უპატრონო ძაღლების პრობლემა თბილისში
ირმა მამასახლისს უკვე რამდენიმე წელია, რაც მის ეზოში მომრავლებული უპატრონო ძაღლების არსებობა აწუხებს. მისი თქმით, მისი ერთ-ერთი მეზობელი სისტემატურად კვებავს უპატრონო ძაღლებს, რაც მათ მომრავლებას უწყობს ხელს. ამავე მეზობელს როგორც ეზოში ისე სადარბაზოშივე აქვს ცხოველებისთვის მოწყობილი ბუნაგი, სადარბაზოშივე უყრის საკვებს, რის გამოც ზოგჯერ შიგნით  შესვლა საშიშიც კია. პრობლემას  ის წარმოადგენს, რომ ძაღლები არც აცრილები არიან.
„ჩვენი არაერთი თხოვნის მიუხედავად მოდიოდნენ საგანგებო სიტუაციების სამსახურიდან მაგრამ ძაღლები ვერ მიყავდათ იმის გამო, რომ  ძაღლების მომვლელი ქალბატონი იყო წინააღმდეგი და თუ ერთი ადამიანი მაინც არის წინააღმდეგი, არ შეიძებოდა წაყვანა. არ ვიცი რა კანონია.. მე ვითხოვე ამ კანონის ჩვენება, წერილობით, სად წერია ასეთი კანონითქო,  მაგრამ ეს კანონი წერილობით არ არსებობს. ” - ამბობს ირმა მამასახლისი .
აღნიშნული პრობლემა ვაჟა-ფშაველას გამზირის მიმდებარე ტერიტორიაზე მობინადრეთა უმრავლესობას აწუხებს. მოსახლეობამ ხელწერილებიც კი შეაგროვა და მერიის საგანგებო და გადაუდებელი სიტუაციების სამსახურს ამ პრობლემის მოგვარება სთხოვა, თუმცა როგორც ამბობენ ჯერ რეაგირება არ მომხდარა.
„ ძაღლები ძალიან გვაწუხებენ,  პატარა ბავშვები ეზოში ვერ გამოგვიშვია. მე თვითონ ამხელა ადამიანი ვარ მაგრამ ძაღლების ძალიან მეშინია. ეს ძაღლები ხროვა-ხროვა დადიან, ერთი და ორი რომ იყოს კიდევ ისე არ შეგეშინდება. ათი ძაღლი რომ ატეხავს ყეფას, ბავშვს ზოგჯერ ვერც ვაძინებ.” - ამბობს ციცინო შაუთიძე.
მეზობლების პრეტენზიებს არ ეთანხმება ქალბატონი მზია კრავეიშვილი, რომელიც მოსახლეობის თქმით, ძაღლებს უვლის და მათ საკვებით უზრუნველყოფს. მისი თქმით, პრობლემა არა ძაღლებში, არამე თვითონ მოსახლეობაში და მათ უსაფუძვლო პანიკაშია. კრავეიშვილი იმასაც აცხადებს, რომ მათ ეზოში უპატრონო ძაღლები საერთოდ არ არიან და მათ არც თვითონ კვებავს.
„რამდენჯერ მოვიდა მაშველების მანქანა, ვერცერთი ძაღლი ვერ ნახეს, ვერ დაიჭერეს. შეიძლება თვეში ერთხელ ძაღლმა გაირბინოს,  მოსახლეობა რეკავს მოდიან  მაშველები, ეძებენ და ვერ პოულობენ.“ - ამბობს მზია კრავეიშვილი.
საგანგებო და გადაუდებელი სიტუაციების სამსახურს 2012 წლიდან შინაური და გარეული ცხოველების კონტროლი და რეგულირება ევალება. განყოფილების უფროსის თემურ ფხალაძის განცხადებით, პრობლემა, რომელზეც მაცხოვრებლები საუბრობენ მისთვის ცნობილია, თუმცა ძაღლების წამოყვანა მხოლოდ  ტექნიკური მიზეზების გამო ვერ მოხერხდა.
„არის შემთხვევები როცა ვერ ხერხდება ძაღლის დაჭერა, ცოცხალი არსებაა და თავისი ინსტიქტები აქვს, რომ დაინახავს თანამშრომლებს, დამჭერ ბრიგადას,  ზოგი იმ მომენტშივე გარბის და ვერ ხერხდება დაჭერა. როგორც ადამიანს აქვს უფლებები, ისე ცხოველებს აქვთ თავიანთი უფლებები და მათი უფლებების დამცველებიც არსებობენ. თუ ცხოველი საფრთხეს უქმნის მოსახლეობას, ჩვენ აუცილებლად მოგვყავს ის და ხდება მისი იზოლირება. მაგრამ არის შემთხვევები როცა ცხოველი არ არის აგრესიული, ყავს მეპატრონე, არის ჯანმრთელი, ანუ მიკედლებულია რომელიმე პიროვნებაზე რომელიც უვლის  მას, ან  უვლის ადამიანთა გარკვეული ჯგუფი, არის აცრილი, არ წარმოადგენს საშიშროებას საზოგადოებისთვის, ესეთ ცხოველზე ყოველთვის ხდება მსჯელობა ადგილზე, როგორ ჯობია გაკეთდეს მოსახლეობისთვის და ცხოველისათვის.“ - ამბობს ფხალაძე
თემურ ფხალაძის თქმით, იმ შემთხვევაში, თუ ტერიტორიაზე არიან ძაღლები, უმჯობესია, თუ მოხდება მათი სტერილიზაცია, ჩაუტარდებათ აცრები და კვლავ დაუბრუნდებიან მიკედლებულ ტერიტორიას, რადგან წინააღმდეგ შემთხვევაში, გამოთავისუფლებულ ტერიტორიას სხვა ძაღლები დაიკავებენ, რომელთა აგრესიულობასა და ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე კითხვის ნიშნის ქვეშ იქნება.
