if I meet Saakashvili somewhere, I will kill him for sure and then go to prison for life,” Soso Robakidze said.