პრემიერ-მინისტრი ჰომოფობიის წინააღმდეგ დაგეგმილ აქციაზე კომენტარს აკეთებს
სექსუალური უმცირესობებს ისეთივე უფლებები აქვს როგორიც სხვა მოქალაქეებს და საზოგადოება „ნელ-ნელა ამას შეეჩვევა“, განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა სამშაბათს, როცა მას ჰომოფობის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო დღის აღსანიშნავად 17 მაისს თბილისის ცენტრში დაგეგმილ აქციაზე კითხეს.
იმავე დღეს დაგეგმილია ამ აქციის საწინააღმდეგო გამოსვლაც.
„სექსუალური უმცირესობები, მრავალჯერ განმიცხადებია მე, ისეთივე მოქალაქეები არიან, როგორსაც ჩვენ წარმოვადგენთ, თითოეული ჩვენთაგანი... საზოგადოება ჩვენი ნელ-ნელა ამას შეეჩვევა. მე ვიცი რომ კითხვები არსებობს, არსებობს ხალხის ნაწილი, რომელიც ამას ვერ ღებულობს. ამისთვის არსებობს ჩვენს სახელმწიფოში სამართალდამცავი სტრუქტურები და ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ, რომ ნებისმიერი უმცირესობების უფლებები დავიცვათ და ასე იქნება ამ შემთხვევაშიც“, - განაცხადა ივანიშვილმა 14 მაისს გამართულ პრესკონფერენციაზე.
კითხვაზე თუ როგორ იმოქმედებს ხელისუფლება იმ ვითარებაში, როცა ისმის მუქარები ლგბტ უფლებების დამცველთა მიმართ, ივანიშვილმა უპასუხა: „დავაშორებთ [დაგეგმილ ორ პარალელურ აქციას] ალბათ, მე კონკრეტულად ვერ გეტყვით როგორ მოხდება ეს პროცესი, მაგრამ არსებობს პოლიცია, ჩადგება შუაში და მათაც მისცემს საშუალებას და არ მისცემენ ხელის შეშლის უფლებებს და დაიცავენ ყველა ადამიანის უფლებებს“.
როდესაც ჟურნალისტი ერთსქესიან ქორწინებაზე მისი მოსაზრებით დაინტერესდა, ივანიშვილმა უპასუხა, რომ „ეს აქტუალური არაა დღეს“; მან ასევე განაცხადა, რომ საკითხის ზედმეტად გამძაფრება არ არის საჭირო.
ლგბტ უფლებადამცველი ორგანიზაციის „იდენტობა“ ინფორმაციით, 17 მაისს თბილისის ცენტრში ჰომოფობის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო დღის აღსანიშნავად პარლამენტის ყოფილი შენობის წინ დაგეგმილი აქცია დაახლოებით ნახევარ საათს გაგრძელდება.
შარშან, როდესაც ლგბტ აქტივისტები ამ დღის აღსანიშნავად თბილისის ცენტრში პირველ ასეთ მანიფესტაციას მართავდნენ, მართლმადიდებლურმა ჯგუფებმა მათი მსვლელობა ჩაშალეს, რასაც დაპირისპირება მოყვა.

Sexual minorities are equal citizens of this country and the society will “gradually get used to it”, PM Bidzina Ivanishvili said on Tuesday, when commenting on upcoming rally in Tbilisi center by gay rights activists to mark the International Day Against Homophobia on May 17.
On the same day a parallel rally is also planned by anti-gay, Orthodox activists.
“I have said for multiple times previously that sexual minorities are the same citizens as we are… The society will gradually get used to it. I know there is part of the society which fails to accept it. There are law enforcement agencies in our state and we will do everything in order to protect rights of any minority group and that will be the case in this situation too,” PM said at his monthly news conference on May 14.
Asked how the authorities would act in a situation when there are threats against planned gay rights rally, Ivanishvili responded: “We will protect the rights; [planned two parallel] rallies will probably be distanced from each other; I can’t tell you specifics how it will be done, but there are police, which will stand in the middle and will not allow [anyone] to obstruct others.”
Asked about his opinion on same-sex marriage, Ivanishvili responded that it was not an issue right now in Georgia and there was no need “to put the cart before the horse.”
According to a Tbilisi-based gay rights group, Identoba, a rally outside the old parliament building on Rustaveli Avenue to mark the International Day Against Homophobia will last for about 30 minutes.
The first-ever march of a small group of rainbow flag-waving gay activists in Georgia, where anti-gay prejudice runs deep, was held  last May. But at the time the march ended in a scuffle with an Orthodox group, which blocked activists' way not allowing them to continue procession.