როგორც აღნიშნული კორპუსის მაცხოვრებლებმა მოგვიანებით გვაცნობეს, მათთან ინტერვიუს ჩაწერის შემდეგ საგანგებო და გადაუდებელი სიტუაციების სამსახურის თანამშრომლებმა ეზოში 3 უპატრონო ძაღლის დაჭერა და წაყვანა მოახერხეს. ცხოველთა კონტროლისა და რეგულირების სამსახურის უფროსის თქმით, ეს დასაძინებელი ნემსის გამოყენების საშუალებით მოხდა და ძაღლები ამჟამად მუნიციპალურ თავშესაფარში იმყოფებიან.
„თავშესაფარში რომ მიდის ცხოველი, უტარდება ლაბორატორიული გამოკვლევა, ან ენიშნება მკურნალობა თუ დაექვემდებარება მკურნალობას თუ მკურნალობას არ ექვემდებარება აძინებენ...  თუ ჯანმრთელია გადადის ვოლიერებში, იმისთვის რომ გაუკეთდეს სტერილიზაცია, რაც ხელს უშლის მათ გამრავლებას. მხოლოდ ამის შემდეგ უბრუნდება ცხოველი მიკედლებულ ადგილას.“ - ამბობს თემურ ფხალაძე
მოსახლეობის გარკვეულ ნაწილში არსებობს აზრი, რომ თავშესაფარში ცხოველებისთვის მძიმე პირობებია. ამის გასარკვევად მერიის ცხოველთა  მუნიციპალურ თავშესაფარს ვეწვიეთ. თავშესაფარში ამჟამად  140 -მდე  ძაღლია. ყველა შემოყვანილი ძაღლი პირველ რიგში ლაბორატორიულ დაკვირვებას გადის.
როგორც ლაბორატორიის თანმაშრომლებმა განგვიმარტეს, ძაღლებს დღეში 2-ჯერ აჭმევენ. დილით და საღამოს ხდება ვოლიერების დასუფთავება. დღეში რამდენჯერმე კი, ძაღლებს ეზოში ასეირნებენ.  თავშესაფარში მუდმივად არიან ვეტერინარები, რომლებიც   ძაღლებზე დაკვირვებას აწარმოებენ. ამასთან რამდენიმე დღის წინ დამონტაჟდა ვიდეოკამერები, რითიც როგორც შიდა ისე გარე ტერიტორიის კონტროლი ხდება.
მუნიციპალური სამსახურის მუშაობაზე საუბრობს საქართველოს ცხოველთა დაცვისა და გადარჩენის საზოგადოების თავმჯდომარე თემურ წიქორიძეც.  მისი თქმით, თავშესაფარში მართლაც არ არის კარგი საკარანტინე ზონა, ასევე ლეკვების ოთახი, და პოსტოპერაციული სათავსო. წიქორიძის თქმით, მის და კიდევ რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაცია მუნიციპალურ თავშესაფართან თანამშრომლობს. წიქორიძის თქმით, მდგომარეობის გაუმჯობესება შეინიშნება:
„პირველ რიგში, აუცილებლად საჭიროა და მისახედი კანონმდებლობა ცხოველთა დაცვასთან დაკავშირებით,  პაპარალელურად უნდა მოხდეს საგანამანათლებლო დაწესებულებებში ბავშვების აღზრდა ამ მიმართუელბით და ასევე სახელმწიფომ უნდა გამოყოს თანხები უპატრონო ცხოველების პრობლემები მოწესრიგებისათვის და პოპულაციის კონტორლისათვის, აშენდეს თავშესაფრები.... და ეს პრობლემა ნელ-ნელა მოგვარდება. ” - ამბობს წიქორიძე.
წიქორიძის თქმით, საქართველო ერთ-ერთ ყველაზე ჩამორჩენილ ქვეყნადაა მიჩნეული ცხოველთა უფლებების დაცვის კუთხით და ამის მთავარი მიზეზი  ისაა, რომ საზოგადოებაში არ არსებობს ცხოველებისადმი ჰუმანური დამოკიებულების მენტალიტეტი.
