სახალხო დამცველს ლაფანყურის სპეცოპერაციის დროს გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებმა ალტერნატიული სამედიცინო ექსპერტიზის ჩატარების თხოვნით მიმართეს
13 მაისი, 2013
013 წლის 7 მაისს სახალხო დამცველს, ე.წ. ლაფანყურის სპეცოპერაციის დროს გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებმა, სპეცოპერაციის შედეგად დაღუპულთა ცხედრებისთვის ალტერნატიული სამედიცინო ექსპერტიზის ჩატარების თხოვნით მიმართეს.
სახალხო დამცველი, ლაფანყურის სპეცოპერაციის დროს გარდაცვლილთა ოჯახის წევრების თხოვნის საფუძველზე შუამდგომლობით მიმართავს საქართველოს მთავარ პროკურატურასა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს, რათა 2012 წლის აგვისტოს ბოლოს ყვარლის რაიონში, ლოპოტის ხეობაში, სოფელ ლაფანყურთან განხორციელებული სპეცოპერაციის შედეგად გარდაცვლილთა ცხედრებს ჩაუტარდეთ დამოუკიდებელი სამედიცინო ექსპერტიზა.
სახალხო დამცველს ალტერნატიული სამედიცინო ექსპერტიზის უსასყიდლოდ ჩატარების თაობაზე თანხმობა განუცხადა ერთ-ერთმა ცნობილმა დამოუკიდებელმა ექსპერტმა.
სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ ფორმალური მიზეზებით არ მოხდება ალტერნატიული სამედიცინო ექსპერტიზის ჩატარების შეყოვნება/ან ხელის შეშლა და მთავარი პროკურატურისა და შსს-ს თანამშრომლები ყოველმხრივ შეუწყობენ ხელს ალტერნატიული სამედიცინო ექსპერტიზის ჩატარებას.

Family Members of the Deceased during the Lapankuri Special Operation addressed Public Defender to make alternative medical examination
May 13, 2013
On May 7, 2013 family members of the deceased during the Lapankuri Special Operation addressed the Public Defender to make alternative medical examination to the bodies of the deceased.
Public Defender calls the Prosecutor’s Office of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia to make alternative medical examination to the bodies of the deceased during the Special Operation at the Village Lapankuri, Lopota Gorge.
One of the well known experts gave consent to make an alternative medical examination without remuneration.
Public Defender expresses hope that alternative medical examination will not be hampered or delayed due to formal reasons and employees of the Prosecutor’s Office and the Ministry of Internal Affairs of Georgia will facilitate to make such examination.