საპროტესტო აქცია პირადი ცხოვრების უფლებების დარღვევის წინააღმდეგ
სოციალურ ქსელ Facebook-ის მომხმარებლებმა 4 მაისს რუსთაველის გამზირზე პარლამენტის ყოფილი შენობის წინ პირადი ცხოვრების უფლებების დარღვევა გააპროტესტეს. საპროტესტო აქციის შესახებ Facebook-ში შეიქმნა ჯგუფი სახელწოდებით „აღარ გვინდა კადრები!“
აქციის ჩატარების მიზეზი 3 მაისს ინტერნეტით გავრცელებული 30 წუთიანი ვიდეო კლიპია, სადაც 3 ადამიანის პირადი სქესობრივი ცხოვრება იყო ასახული. კადრებში სახეები არ იყო დაფარული და მოქმედი პირების იდენტიფიცირება შესაძლებელი იყო. დასახელებული იყო ერთ-ერთი მოქმედი პირის ვინაობაც.
ამ ფაქტს გამოეხმაურა შინაგან საქმეთა სამინისტრო. უწყების ოფიციალურ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ მინისტრს მოქალაქე გიორგი ფარესაშვილის საქმე პირად კონტროლზე აჰყავს და პირადი ცხოვრების ხელყოფის ფაქტს გამოიძიებენ.
გავრცელებული ვიდეო გარკვეული პერიოდის შემდეგ ინტერნეტში დაიბლოკა, თუმცა ინტერნეტმომხმარებლების გარკვეულმა ნაწილმა მისი ნახვა მოასწრო.
ორგანიზაცია „იდენტობას“ განცხადებით, უკვე მეორედ მოხდა, როცა საქართველოში მედიითა და ინტერნეტით გავრცელდა ისეთი ვიდეომასალები, რომლებიც ადამიანების პირად ცხოვრებაში ჩაურევლობის უფლებას არღვევენ. პირველად ასეთი მასალა გენერალურმა პროკურატურამ გაავრცელა. თუმცა მაშინ მოქმედი პირების სახეები დაფარული იყო.
„იმისთვის რომ საქართველოში სამუდამოდ წარსულს ჩაბარდეს სქესობრივი ცხოვრების ამსახველი მასალების კომპრომატებად გამოქვეყნების პრაქტიკა, მოგიწოდებთ შემოგვიერთდეთ მშვიდობიან საპროტესტო აქციაზე. გვესმის, რომ ეს აქცია ვერ აღმოფხვრის საქართველოში ჰომოფობიის პრობლემას, ვერც სექსუალობაზე ტაბუს დაძლევს და ვერც დამატებით ინსტრუმენტებს შეიმუშავებს, რომელიც ხელისუფლებას უფრო ქმედითი პრევენციული ნაბიჯების  გადადგმას აიძულებდა. მიუხედავად ამისა, აქციაში თქვენი მონაწილეობა უკიდურესად მნიშვნელოვანია, რათა საზოგადოებამ გაიგოს და გააცნობიეროს, რომ მოქალაქეთა მცირე ნაწილი მაინც ემიჯნება სქესობრივი ცხოვრების ამსახველი კადრების ფარული და საჯარო გამოქვეყნების ამორალურ პრაქტიკას.“ - აღნიშნულია „იდენტობის“ მიერ გავრცელებულ წერილში.
საინფორმაციო სააგენტო „ინტერპრესნიუსმა“ გაავრცელა სტუდია „ობიექტივის“ ჟურნალისტის, გიორგი ფარესიშვილის კომენტარი, სადაც ის აღნიშნავს, რომ ვიდეო არის ფაბრიკაცია. ამ ვიდეოს გავრცელებას ფარესიშვილი მის ჟურნალისტურ საქმიანობას უკავშირებს.
ფარესიშვილი აღნიშნავს, რომ ბოლო ერთი თვის განმავლობაში ის სისტემატურად ამხელდა სამ პიროვნებას, კერძოდ, გია ხუხაშვილს, შს მინისტრის მოადგილე გელა ხვედელიძესა და გენერალური პროკურორის მოადგილე ლაშა ნაცვლიშვილს.
ფარესიშვილი აცხადებს, რომ ის მუშაობდა მასალებზე, საიდანაც ზემოთჩამოთვლილი პირების ბიზნესინტერესები იკვეთებოდა.
"რაც შეეხება "ხუხაშვილი-ხვედელიძე-ნაცვლიშვილის კლანს", მათ ბიზნესები გადაიფორმეს ვანო მერაბიშვილის კლანისგან. მე 2006 წლიდან აქტიურად ვებრძოდი "ნაციონალურ მოძრაობას" და ამ კლანსაც კი არ მოსვლია თავში ასეთი რამ. მათაც კი არ უკადრებიათ ეს", – განაცხადა ფარესაშვილმა.

Protest rally against violations of privacy
On May 4 Facebook users protested violation of the right to privacy at Rustaveli Avenue.  A special group – No More Footage! – was created on Facebook.
Reason for holding the protest rally was 30-minute video footage circulated via Internet on May 3. The video showed private sexual life of 3 persons.  Faces were not hidden in the footage and it was possible to identify the persons in it.  One of them was even named.
Ministry of Internal Affairs has responded to the fact. Official statement of the MIA reads that the Minister took up case of Giorgi Paresashvili under his personal control and the case of violation of privacy will be thoroughly investigated.
The circulated video was soon blocked in internet though part of internet-users had time to see it.
According to the nongovernmental organization Identity this was the second case when media and Internet circulated video materials violating the privacy rights of persons.  First time such materials were circulated by the Prosecutor’s Office, although faces were hidden in footages at that time.
“We call upon everybody to join our peaceful protest assembly in order to finally combat practice of using footage on sexual lives of people for discrediting them in Georgia. We realize that this rally will not eliminate the homophobia problem in Georgia, will not remove the taboo on sexuality and will not develop additional instruments that would allow government to take more effective preventive measures. Despite that your participation in the rally is important in order to show to the society that at least small part of citizens marks off the immoral practice of secret and public circulation of footage showing sexual life of a person,” the letter of Identity reads.
News agency Interpressnews circulated Studio Obiektivi journalist Giorgi Paresashvili’s comment in which he stressed that the video is fabrication.  Paresashvili links the fact with his journalistic activities.
Paresashvili noted that for the last one month he had systematically exposing three persons - Gia Khukhashvili, Deputy Interior Minister Gela Khvedelidze and Deputy Prosecutor General Lasha Natsvlishvili in illegal activities.
Paresashvili said he was working on materials that would reveal business interests of the above mentioned persons.
“As for “Khukhashvili-Khvedelidze-Natsvlishvili clan” they have “reregistered” businesses from Vano Merabishvili’s clan.  I have been fighting against National Movement since 2006 and even that clan did not do similar things.  Even they did not go that far,” Paresashvili said.