„რა თქმა უნდა საზოგადოების ცნობიერება თუ ამაღლდება, ისინი ოჯახებიდან კი არ გააგდებენ ძაღლებს ქუჩაში, არამედ ქუჩიდან წაიყვანენ სახლში. როდესაც აი ეს გაწონასწორდება მაშინვე სულ რამდენიმე წელში ეს პრობლემა მოიხსნება. სხვა სიტუაციაში პრობლემა პრობლემად დარჩება რაც არ უნდა ხოცონ ცხოველები და რაც არ უნდა ასტერილონ. როგორც მოვექცევით ჩვენ ცხოველებს, ისევე მოგვექცევიან, თუ სიყვარულით მოვექცევით ისინიც სიყვარულით მოგვექცევიან. „   ამბობს წიქორიძე

Problem of Street Dogs in Tbilisi
Irma Mamasakhlisi has been bothered with pack of street dogs in her yard for many years already. She said one of their neighbors systematically feed street dogs and attracts more and more eventually. The woman has arranged lairs for dogs both in the yard and entrance; puts food for them straight in the entrance and people cannot safely enter their flats. The main problem about those dogs is that they are not vaccinated.
“Although we petitioned to relevant agencies several times, representatives of Emergency Service Units came here but could not take dogs because the neighbor resisted them; in accordance to the law, if at least one person is against taking the dogs to special asylum, service personnel could not take them… I do not know what the law is about… I asked them to show me it, but they said it does not exist in written form,” Irma Mamasakhlisi said.
Majority of residents of Vazha Pshavela Avenue is bothered with the problem. They even collected signatures and petitioned to the Emergency and Urgent Situation Service at Tbilisi City Hall to resolve the problem but as local residents say nobody has responded to their petition yet.
“Dogs create serious problems for us; we are afraid to let children out to play in the yard. I am also very afraid of dogs. The dogs are moving about in packs and it is very dangerous. When ten dogs start barking together, I cannot sleep child,” Tsitsino Shautidze said.
Mzia Kraveishvili, who allegedly takes care and feeds street dogs, does not agree with the complaints of her neighbors. She said in fact the population has problem and panic about dogs. Kraveishvili said street dogs do not live in their yard at all and she does not feed them either.
“Rescue team arrived here several times but they could not find any dog here; they could not catch them. A dog runs across our yard once a month and people immediately start calling the emergency service; the rescue team comes here but they cannot find dogs,” Mzia Kraveishvili said.
Since 2012, Emergency and Urgent Situation Service has been in charge of control of domestic and wild animals. Head of the service Temur Pkhaladze said they have information about the problem but they could not take the street dogs from the yard due to technical reasons.
“There are cases when we cannot catch dogs; they have their own instincts and when dogs detect the rescue team, they immediately run away and we cannot catch them. Animals also have their rights like people have and there are their defenders too. If the animal creates any threat to the population, of course we take and isolate them. But there are cases when the animal is not aggressive, has owner, is healthy and there is a person or group of people, who takes their care, and they are vaccinated too. In this case, we always discuss the issue on the place to decide what better solution for both animals and population is,” Pkhaladze said.
Temur Pkhaladze said if there are dogs in the territory, it would be nice to sterilize and vaccinate them and then send them back to their care-taker because otherwise other dogs will replace them in the same territory whose aggressiveness and health problems will also be questionable.
Later, the residents of the same residential building informed us that representatives of the Emergency Service arrived in the yard and took three dogs. Pkhaladze said they could catch dogs with the help of sedatives and dogs are placed in municipal shelter now.
“We carry out lab analysis for the dogs in the asylum; then we start their treatment but if it is impossible to cure them, we make them sleep… if the dog is health, he is moved to open-air cage for further sterilization that stops their fertilization. After all these procedures, the dog is sent back to the habitat,” Temur Pkhaladze said.
Part of society believes dogs are in horrible situation in asylum. We visited the municipal asylum of dogs to check the information. About 140 dogs live there. Every dog is initially tested at the lab and as lab assistants explained to us they feed dogs twice a day. The cages are cleaned in the morning and in the evening and dogs are taken for a walk several times a day. Veterinaries permanently work in the asylum, who observe the dogs. Besides that, several days ago they installed video-cameras to control both inside and outside territories of the asylum.
Chairman of Georgian Animal Protection and Safety Society Temur Tsikoridze also spoke about the activities of the municipal service. He said there is not good quarantine zone, room for puppies and post-surgery space in the asylum. According to Tsikoridze, his and several other nongovernmental organizations cooperate with the municipal asylum and some improvements were already observed there.
“First of all the legislation shall necessarily be amended with regard to the animal protection issues; in parallel to it, educational programs shall be created for children at schools and the state shall allocate funds for the resolution of the problem of street dogs and their control; asylums shall be constructed… then the problem will be eventually resolved,” Tsikoridze said.
He added that Georgia is one of the most backward countries in the world in the field of protection of animals’ rights; the main reason is that society lacks mentality to humanly treat animals.
“If public awareness is raised, people will no longer kick their dogs out of homes; just the opposite, they will pick up and adopt street dogs. When similar balance is created, the problem will be resolved in several years. Otherwise, the problem will remain unresolved even if dogs are sterilized and killed. Animals treat us the same way as we treat them; if we love them, they will also love us,” Tsikoridze said.